صنعت تنها زمان تحریم‌ها به دانشگاه رجوع می‌کند

تهران-ایرنا- معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی گفت: بیشتر مواقع صنعت زمانی که یک محصول یا شرکتی تحریم می‌شود، به دانشگاه برای تولید آن محصول رجوع می‌کند.

«محمد طالعی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا با بیان اینکه چالش‌های حوزه صنعت و دانشگاه دو طرفه است، اظهار کرد: در زمان تحریم صنعت به دانشگاه رو می‌آورد تا در کمترین زمان ممکن نیاز آنها را برطرف کند این موضوع باعث فشار به دانشگاه می‌شود اما برای نیازها و همکاری‌های بلند مدت برنامه ریزی انجام نشده است.

به گفته معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر، صنعت در مواقع بسیار کمی به سمت دانشگاه آمده است و برنامه بلند مدت و آینده پژوهشی برای رفع نیازهای خود ندارد.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از اعضای هیات علمی آکادمیک هستند و نیازهای صنعت را نمی‌شناسند به طوری که دروس را به درستی تدریس می‌کنند اما در زمان تبدیل آموزه‌ها به محصول یکسری نواقص وجود دارد. در این مواقع به طور کامل نیاز صنعت توسط پروژه‌های دانشگاهی برآورده نمی‌شود.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر تصریح کرد: به طور مثال در خارج از کشور صنایع مختلف به دانشگاه‌ها به عنوان همکار استراتژیک نگاه می‌کنند که نیروی انسانی با مهارت مورد نیاز آنها را تربیت می‌کند و پروژه‌های تحقیقاتی مورد نیاز خود را در طرح‌های آینده پژوهشی به دانشگاه می‌سپارد که نتایج تحقیقات را در صنعت پیاده سازی می‌کند.

طالعی در پاسخ به اینکه قوانین و آیین نامه‌ها تا چه اندازه باعث جلوگیری از تحقق این ارتباط می‌شوند، عنوان کرد: قوانین سنگ اندازی های خود را دارند اما اگر اراده لازم در دو طرف وجود داشته باشد، ارتباط به درستی شکل می‌گیرد.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر با بیان اینکه بین صنعت و دانشگاه ضعف اراده وجود دارد، تصریح کرد: زمانی که موضوع تحریم کمرنگ می‌شود اکثر صنایع محصولات مورد نیاز خود را وارد می‌کنند و مسئله تولید به طور کلی فراموش می‌شود.

طالعی با اشاره به فرصت‌های مطالعاتی صنعتی اعضای هیات علمی عنوان کرد: هدف گذاری فرصت‌های مطالعاتی توسط وزارت علوم بسیار خوب است و ظرفیتی که ایجاد شده به نفع هر دو طرف است اما مشکلات بین صنعت و دانشگاه در این طرح نیز به وجود می‌آید.

وی در ادامه اضافه کرد: صنعت باید نیازهای خود را به دانشگاه‌ها اعلام کند تا اعضای هیات علمی متقاضی فعالیت در صنعت مربوطه شوند اما اگر فقط دانشگاه‌ها نسبت به فعالیت‌های صنعتی تقاضا داشته باشند، روند معکوس اتفاق می‌افتد و اعضای هیات علمی به دنبال کارهای صنعتی نمی‌روند.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر عنوان کرد: اگر صنعت همراه با دانشگاه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حرکت کند، با حضور اعضای هیات علمی در صنعت مشکلات شناسایی و حل شده همچنین زمینه‌های همکاری افزایش پیدا می‌کند.

صنعت شرایط حضور اساتید را فراهم کند

طالعی با اشاره به فرصت‌های مطالعاتی صنعتی داخلی عنوان کرد: این آیین نامه در راستای برقراری ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه و پژوهشگاه‌های علمی کشور با بخش‌های مولد جامعه و صنعت در حوزه‌های علمی و عملیاتی کردن تحقیقات اعضای هیات علمی و آشنایی آنها با نیازهای واقعی صنعت تدوین شده است.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر تصریح کرد: نیاز است صنعت، شرایط را برای حضور دانشگاه فراهم کند و متقاضی حضور اعضای هیات علمی در آزمایشگاه و کارهای تحقیقاتی خود باشد.

وی همچنین با اشاره به فرصت‌های مطالعاتی خارج کشور عنوان کرد: ارز دولتی به فرصت‌های مطالعاتی اساتید برای خارج از کشور تعلق نگرفت. در حالی که فرصت مطالعاتی ۶ ماهه هر استاد در خارج کشور حدود ۲۵۰ میلیون تومان هزینه دارد که دانشگاه‌ها نمی‌توانند این هزینه را پرداخت کنند بنابراین برای برقراری فرصت‌های مطالعاتی نیاز به ارز دولتی است.

طالعی اضافه کرد: یکی از اهداف وزارت علوم رسیدن به تراز بین المللی دانشگاه‌ها است در این راستا باید بین اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور و خارج تعامل و کار مشترک تعریف شود و در پروژه‌های بین المللی شرکت کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی ادامه داد: بنابراین اگر اعضا نتوانند به فرصت‌های مطالعتی خارجی بروند، تعاملات کاهش پیدا کرده و هدف وزارت علوم محقق نمی‌شود که نیازمند همکاری تمامی نهادها است زیرا افزایش سطح علمی کشور باعث تعالی و ارتقا تمامی نهادها در کشور می‌شود./‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =