۲ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲:۰۴
کد خبرنگار: 786
کد خبر: 83365186
۰ نفر
 مناطق آزاد ایران و غنا تفاهمنامه همکاری امضا کردند
مراسم امضای تفاهمنامه مناطق آزاد با غنا

کیش - ایرنا - تفاهمنامه تسهیل همکاری های تجاری میان «دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد ایران» و «سازمان مناطق آزاد غنا» با هدف گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی امضاء شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت این تفاهمنامه روز شنبه توسط «مرتضی بانک» مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و «مایکل اوکی بافی» مدیر ارشد اجرایی سازمان مناطق آزاد جمهوری غنا امضا شد.

در مراسم امضای این تفاهمنامه مرتضی بانک دبیر شورایعالی مناطق آزاد ویژه اقتصادی با اشاره به ظرفیت‌های مناطق آزاد در توسعه اقتصاد کشور گفت: آغاز همکاری‌های مشترک اقتصادی و تجاری میان مناطق آزاد ایران و غنا، می‌تواند راه دسترسی کشورهای آفریقایی به تولیدات این مناطق و نیز مسیر جدیدی در مبادلات تجاری بین دو کشور باشد.

همچنین اکبر افتخاری، معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد هم در این نشست گفت: در حال حاضر مناطق آزاد نیازمند اشتراک گذاری توانمندی‌های تولیدی و فرصت‌های سرمایه گذاری به سایر کشورها هستند چرا که تولیدکنندگان و سرمایه گذاران خوبی در مناطق آزاد حضور دارند که امیدواریم این تولیدات را با مصرف کنندگانی که در غنا هستند به اشتراک بگذاریم.

وی ادامه داد: یکی از راه‌های ارائه توانمندی‌های مناطق آزاد به دنیا حضور در نمایشگاه‌ها و عرصه‌های بین المللی است ضمن اینکه ظرفیت استفاده از راه تجارت الکترونیک و بسترها و زیرساخت‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در مناطق آزاد فراهم شده است تا تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی از طریق آن محصولات خود را ارائه کنند.

افتخاری افزود: برای این کار کافی است تا یک فضای تبادل مشترک میان فعالان اقتصادی مناطق آزاد ایران و غنا ایجاد و طراحی شود چرا که این ظرفیت می‌تواند تبادلات الکترونیک مبتنی بر ارز رمزها و استفاده از ارزهای دیجیتال را فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه بتازگی در هر یک از مناطق آزاد کشور مراکز فناوری و نوآوری در حال تأسیس و فعالیت است گفت: ایران در حوزه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان مسیر تازه و موفقی را دنبال می‌کند به نحوی که امروزه رسیدن به راه حل های سریع یکی از اصلی ترین تعاریف کاری این شرکت‌ها است و یکی از ظرفیت‌های همکاری مشترک نیز می‌تواند همین شرکت‌های دانش بنیان و ظرفیت‌های علمی آنها باشد.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره قابلیت‌های و موقعیت کشور غنا و نیز قاره آفریقا در حوزه‌های فرهنگی، هنری و سنت‌های فرهنگی گفت: این قدرت فرهنگی می‌تواند مزیت رقابتی برای ساخت یک تصویر درست و قدرتمند برای غنا باشد.

محمدرضا رستمی پیشنهاد داد سرمایه گذاران کشور غنا مطالعاتی در خصوص ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی در مناطق آزاد انجام داده و با توجه به ظرفیت‌های ایجاد شده از سوی این مناطق در بخش اقامتگاه‌ها و نیز مشارکت در سرمایه گذاری در این حوزه، شاهد رونق جذب گردشگر به مناطق آزاد باشیم.

وی برگزاری هفته‌های فرهنگی میان ایران و غنا و صادرات فرهنگ و صنایع دستی دو کشور را در افزایش جذب گردشگر میان دو کشور مؤثر دانست و افزود: صنایع دستی و هنرهای غنا قابل توجه است. راه اندازی شبکه صادراتی صنایع دستی ایران و غنا می‌تواند کمک مؤثری برای توسعه این صنعت باشد ضمن آنکه به واسطه فعالیت‌های اسلامی و قرآنی در دو کشور نیز می‌توان برنامه‌های متنوعی اجرا کرد.

مدیر ارشد اجرایی سازمان مناطق آزاد جمهوری غنا که دیروز (جمعه) از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) وارد کشور شده است ضمن بازدید از ظرفیت‌های منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، روز شنبه با مسئولان دبیرخانه شورایعالی و مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد کشور در تهران دیدار و گفتگو کرد و امروز (شنبه) به منظور بازدید از ظرفیت‌های منطقه آزاد کیش وارد این جزیره شد و با حضور مشاور محمد رضا مداح مشاور و مدیرکل حوزه مدیر عامل و مجید ملانوروزی معاون گردشگری منطقه آزاد کیش مورد استقبال قرار گرفت.

۱۳۳۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =