روزنامه چینی فضا برای گفت و گو میان ایران و آمریکا را نامساعد دانست

پکن- ایرنا- روزنامه چاینا دیلی در گزارشی به تحلیل روابط ایران و آمریکا پرداخته و از قول کارشناسان، ضمن نا مناسب دانستن فضا برای گفت وگو میان تهران - واشنگتن، بر بهره مندی ایران از منافع برجام به عنوان یکی از پیش شرط های گفت وگو تاکید کرده است.

«جو ویلیه» کارشناس مسایل خاورمیانه از دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای به این روزنامه گفته است به رغم تشدید مناقشات در خاورمیانه، هنوز فضا برای گفت و گو با هدف حل مساله و کاهش تنش ها بین ایران و آمریکا فراهم نیست.

این کارشناس مسایل خاورمیانه اذعان کرده است: آمریکا با اعزام نیرو و تجهیزات نظامی به منطقه می خواهد فشار بر ایران را شدت بخشد و این مساله موجب شده است تا تنش ها بیشتر شده و بحران شکل جدی تری بخود بگیرد.

او افزود که ایران هم در چارچوب برجام تلاش می کند تا برخی از محدودیت ها را کنار بگذارد البته اقدامات ایران به شکلی است که مانور پذیری این کشور را نشان می دهد و اینکه ایران هنوز همه درها برای گفت و گو و مذاکره را مسدود نکرده است.

کارشناس چینی تصریح کرد که ایران طبیعتاً از اینکه منافعی از ناحیه برجام نصیبش نشده نگران است به همین دلیل برخی محدودیت ها را لغو کرده است.

او می گوید که ایران می خواهد از قبل برجام منتفع شود. اما تحریم ها برقرار است و نظام مالی اروپایی اینستکس هنوز فعال نشده و شرکت های بزرگ نیز به آن ملحق نشده اند و این برای تهران خرسند کننده نیست.

وی فضای موجود برای اجماع نظر بین آمریکا و ایران را محدود دانست و گفت: البته به نظر نمی رسد فعلاً دو طرف درگیر جنگ شوند و ایران هم تحرکاتش به شکلی بوده که درهای گفت و گو به طور کامل بسته نشود و هنوز می توان فضاهایی برای مذاکره پیدا کرد.

در همین حال روزنامه چاینا دیلی نوشته که اعزام نیروی نظامی آمریکا به خاورمیانه می تواند تنش ها را در این منطقه افزایش دهد و این اقدامی سازنده نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =