۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۹
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 83365498
۰ نفر

برچسب‌ها

ذرت برای اولین بار به صورت نشایی در مهاباد کشت شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مهاباد گفت: محصول ذرت برای نخستین بار در این شهرستان در زمینی به مساحت ۲۰ هزار مترمربع به صورت نشایی کشت شد.

جعفر علیزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این طرح، ریشه‌های ذرت به صورت گلدانی با استفاده از دستگاه‌های مخصوص کشت شد.

وی ادامه داد: استفاده کم از آب، کوتاهی دوره رشد، گسترش یک نواختی رشد در مزرعه، افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش خطر سرمازدگی از اهداف اجرای این طرح است.

وی با اشاره به اینکه این نوع کشت بیش از ۶۰ درصد صرفه جویی آب به همراه دارد، اضافه کرد: در کشت نشایی ذرت بذر محصول در فضای گلخانه (محیط کنترل شده) کشت و بعد از دوره رشد و تبدیل به نشا (گیاه کوچک) به وسیله دستگاه‌های خاص به اراضی کشاورزی منتقل می‌شود.

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مهاباد اظهار داشت: قابلیت کشت نشایی در تمام محصولات زراعی به جز گندم، جو و سیب‌زمینی در منطقه فراهم است.

وی به کشاورزانی که قصد دارند، سال آینده نسبت به کاشت ذرت یا سایر محصولات اقدام کنند، توصیه کرد: هم اکنون علاوه بر توسعه کاشت نشایی، مزارع خود را نیز به آبیاری تیپ (نواری) تجهیز کنند.

با کاهش میزان بارندگی و ادامه خشکسالی، کشت نشایی به دلیل صرفه جویی در مصرف آب و مزایای مختلف شیوه‌ای مناسب برای کشاورزی مناطق کم آب است.

مهاباد در جنوب آذربایجان غربی و ۱۱۶ کیلومتری مرکز استان واقع شده و دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی و باغی است.

۹۹۰۳/‌‬ ۳۰۲۰/‌۲۰۹۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =