۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۹
کد خبرنگار: 897
کد خبر: 83365448
۱ نفر

برچسب‌ها

ورزش پهلوانی رسانه فرهنگی ایران است

شهرکرد - ایرنا- مدیرکل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری با اشاره به جایگاه تاریخ روزخانه ای کشور گفت : رشته ورزشی پهلوانی به عنوان رسانه فرهنگی ایران در جهان است.

حمید کریمی روز یکشنبه در حاشیه حضور در زورخانه چالشتر شهرکرد گفت و گو با ایرنا افزود: این رشته ورزشی دارای تاریخ و تمدن بزرگ است که در نظام جمهوری اسلامی ایران رشد و بالندگی یافته و مورد توجه مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در این زمینه کتابی با محوریت رشته ورزشی پهلوانی و زورخانه ای ایران با از سوی خانم قدیری با مشاور دکتر محمد حکیم آذر و حمید کریمی در دست تالیف و تدوین است که بخشی از این کتاب به عنوان آینده پژوهی رشته ورزشی باستانی و زورخانه ای است.

به گفته وی، در بخش آینده پژوهشی رشته باستانی در این کتاب تاکید شده است چنانچه رشته زورخانه ای بخواهد به عنوان رسانه فرهنگی در جهان معرفی شود باید نگاهی نو به این رشته و استانداردسازی آن انجام شود.

مدیرکل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: باید زمینه ای فراهم شود که این رشته ورزشی در تمامی کشورهای جهان به عنوان یک ورزش مهم مورد توجه قرار گیرد و از این محصول فرهنگی ایران بهره مند شوند.

کریمی یادآور شد: مجموعه های ورزش باستانی کوچک است و برای حضور پررنگ تر مردم در این رشته باید گود زورخانه ها توسعه یابد و مجموعه های ورزشی ظرفیت بالای ۱۰ نفر را داشته باشد.

کریمی ادامه داد: وزارت ورزش و جوانان برای توسعه این رشته ورزشی فرهنگی نگاه ویژه ای به استانها دارد و در چهارمحال و بختیاری نیز سال گذشته ۴ مجموعه ورزشی رشته زورخانه ای و پهلوانی احداث شده است.

به گفته وی، توسعه زیرساخت ورزش باستانی با استانداردهای جدید از برنامه های این اداره کل ورزش و جوانان در چهارمحال و بختیاری است و بیشتر مجموعه های ورزشی زورخانه ای در استان در دست ساخت است.

کریمی گفت: مجموعه های زورخانه رشته باستانی در شهرکرد که ۸ سال نیمه تمام بود امسال برای ساخت و ساز آن تسریع می شود و زورخانه نقنه بروجن نیز از پیشرفت فیزیکی مطلوبی برخوردار است.

به گزارش ایرنا، پهلوانی و عیاری آیینی از مختصات ایرانیان است که این رفتار و منش اجتماع محور و جامعه شناختی مبتنی بر مروت و مردانگی را ایرانیها همواره در تاریخ حفظ کردند.

در کتاب ˈ مینوی خرد ˈ برای جوانمردی سه اصل خرد، درستی و رادی به عنوان ویژگی بارز یاد شده و در این کتاب جوانمردی مترادف با پهلوانی همراه با خرد و عقل نه فقط زور بازو است.

عنصر العمالی در کتاب خویش ویژگی های جوانمردی را نخستˈخرد و داناییˈ، و بعد نیز ˈ راستی ˈ و سوم ˈ مردمی ˈ بر می شمارد و آنها را از نشانه های رادمنشی و جوانمردی و عیاری می داند.

ˈعبدالرزاق کاشانیˈ در کتاب فتوت نامه نیز جوانمرد را انسانی آزاده و نیک سرشت می داند معتقد بود، ˈ برای رسیدن به کسوت جوانمرد باید راه های دشواری را طی کرد تا بر دیو نفس فائق و پیروز شدˈ.

برای رسیدن به کسوت جوانمردی در نزد ایرانیان سه اصل مهم ˈشریعتˈ، ˈطریقتˈ و ˈحقیقتˈ طی می شود تا جوانمردی و بخشندگی پا بگیرد.

۲۰۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =