۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۲
کد خبرنگار: 2111
کد خبر: 83366245
۲ نفر

برچسب‌ها

کشاورزان بیجاری از بذر دولتی استقبال نمی‌کنند
عکس تزئینی

سنندج - ایرنا - رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بیجار گفت: با توجه به اعلام دیر هنگام قیمت بذر، کشاورزان از تهیه بذر دولتی استقبال نمی کنند.

پیمان قمری روز یکشنبه در نشست خبری اظهار داشت: کشاورزان برای کشت سال آینده خود ترجیح می دهند از گندم برداشت شده اراضی خود استفاده کنند و به علت اعلام دیر هنگام قیمت بذر دولتی اصلاح شده، تمایلی برای خرید این نوع بذر ندارند.

وی افزود: در سال زراعی ۹۷ حدود ۲۳ هزار تن گندم جهت استفاده بذر نگهداری شد که از این میزان تنها یک تا ۲ هزار تن توسط کشاورزان خریداری و مورد استفاده قرار گرفت.

رئیس جهاد کشاورزی بیجار با اشاره به اینکه پارسال ۲۴۰ هزار تن گندم از کشاورزان بیجاری توسط دولت خریداری شده است گفت: با توجه به کاهش بارندگی ها در اردیبهشت و سرمازدگی در برخی از نقاط مرتفع در اول بهار امسال، انتظار می رود امسال خرید تضمینی گندم به زیر ۲۵۰ هزار تن کاهش یابد.

وی یاد آور شد: طبق پایش منطقه پیش بینی می شود امسال، پنج هزار و ۷۰۰ تن نخود، ۱۲ هزار و ۲۰۰ تن انگور، چهار هزار و ۵۰۰ تن محصولات باغی، ۱۷ هزار تن نیز علوفه، عدس، لوبیا و سایر محصولات در این شهرستان تولید شود.

قمری با اشاره به ظرفیت های مناسب کشاورزی و دامداری شهرستان تاکید کرد: در حال حاضر سه واحد پرورش شترمرغ با ظرفیت ۹۹ قطعه و تولید ۶ هزار و ۹۳۰ عدد تخم شترمرغ و هفت تن گوشت از بازار اقتصادی مناسبی برخودار است.

وی تشریح کرد: در سال زراعی ۹۸ - ۹۷ بیش از ۳۰۰ هزار هکتار ازاراضی کشاورزی شهرستان زیر کشت رفته است و حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ دستگاه کمباین وظیفه برداشت گندم بیجار را برعهده دارند که از این تعداد حدود ۳۰۰ دستگاه بومی شهرستان و استان است.

رئیس جهاد کشاورزی بیجار گفت: یکی از پروژه های مهم این شهرستان سرمایه گذاری گلخانه مجتمع قباسرخ بوده که با اعتبارات داخلی جهادکشاورزی احداث شده و هم اکنون آماده بهره برداری است.

وی افزود: ۲ طرح صنعتی شهرستان که به علت برخی از مشکلات تعطیل شده اند، پروژه دامداری روستای مُقلی و کشتارگاه صنعتی طیورماهان، آماده واگذاری به بخش خصوصی به وسیله مزایده است.

او با اشاره به مدیریت مناسب مبارزه با آفت حشره سن در اراضی کشاورزی بیجار گفت: بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان تاکنون سم پاشی علیه این حشره انجام شده است و سمپاشی ۲۰ تا ۳۰ هزار هکتار دیگر هم در دستور کار قرار دارد.

در بیجار بیش از ۱۳۰ مرکز تهیه و عرضه مواد خام دامی فعالیت دارند.

۹۹۴۳‬ / ۳۰۳۴‬ ‏

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =