انسان، عامل ۱۰۰ درصد حریق ها در منابع طبیعی خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا - فرمانده یگان حفاظتی اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: علت ۱۰۰ درصد آتش سوزی ها در عرصه های طبیعی این استان ۲۸ هزار کیلومترمربعی انسانی است که ۹۹ درصد آن غیرعمد است.

به گزارش ایرنا سرهنگ موسی الرضا حیاتی روز یکشنبه در کارگروه پیشگیری و اطفای حریق شهرستان اسفراین اظهار داشت: بارندگی های سال زراعی سبب پوشش گسترده گیاهی در مراتع و منابع طبیعی استان شده و خطر آتش سوزی در تابستان را بشدت افزایش داده است.
وی بر آموزش جوامع محلی و روستایی برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی در مراتع و منابع طبیعی تاکید کرد و افزود: اگر امسال حریق اتفاق بیافتاد به علت پوشش گیاهی خوب، غیر قابل مدیریت خواهد شد.
حیاتی از مسئولان و جوامع محلی، دامداران و کشاورزان خواست در امداد و نجات، منابع طبیعی را یاری کنند و با پیشگیری، هزینه آسیب به منابع طبیعی که آسیب به بهره برداران است، اهش دهند.
فرماندار اسفراین نیز در این کارگروه گفت: دهیاران، مدیران بحران در روستاها هستند و باید در زمان بحران برای مدیریت لحظه ای آمادگی داشته باشند.
طاهر رستمی افزود: آموزش و فرهنگ سازی برای حفاظت از منابع طبیعی در پیشگیری از خسارت به این مواهب الهی موثر است.
وی بر ضرورت برگزاری گارگاه های آموزشی اطفای حریق برای دهیاران روستاهای شهرستان تاکید کرد و گفت: جامعه سالم نیازمند محیط زیست و منابع طبیعی مطلوب است و تمامی دستگاه های اجرایی و مردم در حفاظت از منابع طبیعی مسئول هستند.
رستمی گفت: منابع طبیعی نعمتی ارزشمند و با ارزش برای زندگی مردم است و بهترین محافظان آن خود مردم هستند.
شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد و بیش از ۳۵ هزار هکتار از اراضی آن تحت مدیریت منابع طبیعی است.

/ ‏‬ ۶۰۴۲/‏‬ ۷۱۸۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =