۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۵
کد خبرنگار: 821
کد خبر: 83365636
۰ نفر
درخواست آسه آن برای میزبانی مشترک مسابقات جام جهانی ۲۰۳۴

تهران- ایرنا- وزیرامورخارجه تایلند رئیس اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا " آسه آن" همزمان با برگزاری اجلاس وزیران امورخارجه و سران این بلوک اقتصادی در بانکوک پایتخت تایلند اعلام کرد: کشورهای دهگانه این اتحادیه درپی نشست بانکوک توافق کردند درخواست جمعی برای برگزاری میزبانی مشترک مسابقات جام جهانی ۲۰۳۴ را ارائه کنند.

بانکوک پست و دیگر شبکه‌های خبری آسیایی روز یکشنبه از محل برگزاری اجلاس سران آسه آن گزارش دادند: همه کشورهای عضو این بلوک اقتصادی درجنوب شرق آسیا خواستار میزبانی مشترک بازی‌های جام جهانی ۲۰۳۴ هستند. آنها تصمیم دارند بزودی درخواست رسمی خود را به فدراسیون بین المللی فیفا ارائه کنند.

رهبران ۱۰ کشور، جنوب شرق آسیا در دو روز گذشته در پایتخت تایلند با هدف کاهش آثار جنگ تجاری واشنگتن علیه پکن در منطقه آسه آن گردهمایی دارند.

این گردهمایی سالانه رهبران منطقه جنوب شرق آسیا، دو هفته پس از اجلاس وزیران امور مالی گروه جی – ۲۰ برگزار می‌شود. وزیران گروه جی- ۲۰ نیز در نشست خود جنگ تجاری آمریکا و چین را بزرگترین تهدید اقتصادی کنونی جهان ارزیابی کردند.

مالزی، اندونزی، سنگاپور، فیلیپین، برونئی، میانمار، کامبوج، لائوس، ویتنام و تایلند اعضای دهگانه 'آسه آن' را تشکیل می‌دهند که از سال ۱۹۶۷ تشکیل شده و این کشورها در بیش از نیم قرن اخیر عمدتاً با ارزهای رایج بین المللی معاملات تجاری گسترده درون منطقه‌ای را انجام داده‌اند.

کره جنوبی و ژاپن تنها کشورهای آسیایی بوده‌اند که میزبانی مسابقات آسیایی را در سال ۲۰۰۲ داشته‌اند.

وزیر امورخارجه تایلند در پایان اجلاس وزیران امورخارجه کشورهای آسه آنکه روز گذشته در بانکوک برگزار شد، اعلام کرد که اعضای این اتحادیه درصدد هستند تا برای نخستین بار مسابقات جهانی را در بزرگترین وسعت خود در منطقه جنوب شرق آسیا میزبانی کنند.

شبکه خبری اسپورت هم در این زمینه گزارش داد: چین تاکنون میزبانی مسابقات گسترده جهانی و منطقه‌ای را در شرق آسیا داشته است اما این بار ۱۰ کشور جنوب شرق آسیا درصدد هستند تا به طور رسمی درخواست مشترکی میزبانی مسابقاتی بین المللی را داشته باشند.

وزیرخارجه تایلند که کشورش ریاست سالانه آسه آن را برعهده دارد گفت که ۱۰ کشور عضو از هم اکنون ۱۵ سال فرصت دارند تا زیر ساخت‌های لازم برای میزبانی این مسابقات را در سال ۲۰۳۴ برعهده گیرند.

از زمانیکه مسابقات جام جهانی درسال ۱۹۳۰ با میزبانی ۱۷ کشور آغاز شد، بسیاری از فوتبال دوستان در سراسر جهان خواستار برگزاری میزبانی این مسابقات در کشورها یا منطقه جغرافیایی خود بوده‌اند و از این رو ۱۰ کشور جنوب شرق آسیا نیز برای نخستین بار درصدد هستند تا تجربه میزبانی مشترک مسابقات را تکرار کنند.

فدراسیون بین المللی فوتبال " فیفا" با برگزاری این مسابقات را در سال ۲۰۲۶ در قاره آمریکای شمالی با میزبانی مشترک آمریکا، کانادا و مکزیک موافقت کرده است.

جنوب شرق آسیا با جمعیتی افزون بر ۶۵۰ میلیون نفر شاهد حضور میلیون‌ها نفر هوادار مسابقات فوتبال است و کشورهای آسه آن امیدوراند تا فیفا با درخواست آنها برای برگزاری و میزبانی مشترک مسابقات جام جهانی ۲۰۳۴ موافقت کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =