۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۱
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83366742
۰ نفر
شیوه نامه ساماندهی رودخانه ها، آنها را نجات داد

رشت - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: برداشت مصالح بر اساس شیوه نامه ساماندهی رودخانه ها منجر به نجات انها می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، وحید خرمی عصر یکشنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب و انرژی در محل سد شهر بیجار (آیت الله بهجت) برگزار شد، افزود: سال آبی از مهرماه شروع می شود که سال آبی گذشته، سال سختی بود و در ۵۰ سال گذشته (نیم قرن گذشته) کم آب ترین سال بود.

وی با بیان اینکه در ابتدای سال آبی امسال، سال پر آبی را تجربه کردیم، تصریح کرد: هواشناسی در استان گیلان یک هزار میلی متر بارش را ثبت کرده است.

وی به بارش سالانه ۱۴ میلیارد مترمکعب در استان گیلان اشاره و بیان کرد: میانگین بارش باران در گیلان مطلوب است اما هنوز در فصل کشاورزی با مشکلات متعدد آب در استان روبه‌رو هستیم.

خرمی یادآور شد: ۲۳۸ هزار هکتار در استان زیر کشت داریم که حدود ۱۷۲ هزار هکتار از آن، آبخور سد سفیدرود است.

وی با اشاره به برخی مشکلات در روستاهای گیلان در خصوص تامین آب کشاورزی گفت: در محدوده مرکزی و شرق استان گیلان از جمله شهرهای رشت تا لاهیجان قطع آب صورت نمی‌گیرد زیرا در این محدوده به دلیل وجود کانال‌ها، آب‌رسانی‌ها به راحتی انجام می‌شود و مشکل قطع آب وجود ندارد.

خرمی در خصوص مشکل آبرسانی در شهرستان صومعه سرا نیز گفت: نوع شبکه آبرسانی به گونه‌ای است که در برخی بخش‌ها باید به نوبت قطعی آب داشته باشیم و تنها راه حل این امر ایجاد منبع‌های جدید است که احداث سد لاسک می‌تواند به این امر کمک می‌کند.

وی در خصوص نگرانی‌های فعالان زیست محیطی درباره سد لاسک عنوان کرد: انتهای لاسک به تالاب انزلی دارای رسوب است اما این موضوع در حال حاضر وجود دارد و مباحث زیست محیطی عنوان شده ربطی به ایجاد سد ندارد و ما نیازمند تامین آب در آن منطقه هستیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان خاطرنشان کرد: در محدوه فومنات نیز اقدامات اساسی برای برطرف کردن مشکلات آبی انجام شد و البته سد لاسک به تنهایی نمی‌تواند مشکل آبرسانی این محدوده از استان را برطرف کند چون این سد تنها دارای ۷۷ میلیون مترمکعب قابلیت ذخیره‌سازی حجم آب است.

خرمی در خصوص اعتبارات در شرکت آب منطقه ای گیلان نیز گفت: در سال ۹۷، ۶۰ درصد از اعتبارات تخصیص یافت که جذب شد و همچنین ۱۰ درصد اعتبارات متمرکز کشوری در زمینه رودخانه ها و سواحل به گیلان تخصیص یافت و جذب شد.

وی ادامه داد: بودجه‌ای که برای سال ۹۸ در نظر گرفته شده ۴۸ میلیارد تومان است که امیدواریم با پیگیری نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی و مسئولانن بتوانیم این مقدار اعتبار را جذب کنیم.

وی در خصوص برداشت مصالح از رودخانه‌ها گفت: بر اساس شیوه نامه ساماندهی رودخانه‌ها، برداشت مصالح بر اساس شیوه نامه مذکور می‌تواند به رودخانه‌ها کمک کند.

وی اضافه کرد: بدین طریق رودخانه‌ها می توانند احیا شوند که تا کنون در استان ۱۷ میلیارد تومان پروژه برای رودخانه‌های گیلان دیده شده است.

به گفته خرمی؛ پیمانکاری که به روش شیوه نامه مصالح را برداشت می‌کند سود خواهد برد و رودخانه نیز بدین طریق نجات می‌یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به اینکه قبلاً حدود ۱.۵ میلیون مترمکعب برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های این استان انجام می‌شد، افزود: در راستای شیوه‌نامه‌ای که استاندار گیلان جهت احیاء رودخانه‌های استان ابلاغ کرد، شاهد تأثیرات مثبتی بودیم.

وی همچنین افزود: در حیطه فعالیت آب منطقه‌ای برای کنترل سیلاب حریم رودخانه‌ها را سامان داده‌ایم و رودخانه پیربازار یکی از این موارد است.

کتیرایی معاون طرح و توسعه آب منطقه ای گیلان نیز در این نشست در خصوص سد شهربیجار گفت: وظیفه‌ی اصلی سد شهربیجار آبرسانی به ۷۰ درصد ساکنان استان گیلان از جمله شهرهای رشت، انزلی، آستانه، لاهیجان و توابع آنهاست.

وی با بیان اینکه سد شهر بیجار از سال ۹۳ آبگیری شده گفت: از سال ۹۳ زمانی که کل عملیات سد به پایان نرسیده بود به جهت معضلات آب شرب در پایان سال ۹۳ سد بیجار آبگیری شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی افزود: در حال حاضر خط لوله‌ای به طول ۶.۵ کیلومتر برای انتقال به تصفیه خانه سنگر باید وصل شود و ۷۰۰ متر از طول این لوله انجام شده و پیمانکار در حال انجام کار است.

وی با بیان اینکه ارتفاع سد بیجار حدود ۱۰۰ متر و حجم مخزن آن ۱۰۵ میلیون متر مکعب است، تصریح کرد: هدف اصلی این سد تامین آب شرب می‌باشد که نیاز اصلی استان گیلان است.

۷۲۹۶/‏۲۰۰۷/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =