فقر امکانات و نبود حامی مالی، پاشنه آشیل ورزش بانوان

قزوین - ایرنا - ورزش بانوان با وجود همه موفقیت ها و مدال های خوشرنگی که زنان ورزشکار کشورمان در رقابت های مطرح و مهم کسب می کنند در سایه ضعف تبلیغات و انعکاس رسانه ای همچنان از وجود حامیان مالی چه در بخش دولتی و چه بخش خصوصی بی بهره مانده و همچنین از داشتن امکانات و زیرساخت های لازم و هم تعداد با مردان محروم است.

در سال های اخیر رشد خوبی در حوزه ورزش بانوان اتفاق افتاده و دیگر انتظار کسب مدال های رنگارنگ در آوردگاه های بزرگی مانند المپیک و رقابت های جهانی و آسیایی از سوی دختران ورزشکار ایرانی دور از انتظار نیست.

علاوه بر ورزش قهرمانی در حوزه ورزش های همگانی نیز رشد قابل توجه مراجعان زن به سالن های ورزشی و افزایش تعداد بیمه شدگان ورزش بانوان نشان می دهد، کشورمان از سال های خالی از حضور بانوان در مجامع و محافل ورزشی در فاصله گرفته و بانوان ایرانی با وجود همه سختی ها و کمبود امکانات امیدوارانه چشم انتظار روزهای نزدیک قهرمانی همجنس های خود در نبردهای بزرگ ورزشی هستند.

اما با همه این پیشرفت‌ها روشن است که ورزش حرفه‌ای بانوان در کشور همچنان کودک نوپایی است که برای رسیدن به اهداف و خواسته‌های خود باید دست خود را به سوی نهادهای دست اندرکار دراز کند تا در جایگاهی برابر با دنیای مردان وزشکار قرار گیرد.

از یک سو نبود فضاهای ورزشی ویژه بانوان و از سوی دیگر نبود حامیان مالی برای تامین امکانات مورد نیاز بانوان در کنار موانع فرهنگی، ورود زنان به حوزه ورزش را دشوارتر کرده است.

در کنار تمام موانع موجود بر سر راه ورزش بانوان، پخش نشدن بخش عمده رقابت های ورزشی زنان در رسانه ملی با وجود پوشش اسلامی هم موجب شده تا این حوزه نتواند در جذب حامی موفق عمل کند.

در استان قزوین نیز جامعه ورزشی بانوان قزوین برای دریافت کمک‌های مالی بخش خصوصی و جذب اسپانسر راه طولانی در پیش دارند اما حمایت نهادهای دولتی و شهری از جمله شهرداری‌ها از تیم‌های ورزشی و ایجاد مکان‌های مناسب می‌تواند تا حد زیادی این نیازها را برطرف کند.

ایرنا برای بررسی مسایل و مشکلات ورزش بانوان قزوین میزگردی با حضور دست اندرکاران و مسئولان ذیربط برگزار کرد که ماحصل گفت و گوهای آن در زیر آمده است:

امکانات ورزشی به طور متوازن بین زنان و مردان تقسیم نشده است

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین در این میزگرد گفت: ورزش از اهمیت ویژه ای، هم در سلامت و هم نشاط اجتماعی جامعه برخوردار است و نمی‌توان این تاثیرگذاری را انکار کرد.

صدیقه ربیعی افزود: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن در هنگام دفاع مقدس، ورزش و سلامت به دلیل درگیری کشور در مشکلات ناشی از جنگ با دشمنان خارجی جزو اولویت‌های دولتمردان نبود و در دهه هفتاد بود که برای نخستین بار این مساله مورد توجه قرار گرفت.

وی اضافه کرد: البته این توجه هم به صورت عمومی بوده و بیشتر بر ورزش مردان متمرکز بود و شاید دلیل آن هم در این است که زنان استقبال کمتری نسبت به این حوزه داشتند و فقر آگاهی و مسائل فرهنگی موانعی در ورود بانوان به ورزش بودند.

ربیعی ادامه داد: همه این دلایل فرهنگی موجب شد تا زنان با تاخیر وارد حوزه‌های ورزشی شده اما رفته رفته به سمت ورزش در بخش قهرمانی حرکت کردند و در رقابت‌های مختلف موفق ظاهر شدند.

وی همچنین گفت: زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند اما در تخصیص منابع و امکانات ورزشی این نگاه برابر حاکم نشده و امکانات به طور مساوی تقسیم نشده است.

ربیعی اظهار داشت: زنان محور جامعه هستند و با توجه به نقشی که در خانواده‌ها دارند می‌توانند فرهنگ ورزش و سلامت را به سایر اعضای خانواده تسری دهند.

وی گفت: از سوی دیگر قرار گرفتن قزوین در میان استان‌هایی با آمار بالای افسردگی ضرورت پرداختن به ورزش، جهت تحرک و پویایی و نشاط اجتماعی را افزایش می‌دهد.

ربیعی یادآور شد: گذشته از فرهنگ سازی و تغییر نگرش باید زیرساخت‌های لازم را هم برای ورزش بانوان ایجاد کنیم.

زیرساخت‌های ورزشی قزوین ضعیف است

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: در استان قزوین زیرساخت‌های لازم به ویژه در بخش بانوان اصلاً کافی نیست و شاید در سطوح اولیه باقی مانده است.

وی اظهار داشت: گرچه امروزه باشگاه‌های خصوصی زیادی ویژه بانوان قزوین ایجاد شده اما با توجه به لزوم دسترسی دهک‌های پایین جامعه به مکان‌های ورزشی، این باشگاه‌ها چندان نمی‌توانند ما را به هدف برسانند.

ربیعی افزود: این معضل در شهرهای کوچک و روستاهای ما بیشتر به چشم می‌خورد که باید با هم افزایی و تعامل مسئولان شهرستان‌ها برطرف و اصلاح شود.

وی اضافه کرد: البته در خود شهر قزوین هم با وجود ورود جدی مدیریت شهری همچنان با کمبود امکانات و فضای مناسب جهت ورزش بانوان مواجه هستیم و یک مجموعه ورزشی ویژه بانوان نداریم.

ربیعی، افزایش ورود زنان به ورزش را مستلزم تغییر نگرش از سوی مسئولان و سیاست گذاران جامعه دانست و افزود: مسئولان ما باید به این باور برسند که ورزش برای زنان دارای اهمیت و ضرورت زیادی است.

وی یادآور شد: امروزه خانواده‌ها هم در تربیت فرزندان خود بیشتر بر بالا بردن رتبه علمی آنها تمرکز دارند و ورزش خیلی کمتر مورد توجه آنها بوده و جامعه ما رفته رفته از این نگرش آسیب خواهد دید.

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری قزوین ادامه داد: برخی از رشته‌های ورزشی مستلزم هزینه‌های فراوان است که با توجه به شرایط اقتصادی، این موضوع در سبد اقتصادی خانواده‌ها قرار ندارد که بتوانند فرزندان خود را در رشته‌هایی که استعداد و علاقه دارند ثبت نام کنند.

ضرورت اختصاص ساعت کار مناسب برای ورود زنان به سالن‌های ورزشی

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: مساله دیگر نبود ساعت‌های مفید فعالیت سالن‌های ورزشی و استخرها برای زنان است که امکان فعالیت آنها را محدودتر کرده است.

ربیعی با تاکید بر فرهنگ سازی برای پرداختن به ورزش در بین بانوان، گفت: گرچه در گذشته اداره کل ورزش و جوانان به این موضوع ورود پیدا کرد اما باز هم با استقبال ناکافی بانوان در آن ساعت‌ها مواجه شد و با توجه به اینکه اغلب این فضاها متعلق به بخش خصوصی است، موجب ضرر اقتصادی آن بخش شد.

وی ادامه داد: همچنین در ادارات هم با توجه به اینکه موضوع در کارگروه زنان مطرح و تصویب شد با رصدی که انجام دادیم مشخص شد استقبال بانوان از این ساعت ورزش چندان قابل توجه نبوده است.

ربیعی اظهار داشت: همین یک موضوع کافی است تا به موضوع ضعف فرهنگ ورزش و تربیت بدنی بین بانوان پی ببریم.

این مسئول خاطرنشان کرد: استفاده از فضاهای عمومی برای ورزش و فعالیت بدنی چندان برای زنان جوابگو نیست و با توجه به فرهنگ شهر این افراد از فضای باز استفاده نمی‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه ادارات ورزش و جوانان شهرستان‌ها باید برای افزایش امکانات ورزشی بانوان با مدیریت شهری مناطق خود تعامل جدی داشته باشند، گفت: در شهر قزوین این موضوع تا حدودی محقق شده که کافی نیست و باید تلاش‌های بیشتری انجام شود.

ربیعی یادآور شد: وقتی اداره کل ورزش و جوانان در ادارات شهرستان‌ها تعداد نیروی بسیار محدودی دارد که همگی آنها نیز مرد هستند نمی‌توان باورها نسبت به ورزش بانوان تقویت کرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: در استان قزوین باید انقلاب بزرگی در فعالیت‌های ورزشی حوزه بانوان اتفاق بیافتد و کسی نمی‌تواند این کار را کند مگر زنانی که در این عرصه مسئولیت دارند.

به گفته وی هزینه‌های درمان در کشور ما بسیار بالا است و ما در این خصوص می‌توانیم با در پیش گرفتن فعالیت‌های ورزشی بسیاری از این هزینه‌ها را پایین بیاوریم.

وی ادامه داد: بسیاری از هزینه‌های دولت می‌تواند به این حوزه منتقل شده و اثرات پرباری به جا بگذارد اما هنوز این اعتقاد به خوبی شکل نگرفته است.

آموزش و پرورش باید نقش پیشگام در اختصاص فضاهای ورزشی ایفا کند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین با بیان اینکه آموزش و پرورش می‌تواند فضاهای خود را حداقل در تابستان به فعالیت‌های ورزشی بانوان اختصاص دهد، گفت: متاسفانه این نهاد مقاومت زیادی برای ورود در چنین فعالیت‌هایی دارد و به نظر می‌رسد اینگونه مسائل باید در سطح وزارت آموزش و پرورش پیگیری شود.

ربیعی از برنامه ریزی برای برگزاری دوره‌های آموزش ضمن خدمت در حوزه ورزش بانوان خبر داد و گفت: این دوره‌ها ویژه کارمندان زن تا پایان سال نیازسنجی می‌شوند.

وی همچنین بر اجرای ورزش‌های محله محور برای تقویت استقبال زنان از ورزش و تحرک بدنی نیز تاکید کرد و افزود: برای تغییر نگرش مسئولان و سیاست گذاران و فرهنگ سازی بانوان و ایجاد آگاهی جامعه، نقش رسانه‌ها بسیار پررنگ است.

از نقش سمن‌های ورزشی در ارتقای ورزش بانوان نیز نباید غافل شد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: باید از ظرفیت کارگروه تخصصی زنان و خانواده که با ریاست استاندار تشکیل می‌شوند استفاده کرده و طرح‌هایی را در آن مطرح کنیم که این هدف تحقق یابد.

ربیعی یادآور شد: در ارتقای فعالیت‌های ورزشی بانوان از نقش سازمان‌های مردم نهاد نیز نباید غافل شد چرا که ما در این حوزه خلاء اساسی داریم و تعداد چنین سمن‌هایی کم است.

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین با اشاره به اینکه درصد زیادی از دختران مادچار ناهنجاری‌های قامتی هستند، افزود: اصلاح این وضعیت و کنترل آن باید از همان دوران اولیه مدرسه انجام شود از این رو آموزش و پرورش علاوه بر شناسایی این دختران باید برای اصلاح آن هم برنامه ریزی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: برای جلب توجه و ایجاد انگیزه در بین دختران به فعالیت‌های ورزشی باید الگوهایی از بین چهره‌های موفق داخلی توسط رسانه‌ها معرفی شود.

ربیعی افزود: به طور مثال دختری مانند فاطمه اعتدادی ملی پوش فوتسال بانوان که در شهرستان البرز فعالیت کرده و به قهرمانی رسیده می‌تواند به بهترین شکل به عنوان یک الگوی مناسب ورزشی به جامعه معرفی شود.

وی همچنین ادامه داد: در صورت غفلت ما از چنین مهمی؛ کشورهای دیگر این الگوها را به فرزندان ما معرفی می‌کنند.

مدیریت شهری قزوین برنامه‌های ویژه ای برای ورزش بانوان دارد

رئیس کمیسیون ورزش و سلامت شورای اسلامی شهر قزوین نیز در این میزگرد گفت: هر سرمایه گذاری برای ورزش به نفع سلامت جامعه و همچنین غلبه بر افسردگی و ایجاد نشاط اجتماعی آینده جامعه است و در بعد قهرمانی نیز ورزش مهم‌ترین ابزار برای تقویت انسجام ملی به شمار می‌رود.

دکتر زهرا یوسفی افزود: در طی سال‌های اخیر با تغییر در سبک زندگی و تغذیه مردم، جامعه به سمت چاقی و اضافه وزن رفته و تغییرات فرهنگی و اجتماعی و علمی مردم را به بی تحرکی سوق داده است.

وی اضافه کرد: بر خلاف سال‌های گذشته که بیماری‌های عفونی و واگیر دار مهم‌ترین عامل مرگ و میر در ایران بود امروزه بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان‌ها عوامل مهم مرگ هستند که بیشترین علت آن هم چاقی و بی تحرکی جامعه است.

یوسفی ادامه داد: شورای پنجم شهر قزوین در همین راستا با احساس ضرورت تغییر این فرهنگ از همان ابتدا تقویت و توسعه زیرساخت‌ها و ارتقای عملکرد ورزش را مورد توجه قرار داد و تلاش کرد با افزایش اعتبارات این حوزه، فعالیت‌ها و طرح‌هایی را اجرا کند.

وی گفت: بودجه ورزش شهرداری قزوین در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود ۸۰۰ درصد افزایش یافت که تقریباً ۵۰ درصد آن به ورزش همگانی و ۵۰ درصد جهت قهرمانی اختصاص پیدا کرد.

یوسفی اظهار داشت: طی این فعالیت‌ها مدیریت شهری همواره تلاش کرده در کنار هر رویداد فرهنگی، همایش‌ها و مسابقات ورزشی نیز در تمام رده‌ها برگزار کند.

وی افزود: یکی از اتفاقات خوب در شورای پنجم تجلیل از قهرمانان ملی و فراملی بود که به عنوان حرکتی برای الگوسازی جوانان و ایجاد شور و رغبت صورت گرفت و قهرمانان ملی و فراملی سالانه مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

این عضو شورای اسلامی شهر قزوین یادآور شد: یکی دیگر از اقدامات موثر شهرداری و شورا در ۲ سال گذشته برپایی ورزش‌های صبحگاهی و عصرگاهی در سطح ۵۰ پارک محلی است که در تمام این فضاها مربیان دوره دیده حضور دارند و تمرینات ورزشی را انجام می‌دهند.

یوسفی همچنین تشکیل تیم‌های شورا و شهرداری در چند رشته ورزشی و کسب مقام برخی از این تیم‌ها در مسابقات کشوری را از دیگر دستاوردهای این مدت عنوان کرد.

وی با بیان اینکه از نظر زیرساخت‌ها نیز طی این مدت یک سری از طرح‌های ورزشی در دستور کار قرار گرفت، گفت: یکی از شعارهای شورای پنجم توزیع امکانات در مناطق منفصل شهری بود که در توسعه زیرساخت‌ها هم این مناطق مورد توجه قرار گرفتند.

یوسفی ادامه داد: در سال اول احداث زمین‌های ورزشی و چمن انجام شد اما در سال جاری با توجه به نیاز زنان به فضاهای سرپوشیده از ساخت زمین‌های ورزشی به ساخت سالن‌های ورزشی تغییر هدف داده‌ایم.

وی همچنین به خرید و نصب ست‌های ورزشی در بوستان‌های سطح شهر اشاره کرد و گفت: البته با توجه به نیاز بیشتر دختران و وضعیت نامناسب ساختار قامتی بخش عمده‌ای از دانش آموزان دختر در مدارس دخترانه مناطق کمتر برخوردار نیز ست‌های ورزشی خریده و نصب شدند.

یوسفی خاطرنشان کرد: امسال نیز ساخت سالن‌های ورزشی ویژه زنان و مردان در مناطقی چون ناصرآباد، دانش، باغ نشاط، نواب، شهید باهنر، منطقه منفصل اندیشه، مولوی و مشعلدار در دستور کار است.

رئیس کمیسیون ورزش و سلامت شورای اسلامی شهر قزوین افزود: مدیریت شهری قزوین تصمیم دارد قسمت زیرین پل امام رضا (ع) با هزار و ۵۰۰ متر مربع را نیز با فضاسازی مناسب به محل انجام فعالیت‌های ورزشی زنان و مردان تبدیل کند.

این عضو شورای شهر در پاسخ به این سوال که چرا پارک‌های بانوان قزوین در محیط مناسب‌تر و بدون دید از بیرون ساخته نشده است تا بانوان بتوانند در آنها آزادانه ورزش کنند نیز گفت: لازمه تاسیس پارک‌های بانوان این است که در جایی بدون دید باشد اما این اتفاق در بوستان‌های بانوان قزوین اتفاق نیفتاده و در بوستان جدید نیز که در جنوب شهر در حال ساخت است باز هم این مشکل وجود دارد چون زمین دیگری در قسمت جنوبی شهر برای این موضوع وجود ندارد.

مجموعه ورزشی ویژه بانوان قزوین احداث می‌شود

رئیس کمیسیون ورزش و سلامت شورای اسلامی شهر قزوین گفت: در سال جاری مجموعه ورزشی بانوان در یکی از مناطق شهر احداث خواهد شد.

یوسفی افزود: همچنین در مناطقی از شهر مانند مینودر، بلوار سید الشهدا، ۲۲ بهمن و بلوار امام علی پس از انجام برنامه‌های زیباسازی، تأمین آب شرب و پوشش گیاهی و نور لازم، برنامه‌ها و مسابقات ورزشی با مشارکت اداره کل ورزش و جوانان برنامه ریزی خواهد شد.

این عضو شورای اسلامی شهر قزوین گفت: در مدت ۲ سال فعالیت شورا چندین بار مشارکت آموزش و پرورش در حوزه تربیت بدنی مطرح شد تا در یک همکاری متقابل، فضاهای ورزشی از سوی این نهاد تامین شود و شهرداری هم با تخصیص نیرو و تجهیزات در محله‌های مختلف فعالیت‌های ورزشی را رونق دهد اما هیچ گاه این اتفاق نیفتاد.

یوسفی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات در ساختار قامتی افراد را باید از همان دوران کودکی شناسایی کنترل کرد، افزود: آموزش و پرورش بعد از شناسایی مشکلات قامتی باید در حل مساله و اصلاح وضعیت افراد دارای مشکل نیز ورود جدی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه ورزش زنان نیازمند حمایت‌های جدی تر است، گفت: زنان به علت شرایط خاص و مراحلی که طی می‌کنند نیازهای مختلفی دارند و هرگونه مشکلات در سلامت و ساختار بدنی آنها در کل مراحل زندگی خودشان و تولید نسل سالم در آینده تاثیرگذار است از همین رو باید تمرکز جدی بر تحرک بدنی این قشر صورت گیرد.

این عضو شورای اسلامی شهر قزوین با تاکید بر اینکه ساعت فعالیت سالن‌های ورزشی و استخرها برای بانوان باید به طور مناسبی تعیین شود گفت: این ساعت‌ها به خصوص برای بانوان شاغل که معمولاً در عمل تا ساعت ۱۶ در محل کار هستند چندان مناسب نیست و اگر هم در مواقعی استاندارد بوده، اطلاع رسانی درستی به مردم سطح شهر نشده است.

حامی مالی برای حمایت از ورزش بانوان وجود ندارد

مسئول امور ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان قزوین نیز گفت: ورزش بانوان چه در قزوین و چه در سایر استان‌ها از نبود حامیان مالی برای تامین زیرساخت‌ها رنج می‌برد.

ندا پاکدامن با دعوت از رسانه‌ها به همکاری در خصوص تبلیغ و معرفی ورزش بانوان، افزود: انتظار می‌رود فعالان رسانه‌ای همکاری تنگاتنگی با هیات‌ها و علاقه‌مندان به رشته‌های ورزشی داشته باشند تا بسترها برای حمایت و پشتیبانی این قشر بیشتر فراهم شود.

وی اضافه کرد: قزوین در حوزه ورزش قهرمانی بانوان ظرفیت بسیاری زیادی داشته و هم اکنون ۲۳ بانو در رقابت های فراملی و ۱۱ بانوی دعوت شده به اردوهای تیم ملی دارد که افتخارات ارزشمندی نیز آفریده‌اند.

پاکدامن ادامه داد: البته این ظرفیت بسیار بیشتر از این است و ما هم اکنون در ۱۵ رشته ظرفیت کسب مدال را داریم اما برای این موفقیت نیازمند حمایت‌های ویژه هستیم.

وی با بیان اینکه هرچه تعداد بانوان ما در لیگ برتر و مسابقات استانی بیشتر شود زودتر به قهرمانی می رسیم، گفت: اگر دستگاه‌هایی چون آموزش و پرورش، شهرداری، دانشگاه‌ها هم افزایی بیشتری در این خصوص داشته باشند اتفاقات بهتری رقم می‌خورد.

پاکدامن، حیاط مدارس جهت فعالیت‌های ورزشی بانوان را یکی از ظرفیت بالقوه برای بانوان دانست و گفت: حداقل در فصل تابستان که مدارس تعطیل است می‌توان با استفاده از این فضاها و تامین مربی و نیرو برای آن به توسعه فعالیت‌ها اقدام کرد.

این مسئول یادآور شد: مکان‌های ورزشی سپاه در مناطق محروم شهر را نیز از ظرفیت‌هایی عنوان کرد که در صورت اختصاص آن به ورزش بانوان بسیاری از نیازها را برطرف خواهد کرد.

وی ادامه داد: همچنین هرچه فعالیت‌های ورزشی دختران در رسانه‌ها معرفی و انعکاس داده شود در فرهنگ سازی بین خانواده‌ها موثر است.

پاکدامن گفت: بسیاری از رشته‌های ورزشی کم هزینه هستند واگر برای آنها با حمایت مدیران دستگاه‌ها برنامه ریزی کرد قول می‌دهیم دختران ما مدال های زیادی کسب می‌کنند.

فضای روباز از نیازهای ورزش زنان است

مسئول امور ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان قزوین گفت: فضای ورزشی روباز در محیط‌های امن یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نیازهای بانوان ورزشکاران ما حداقل در ساعت‌هایی از روز است.

پاکدامن پارک‌های بانوان استاندارد را یکی از بهترین بسترها برای تامین فضاهای روباز ورزشی دانست و افزود: اگر این بوستان‌ها در محیطی امن و دور از دید ساخته شوند می‌توانند تاحد زیادی به توسعه فعالیت‌های ورزشی کمک کنند.

وی در خصوص ساعات فعالیت باشگاه‌های ورزشی و استخرها برای زنان گفت: استخرهای وابسته به اداره کل ورزش و جوانان تا ساعت ۱۹ امکان خدمات دهی به زنان را دارند اما مشکل اصلی در فصل پاییز و زمستان است که استقبال از آنها کاهش می‌یابد.

پاکدامن گفت: در حال حاضر ۷۴ باشگاه ورزشی ویژه زنان در استان فعالیت دارند و مجوزها نیز با اولویت بانوان صادر می‌شوند اما تاسیس باشگاه‌های خصوصی کافی نیست و باید فضاهای دولتی هم افزایش یابند.

مسئول ورزش بانوان در ادارات شهرستانی ورزش و جوانان وجود ندارد

مسئول ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان قزوین همچنین به یک مشکل کشوری در امور این اداره کل اشاره کرد و گفت: در گذشته در چارت تشکیلاتی وزارت ورزش و جوانان معاونت امور بانوان وجود داشت اما در حال حاضر این معاونت به رییس گروه بانوان تغییر کرده و همین ریاست امور بانوان را هم فقط در مرکز استان داریم و شهرستان‌ها از این پست بی بهره هستند.

پاکدامن افزود: همین امر موجب می‌شود تا بدون وجود مسئول مشخصی در شهرستان‌ها و نبود اختیارات بالا اقدام موثری نیز در این حوزه صورت نگیرد.

وی افزود: بر این اساس اعتبارات اختصاص یافته به ورزش بانوان مشترک با مردان است در حالی که اگر جداگانه بود امکان پیگیری برنامه‌های ورزشی در شهرستان‌ها نیز بیشتر بود.

نیمی از جمعیت ورزشکاران بیمه شده قزوین زنان هستند

مسئول ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان قزوین با اشاره به آماری از تعداد ورزشکاران تحت پوشش این اداره کل و ظرفیت‌های بانوان استان گفت: در سال ۹۷ جمعیت آمار بیمه شده سازمان ورزش و جوانان استان به ۸۰ هزار نفر افزایش یافت که نیمی از آنان زنان هستند.

پاکدامن، این رشد تعداد بیمه شدگان را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: تا چند سال گذشته تعداد زنان حتی یک سوم مردان نبود اما با توسعه ورزش همگانی در سال گذشته نیمی از جمعیت سازمان یافته ما بانوان بودند.

وی اضافه کرد: در سال های گذشته آموزش‌های تخصصی مربی گری ویژه بانوان برای هزار و ۵۰ نفر انجام شد که هم از نظر اشتغال زایی و هم ارتقای دانش فنی آنها موثر بود.

پاکدامن با تاکید بر اینکه در گام بعدی باید آموزش‌ها به سمت عام برود، گفت: در سال جاری تلاش داریم هر دوشنبه برنامه ورزشی ثابت جهت کارمندان زن برگزار کنیم.

وی افزود: همچنین در گام بعدی تلاش می‌شود دوره‌های آموزشی ضمن خدمت ویژه بانوان شاغل برگزار شود.

پاکدامن همچنین از برگزاری دوره‌های کارگاهی خانواده و چهارشنبه‌های دانش محور از تیرماه ویژه عموم بانوان خبر داد و افزود: چنین برنامه‌ها و دوره‌هایی که به طور مستمر و هفتگی انجام می‌شوند به طور قطع تاثیر زیادی در تغییر نگرش بانوان نسبت به ورزش و تحرک بدنی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: بسیاری از رشته‌های ورزشی هستند که با حداقل هزینه می‌توان بیشترین بهره برداری را از آنها داشت و آموزش‌های کارگاهی ما هم به این مساله خواهند پرداخت تا بانوان ورزش های ساده در منزل را هم در آنها فرا بگیرند.

بررسی ساختار قامتی ۳۸۷۰ بانوی بالای ۱۵ سال روستاهای قزوین

پاکدامن با اشاره به لزوم توجه به ورزش بانوان در روستاها نیز گفت: در سال گذشته ۱۰۴ خانه ورزش روستایی به همراه تجهیزات در روستاهای استان تاسیس شد و امسال برنامه تربیت مربی جهت فعالیت در این خانه‌ها در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: همچنین در سال جاری برگزاری مسابقات خانه‌های ورزش روستایی و لیگ داخلی بانوان ورزشکار روستایی پیگیری می‌شود.

پاکدامن از اجرای طرح سنجش ساختار قامتی دختران بالای ۱۵ سال برای سه هزار و ۸۷۰ نفر در استان خبر داد و افزود: این افراد در ۱۹ شاخص ارزیابی شده‌اند و امسال برنامه‌های تغییرات و اصلاح وضعیت آنها اجرا می‌شود.

وی گفت: این طرح در سال جاری باید با رشد ۳۰ درصدی جامعه هدف ادامه یافته و تا سال ۲۰۲۵ تمام زنان روستایی از این نظر بررسی شوند.

پاکدامن افزود: همچنین ورزش های تطبیقی محله محور نیز ویژه بانوان و همچنین گروه خاصی از بانوان معلول شامل نابینایان، ناشنوایان، کودکان، بانوان باردار و سالمندان نیز در اداره کل ورزش و جوانان تدارک دیده می‌شود و تلاش داریم مخاطبان ویژه ای از سوی این بانوان داشته باشیم.

۷۳۸۸*۳۰۱۳