فکری برای آینده نسلی کنیم که با برنامه تلویزیونی داخلی بزرگ نمی‌شود

تهران- ایرنا- بازیگر «زی زی گولو» گفت: کودکان و نوجوانان چاره ای ندارند جز اینکه بیننده برنامه جذاب خارجی باشند، نسلی که با برنامه های خارجی بزرگ شوند چه اتفاق هایی برایشان رخ خواهد داد؟ آیا مسئولان این سوال ها را از خود می‌پرسند؟

امیرحسین صدیق بازیگر سریال موفق و ماندگار قصه‌های تا به تا که بیشتر مخاطبان آن را با نام زی زی گولو می‌شناسند درباره عملکرد این روزهای تلویزیون در حیطه برنامه سازی کودک به ایرنا گفت: همه ما دلایل ضعف تلویزیون دراین دوره زمانی در حوزه کودک و بزرگسالان را می‌دانیم. داستان‌های مربوط به ممیزی جای خود را دارد اما مهم‌ترین مساله فعالیت اشخاص غیرمتخصص و غیر کارشناس در این عرصه است.

چه شد که به اینجا رسیدیم؟

وی عنوان کرد: تلویزیون در یک دوران پر بیننده ترین برنامه‌ها را داشت و برنامه‌ها و سریال‌های موفقی چه در حیطه کودک و چه در حوزه بزرگسالان روی آنتن می‌برد. در آن زمان، کشورهای همسایه از جمله کشور ترکیه سریال سازی موفق نداشت اما من چند وقت پیش در یک مقاله مطلبی درباره این خواندم که کشور ترکیه دومین کشورصادر کننده سریال به دیگر کشورها است. چه شد که این‌طور شد؟ احتمالاً تقصیر من بود که بابای زی زی گولو بودم.

این هنرمند همچنین عنوان کرد: متخصصان، سازنده‌ها و هنرمندانی که در دوره طلایی تلویزیون کار کردند و پربیننده‌ترین برنامه‌ها و سریال‌ها را روی آنتن تلویزیون بردند امروزطرح های جدیدی در دست دارند و باز هم می‌توانند موفق قدم بردارند. کارنامه کاری این اشخاص نشان می‌دهد که توانایی‌هایشان تا چه حد است اما باید دید مدیریت تلویزیون چه تصمیمی در این رابطه دارد.

آینده ما نسلی است که با برنامه‌های داخلی بزرگ نشدند

صدیق درباره تأثیراتی که عدم تولید و پخش برنامه‌های با کیفیت و حرفه‌ای در حیطه کودک و نوجوان به جا می‌گذارد اظهار داشت: این خلل‌ها در تلویزیون تأثیرات بسیار بدی روی نسل آینده خواهد داشت. ما در آینده با نسلی رو به رو خواهیم شد که با برنامه‌های داخلی بزرگ نشدند.

وی ادامه داد: چون درباره این موضوع هیچ فکری نشده و انتخابی صورت نگرفته است. کودکان و نوجوانان چاره‌ای نداشتند و ندارند جز اینکه بیننده برنامه جذاب خارجی باشند. نسلی که با برنامه‌های خارجی بزرگ شوند چه اتفاق‌های فرهنگی برایشان رخ خواهد داد؟ آیا مسئولان این سووالها را از خود می‌پرسند؟

چرا افراد متخصص امروز سر کار نیستند؟

بازیگر سریال هتل مروارید همچنین درباره اینکه صدا و سیما باید چه راهی را پیش بگیرد تا موفق ترعمل کند خاطرنشان کرد: باید پرسید چرا امروز افراد متخصص و کارشناس در این حوزه‌ها سر کار نیستند؟ چرا کسانی در این زمینه فعالیت دارند که تخصصی در زمینه برنامه سازی و سریال سازی تلویزیونی ندارند ولی دائماً در صدا و سیما پروژه می‌گیرند و کار می‌کنند؟ چرا همه چیز برای کار این افراد غیر متخصص در تلویزیون مهیا است؟ و البته باید پرسید چرا تلویزیون چنین استراتژی را پیش گرفته است؟

بازیگر سریال تهران ۱۱ با اشاره به اینکه همه می‌دانیم که امروز محصولات تلویزیونی بیننده ندارد اظهار داشت: بارها درباره موضوعات مختلفی در این رابطه صحبت کردیم و به این روند کاری انتقاد داشتیم و راهکار هم پیشنهاد دادیم ولی اتفاق خوبی نیفتاده است. امیدوارم روزی به جای انتقاد درباره مشکلات مربوط به تلویزیون با هم درباره موفقیت‌های تلویزیون صحبت کنیم و بگوییم این مشکلات حل شد و چطور موانع برای کارو فعالیت بهتر در حوزه کودک، نوجوان و حتی بزرگسالان تلویزیون برداشته شد.

مجری سابق برنامه کتاب باز در پایان این گفت‌وگو اعلام کرد: در حال حاضر مشغول بازی در یک فیلم کوتاه به نام «آب هرگز نمی‌میرد» به کارگردانی حسین دارابی هستم که نوعی فیلم کوتاه برای تبلیغ کتاب است، همچنین سریال «گیله وا» را آماده پخش دارم که قرار بود بعد از عید فطر روی آنتن شبکه سه برود، اما تغییر کنداکتور داشت.

این بازیگر ایفای نقش در سریال «دنیای گمشده» را نیز در ایام عید نوروز امسال به اتمام رسانده است و حالا باید دید که این سریال چه زمانی روی آنتن خواهد رفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =