انقلاب معدنی در اولین سفر وزیر صنعت و معدن به جنوب کرمان

جیرفت – ایرنا – رضا رحمانی وزیر دولت تدبیر و امید اولین وزیر صنعت، معدن و تجارتی بوده که از ابتدای پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تاکنون به جنوب کرمان سفر کرد لذا این سفر برکاتی را در برداشت که در صورت اجرایی شدن مصوبات شاهد انقلاب معدنی در منطقه خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت (پنجشنبه) بیست و سوم خرداد ماه سال جاری با دعوت نمایندگان مجلس به منطقه جنوب کرمان سفر کرد و این در حالی بود بسیاری دنبال بی نتیجه نشان دادن این سفر بودند حال آنکه این سفر برکات زیادی برای جنوب کرمان در بر داشت.

بر خلاف تصور عموم از جنوب کرمان که به منطقه کشاورزی معروف است، این منطقه ظرفیت ها و توانمندی های بسیاری در بخش معادن دارد که هنوز در ابتدای راه بوده لذا جنوب کرمان با توجه به خشکسالی های اخیر نیازمند تغییر رویکرد از کشاورزی به معدنی است که این مهم با توجه به ظرفیت های معدنی این منطقه دور از انتظار نیست و نیازمند توجه بیشتر مسئولان کشوری به این منطقه است.

مصوبات سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیأت همراه به جنوب استان کرمان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به مصوبات سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیأت همراه اشاره کرد و گفت: در این سفر مقرر گردید با دستور وزیربه استاندار کرمان و سازمان صمت جنوب تفویض اختیار شود تاحداکثر تخفیفات واگذاری زمین برای هفت شهرستان جنوبی دراختیار سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری قرار گیرد (این مصوبه به عنوان مجوز استفاده از اختیار وزیر محسوب می شود).

مسلم مروجی فرد افزود: مبلغ ۲۰ میلیارد ریال مازاد برسرانه شهرک های صنعتی، به منظور تکمیل زیرساخت های شهرک های صنعتی هفت شهرستان جنوب کرمان از اختیارات وزیر و از محل سایر منابع در اختیار شهرک های صنعتی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت سه طرح بزرگ صنعتی و معدنی توسط شرکت های ایمیدرو و ایدرو درجنوب استان کرمان مورد مشارکت و راه اندازی قرار گیرد.

مروجی فرد به مشکل ضمانتنامه بانکی سرمایه گذران اشاره کرد و گفت: با دستور وزیر صمت مقرر شد جهت صدور ضمانتنامه بانکی از صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، توسط معاونت امور معادن و صنایع معدنی اقدام و پیگیری صورت گیرد.

رئیس سازمان صمت جنوب کرمان به کمبود خودرو نیز اشاره کرد و افزود: در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت با دستور رحمانی وزیر مقرر گردید امکان خرید هفت خودروی سواری به اصناف هفت شهرستان جنوب کرمان خارج از نوبت تعلق گیرد.

وی اظهار داشت: در این سفر مقرر گردید در زمینه بخشش جرایم، افزایش برداشت پروانه بهره برداری فطر ۶ و روباز نعمت، با توجه به عبارت حداقل میزان استخراج سالیانه در پروانه بهره برداری، حقوق دولتی سال های ۹۲، ۹۳، ۹۴، ۹۵ و ۹۶ مبنی براستخراج واقعی با نظر مساعد در شورای عالی معادن مطرح شود.

تخصیص ۲ درصد از حقوق مالکانه وصولی معادن برای توسعه زیرساخت های معادن جنوب کرمان

نماینده مردم پنج شهرستان جنوبی در مجلس شورای اسلامی گفت: در سفر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به جنوب کرمان مقرر شد که ۲ درصد از حقوق مالکانه وصولی معادن برای توسعه زیرساخت های معادن هفت شهرستان جنوبی استان کرمان اختصاص یابد.

احمد حمزه افزود: در این سفر مبلغ ۲۰ میلیارد ریال به منظور تکمیل زیرساخت های معادن از اختیارات وزیر و از محل حقوق وصولی معادن دراختیار معادن هفت شهرستان جنوبی استان قرار می گیرد.

وی ادامه داد: همچنین با دستور رحمانی، مبلغی از اعتبار شرکت ایمیدرو در استان برای توسعه زیرساخت ها در رفع مشکلات برق، آب، گاز و تلفن بخش معدن و صنایع معدنی در هفت شهرستان جنوبی کرمان اختصاص یابد.

حمزه اظهار داشت: طبق دستور وزیر صمت از این پس واحدهای صنعتی و معدنی موظف هستند اکثریت نیروهای کارگری خود و اکثریت نیروهای تخصصی خود را از استان و مخصوصاً از شهرستان محل اجرای طرح تامین کنند.

وی به بازدید وزیر از شرکت معادن فاریاب اشاره کرد و گفت: در این بازدید با دستور رحمانی، اقدامات لازم جهت راه اندازی کارخانه فرومنگنز با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تن در سال با ظرفیت کامل توسط شرکت معادن فاریاب شروع و دفتر معاونت امور معادن و صنایع معدنی نسبت به جلوگیری از واردات فرومنگنز اقدام کند تا شاهد برطرف شدن مشکلات این مجموعه باشیم.

نماینده مردم پنج شهرستان جنوبی در مجلس شورای اسلامی به مشکلات شرکت تیتانیوم کهنوج اشاره کرد و گفت: در سفر وزیر صمت، پیگیری پرداخت مطالبات نیروی کار شرکت تیتانیوم و تسریع در راه اندازی به بخش خصوصی سه فاز طرح تیتانیوم شهرستان کهنوج (۱۳۰ هزار تن کنسانتره، ۷۰ هزار تن سرباره و ۵۰ هزار تن پیگمنت) مصوب شد.

وی اظهار داشت: با توجه به محرومیت منطقه جنوب استان کرمان درخصوص تامین خوراک واحدهای فرآوری معدنی، با دستور رحمانی نسبت به واگذاری محدوده های مزایده ای از طریق شورای عالی معادن اقدام و به سازمان صمت جنوب تفویض شد.

تاسیس شعبه بانک صنعت و معدن درشهرستان جیرفت

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای گفت: با پیگیری های انجام شده در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارتبه جنوب کرمان مقرر شد که شعبه بانک صنعت و معدن درشهرستان جیرفت تاسیس شود.

یحیی کمالی پور سفر وزیر صمت را به جنوب کرمان پرخیر و برکت برشمرد و گفت: در این سفر مقررگردید با دستور رحمانی مشکلات بوجود آمده جهت تسهیلات معرفی شده (طولانی شدن روند بررسی طرح در بانک توسعه و تعاون تهران) از طریق جلسه مشترک معاونت محترم طرح و برنامه وزارت زرندی و سازمان صمت جنوب پیگیری و حل شود.

وی اظهار داشت: مقررگردید با دستور وزیر صمت بخشش جرایم افزایش برداشت از معادن مس گمرکان و مس چشمه دزدی با نظر مساعد در شورای عالی معادن مطرح شود.

وی بیان کرد: در این سفر با دستور رحمانی سرانه سهمیه آرد هفت شهرستان جنوبی از ۸ کیلوگرم به ۱۲ کیلوگرم تغییر واعلام شد.

گزارش از هادی شفیعی

۷۴۵۰/۷۴۲۹/‌‬ ۵۰۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =