۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۷
کد خبرنگار: 1932
کد خبر: 83366395
۰ نفر

پروندهٔ خبری

گفت و گو با مردم

تهران-ایرنا-شرایط امروز ایران ایجاب می‌کند که رییس جمهوری و دیگر دولتمردان با مردم درباره موضوعات روز کشور همچون «کاهش تعهدات برجامی»، «پرونده FATF»، «تنش میان ایران و آمریکا» و «مشکلات موجود در بازار ارز» و... سخن بگویند و در گفت وگو با اصجاب رسانه پاسخ گوی ابهام ها باشند .

دولتمردان و بخصوص «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران، در طول سال‌های گذشته، در زمان‌های مقتضی از طریق خبرنگاران و رسانه‌ی ملی به گفت, گو با مردم نشسته اند. گفت وگوی مستقیم رییس جمهوری و دولتمردان همواره توانسته است پاسخگوی سوالات اساسی مردم باشد و به تعامل هرچه بیشتر دولت و ملت کمک کند. شرایط امروز جامعه ایران نیز ایجاب می‌کند تا رییس جمهوری و دولتمردان ضمن گفت وگو با مردم، ابهامات و پرسش‌های مردم را پاسخ گویند و به همدلی و همراهی بیشتر جامعه با دولت کمک کنند..

ضرب الاجل ایران برای اعضای برجام و پرسش‌های مردم

پس از خروج آمریکا از برجام و عدم پایبندی اروپا به تعهدات خود در چارچوب آن، ایران اعلام کرده است که تعهدات خود در این توافق نامه را به صورت گام به گام کاهش خواهد داد. حال یکی از پرسش‌ها آن است که کاهش گام به گام تعهدات به چه معنا است؟ چرا ایران این تعهدات را به صورت گام به گام کاهش می‌دهد و نتیجه این اقدامات چه خواهد بود.

این در حالی است برخی کشورها و به ویژه دولت آمریکا، تلاش دارند تا شهروندان ایرانی را از کاهش گام به گام تعهدات بترسانند. پاسخ به ابهامات، اقدامی است برای همراه کردن شهروندان برای اقدامات ایران بر طبق برجام.

گره در پرونده FATF

مدت‌ها است که با وجود تصویب و حمایت دولت و مجلس از لوایح موسوم به FATF، به دلیل مخالفت شورای نگهبان با این لوایح، اکنون سرنوشت این لوایح در اختیار "مجمع تشخیص مصلحت نظام» است؛ اما این مجمع نیز با گذشت چند ماه به جمع‌بندی نهایی خود نرسیده، این در حالی است که دولت و مجلس همچنان قاطعانه از تصویب این لوایح دفاع می‌کنند.

در عین حال دولت بارها و بارها نسبت به عواقب عدم تصویب این لوایح ابراز نگرانی کرده است. به نظر می‌رسد وقت آن رسیده باشد که دولت دست به شفاف سازی در این ارتباط بزند و به صورت ساده به مردم بگوید که این لوایح چیستند؟ تصویب یا عدم تصویب آن‌ها چه پیامدهایی در پی دارند و چرا دولت از تصویب این لوایح دفاع می‌کند. دولت با مردم، می‌تواند آن‌ها را از واقعیت‌ها آگاه کند و گامی باشد در راستای گشوده شدن گره این پرونده.

تنش میان ایران و آمریکا و موضع رسمی نظام جمهوری اسلامی ایران

در حالی که تنش میان دولت ایران و آمریکا در حال افزایش است، دولت آمریکا در اقداماتی تبلیغاتی، ایران را متهم می‌کند که حاضر به مذاکره نیست؛ این در حالی است که دولت امریکا از سویی دیگر درصدد تنش آفرینی در منطقه است و به صورت پی در پی به دولت ایران اتهاماتی بی‌اساس را وارد می‌کند.

گفت وگوی صریح و بی‌پرده با مردم و افشای نقشه‌های شوم آمریکا، می‌تواند پاسخی به جنگ تبلیغاتی دولت آمریکا باشد. باید خطوط قرمز سیاست خارجی ایران ی ایران، به اطلاع عموم برساند و پیام قطعی و محکم ایران را به پیشنهادات آمریکا را بیان دارد.

در عین حال گفت وگو با مردم و افشای تلاش‌های پشت پرده مقامات آمریکا برای مذاکره با ایران، می‌توان نقاب از چهره دورو و ریاکار دولت آمریکا بردارد و نشان دهد که مقامات آمریکایی تا چه اندازه در تلاشند تا ایران پاسخ درخواست‌ها مکرر آن‌ها را بدهد؛ اما همانطور که رهبر انقلاب فرموده‌اند، سیاست فعلی ایران، عدم مذاکره با دولت ایالات متحده امریکا و ایستادگی در برابر خواسته‌های نامشروع آنان است.

التهابات بازار ارز، مسکن و خودرو و راه‌های برون رفت از آن

یکی از پرسش‌های اصلی شهروندان در روزهای اخیر، دلایل گرانی قیمت مسکن و خودرو، افزایش بهای طلا و آشفتگی در قیمت ارز است. شهروندان به حق این پرسش را دارند که چرا وضعیت این بازارها آشفته شده است و اقدامات دولت برای حل این مشکلات چیست؟ آیا تحریم‌های اخیر آمریکا دلیل این آشفتگی هستند یا آنکه مشکل در برخی کم کاری‌ها و ناکارآمدی‌ها است؟

باید مقام‌های مربوط با مردم درباره مشکلات فعلی بازار مسکن، خودرو، طلا و ارز سخن گویند و طرح‌های دولت در هریک از این حوزه ها تبیین شود. مردم نیازمند پاسخ‌هایی شفاف هستند.

ترس‌ها و تردیدها در بازار مسکن، ارز، خودرو و طلا باعث ایجاد رکود تورمی در این بازارها شده است. گفت وگو با مردم می‌تواند به کاهش تردیدها برای ورود به این بازار موثر واقع شود و حتی پاسخ‌هایی قانع کننده می‌تواند باعث کاهش نرخ ارز و طلا در بازار شود.

گفت وگوی صریح با مردم، راه حلی برای تمام فصول

به نظر می‌رسد گفت وگوی بی‌واسطه با مردم، نه فقط برای سران قوا، که برای اعضای کابینه نیز می‌تواند راه‌حلی مفید و موثر برای کاستن از سطح التهابات مردم استفاده نمایند.

گفتگوی بی‌واسطه مقامات همچون اعضای کابینه، رییس کل بانک مرکزی، استانداران و شهرداران با مردم روشی است که در بسیاری از نقاط جهان از آن برای برقراری ارتباط میان شهروندان و مقامات استفاده می‌شود و تجربه‌ای است آزموده شده برای گسترش ارتباطات میان جامعه و مسوولان.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =