۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۴
کد خبرنگار: 894
کد خبر: 83365949
۰ نفر

برچسب‌ها

جایگاه تماشاگران؛ پله های صعود

صابر چهرقانی ǀ خبرنگار ایرنا در ارومیه
جایگاه تماشاگران؛ پله های صعود

ارومیه- ایرنا- تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران روز شنبه این هفته پس از دیدارهای روز یازدهم لیگ ملت های والیبال به مرحله پایانی در شیکاگو صعود و به عنوان نخستین تیم پس از آمریکا بلیت شیکاگو را دریافت کرد.

در ساعات پایانی روز شنبه گذشته بود که با وجود حساب و کتاب‌های بسیاری از خبرنگاران ایرانی مبنی بر اینکه ایران در صورت کسب چه امتیازها و بردهایی به مرحله نهایی لیگ ملت‌ها می‌رسد، خبری با عنوان " IRAN FIRST TEAM TO SEAL MEN'S VNL FINAL SIX SPOT" به روی خروجی سایت ویژه مسابقات قرار گرفت و همه را متعجب کرد.
طبق خبری که در این خروجی قرار گرفت، ایران پیش از دیدار با فرانسه مدعی، حکم ورود به جمع تیم‌های پایانی را دریافت کرد و با خیال راحت این دیدار را در حضور تماشاگران اردبیلی برگزار کرد.
علت‌های بسیار زیاد فنی از جمله بازی‌های خوب و مناسب، راهبری سعید معروف در راستای پیش انداختن تیم و مدیریت حمله و بازی تیم ملی، امتیازهای پیاپی غفور و موسوی، دفاع جانانه تیم در مقابل حریفان و سرویس‌های بسیار خوب بازیکنان برای این موضوع قابل ذکر است ولی در کنار همه این موارد، بازی‌های درخشان به ویژه در ارومیه را نمی‌توان دست کم گرفت.
اما در ورای همه این عوامل، علت مهمتری برای رسیدن ایران به بازی‌های دور نهایی وجود دارد که در میزبانی ۲ هفته‌ای آن و حضور پرشور تماشاگران نهفته است.
ایران در هفته‌های سوم و چهارم لیگ ملت‌ها به ترتیب در ارومیه و اردبیل میزبان تیم‌های قدرتمند لیگ ملت‌های والیبال بود که به خصوص در ارومیه، عملکرد خیره کننده‌ای داشت و توانست از سه تیم قدرتمند روسیه، لهستان و کانادا سه پیروزی، هشت امتیاز و ۹ ست برده در مقابل تنها ۲ ست باخته به دست آورد تا بخش زیادی از راه شیکاگو را هموار کند.
به اذعان بسیاری از کارشناسان و حتی سرمربیان تیم‌های حاضر در ارومیه، اهرم تماشاگران مهمترین عامل در پیروزی‌های خیره کننده ایران در ورزشگاه ۶ هزار نفری غدیر ارومیه بود.
در این بازی‌ها، هر سه تیمی که مقابل ایران قرار می‌گرفت، با استرس بازی را آغاز می‌کرد و حتی در لحظه‌های سرنوشت ساز ست‌ها وقتی بازی ایران گره می‌خورد، تماشاگران با به دست گرفتن هدایت بازی، مانع باخت تیم میزبان می‌شدند و حتی بازگشت تیم با هدایت تماشاگران اتفاق می‌افتاد.
این همراهی تا حدی بود که سرمربی روسیه بخش عظیمی از برد قاطع ایران مقابل این تیم را در ارومیه به حمایت خوب تماشاگران نسبت داد و بر کم نظیر بودن این تماشاگران تاکید کرد.
در اردبیل نیز تیم ملی ایران ۲ برد پیاپی مقابل تیم‌های پرتغال و استرالیا کسب کرد تا از پنج دیدار خود در خانه، پنج برد پشت سرهم به دست آورد.
هرچند تیم‌های استرالیا و پرتغال از قدرت زیادی در والیبال برخوردار نیستند ولی هیاهوی تماشاگران اردبیلی مزید بر بازی بد این ۲ تیم مقابل ایران بود و تماشاگران اردبیلی وظیفه خود را به خوبی ایفا کردند.
تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران که تا پیش از این تنها در سال ۲۰۱۴ در جمع تیم‌های راه یافته به دور نهایی لیگ ملت‌های والیبال قرار داشت، امسال برای دومین دور پا در این رقابت‌های مهم گذاشت تا شاید رتبه چهارم پنج سال پیش را بهبود ببخشد و امسال با توجه به داشته‌های خوب خود، در روی سکوی لیگ ملت‌ها قرار گیرد؛ امری که اگر اتفاق بیافتد بهترین نتیجه این رشته ورزشی خواهد بود.
البته مهم‌تر از کسب رتبه در این دوره، تلاش بخش دیپلماسی ورزشی ایران برای کسب میزبانی دور نهایی این رقابت‌ها خواهد بود که با توجه به ظرفیت خوب ارومیه در میزبانی رقابت‌ها و همچنین تماشاگران پرشور این شهر، زمینه قهرمانی ایران در لیگ ملت‌ها را نیز فراهم می‌کند.
۲۰۹۳/‏۳۰۷۲
** خبرنگار ایرنا ارومیه
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha