روزنامه چینی: برای شکست تحریم های ایران باید دلار را در معاملات حذف کرد

پکن- ایرنا- روزنامه ارگانی حزب حاکم چین در تحلیلی خواستار آن شد که همه کشورهای ذی ربط برای شکست تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، دلار را از معاملات تجاری با ایران حذف کنند.

گلوبال تایمز روز دوشنبه در مطلبی خاطر نشان کرد که تحریم ها و فشارهای اقتصادی آمریکا بر ایران باعث تشدید تنش ها در منطقه خاورمیانه و دیگر نقاط جهان شده است و برای به حداقل رساندن این تنش ها لازم است سامانه های پولی و مالی فعالتری بجز دلار برای معامله با ایران در نظر گرفته شود.

روزنامه چینی می نویسد که باید به سلطه دلار در معاملات با ایران پایان داده شود دنیا اکنون به جایگزین های دیگری برای معامله با ایران و مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا نیاز دارد.

نشریه می افزاید که راه کاستن از تنش ها، شکست تحریم های آمریکا، ادامه معاملات با ایران، مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا و برون رفت از شرایط پر چالش فعلی این است که نظام های مالی و بانکی غیردلاری برای معامله با ایران فعال شود.

گلوبال تایمز نوشت که اگر دنیا خواستار آن است که تنش ها کاهش یابد و تحریم های یکجانبه آمریکا ناکارامد شود و وضعیت فعلی به شکل مسالمت آمیز حل و فصل شود، لازم است که نظام های غیردلاری برای تجارت با ایران در نظر گرفته شود و به این شکل سیاست ها و راهبردهای واشنگتن خنثی شده و وضعیت تغییر کند.

روزنامه چینی اضافه می کند که امروز دنیا از خروج آمریکا از برجام و تحریم های یکجانبه این کشور علیه ایران ناخرسند است نمونه آن تلاش برای فعال کردن اینستکس از سوی اروپا است امروز برای عبور از تحریم های آمریکا نیاز به سامانه های غیردلاری محسوس است.

نشریه تصریح کرد که ایران یک قدرت بزرگ نفتی دنیا برای عبور از این شرایط تلاش کرده است تا دلار را کنار بگذارد و اکنون هم یوان چین (پول ملی) را به عنوان نرخ رسمی ارزی جایگزین دلار کرده است این حرکت بسیار مهم و بازدارنده در مقابل تحریم های آمریکا محسوب می شود.

نشریه از همه کشورها خواسته است تا دربرابر ظلم مالی و بانکی آمریکا علیه ایران و جهان بپاخواسته و متحد شوند و اجازه ندهند تا آمریکا به برتری جویی و سلطه طلبی هایش ادامه دهد.

روزنامه ارگانی حزب حاکم نوشت که آمریکا سالها بر نظام مالی و بانکی دنیا خیمه زده است به حاشیه راندن دلار کار ساده ای نیست اما اگر کشورها بدانند که هرگز خیری از آمریکا دریافت نخواهند کرد و واشنگتن هرگز به منافع آنها توجهی نشان نخواهد داد آن زمان در این اندیشه خواهند بود که نظام بانکی و مالی دیگری را برای معاملات خود با دیگر کشورهای دنیا از جمله ایران راه اندازی کنند.

گلوبال تایمز با این عبارت که بیایید جایگزین پیدا کنیم می نویسد: نظم بین المللی بخاطر سیاست ها و تحریم های یکجانبه آمریکا به هم ریخته است کشورها باید با یکجانبه گرایی آمریکا و تحریم های این کشور مقابله کنند. این وضعیت به این شکل قابل قبول نیست.

نشریه تاکید کرد که البته آمریکا با کارهایی مانند یکجانبه گرایی به تدریج مسیر انزوای خود را هموار می کند و دلار را به این شکل در آینده تضعیف خواهد کرد.

گزارش افزوده است بالاخره کشورها به این فکر خواهند بود که نظام های دیگر مالی را راه اندازی کنند که به دلار آمریکا وابسته نباشد و الان هم این اندیشه ها رواج پیدا کرده و تلاش هایی شروع شده است.

گلوبال تایمز نوشت که تحریم و فشار اقتصادی ایران را تسلیم آمریکا نمی کند اگر قرار است کاری صورت گیرد باید مسالمت آمیز و از طریق گفت و گو باشد فشار کار ساز نیست جنگ هم برای هیچ طرفی سودمند نخواهد بود راه حل ها باید صلح آمیز و مسالمت آمیز باشد.

نشریه ارگانی حزب حاکم چین در خاتمه مطلب آورده امروز وقت آن رسیده است که کشورهای دنیا بیایند و کنار هم سر یک میز بنشینند و راهی برای مقابله با سلطه و یکجانبه گرایی آمریکا پیدا کنند و نظام مالی و بانکی جدیدی راه اندازی کنند که دیگر نتواند مورد دستبرد آمریکا قرار گیرد چون واشنگتن به دیگر کشورها خیری نمی رساند و فقط به دنبال تامین منافع خودش است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =