رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: مشکل کمبود کارمند دستگاه قضایی استان جدی است

مشهد- ایرنا- رئیس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: مشکل کمبود کارمند در بخش اداری دادگستری استان جدی است و حدود یک سوم پست های دستگاه قضایی نیز خالی می باشد که این امر موجب تاخیر در رسیدگی به کار مردم شده است.

حجت الاسلام علی مظفری شنبه شب در نشست شورای اداری خراسان رضوی افزود: مجلس شورای اسلامی مجوز استخدام سه هزار نفر را در دستگاه قضائی صادر کرده که سهم این استان از این تعداد ۶۰۰ نفر است و همه کارهای اداری مربوط به استخدام آنان انجام شده اما هنوز مجوز نهایی برای بکارگیری این افراد صادر نشده است.

وی اظهار داشت: باید به ازای هر قاضی در شعبه دادگستری چهار کارمند وجود داشته باشد اما هم اکنون به ازای هر ۲ قاضی شعبه یک کارمند وجود دارد و گاهی دو قاضی در دو شعبه از وجود یک کارمند بهره می‌گیرند.

وی گفت: به رغم کمبود کارمند در بخش اداری دستگاه قضائی هیچ کمبودی در بخش قضات استان نیست و خراسان رضوی طی چند سال اخیر ۴۰۰ قاضی جدید جذب کرده که نسبت به گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی از وجود فضای همدلی بین مسئولان استان اظهار خرسندی کرد و افزود: حضور آقای رزم حسینی به عنوان استاندار این استان در کنار فضای معنوی نشأت گرفته از وجود مضجع شریف ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) همدلی‌ها را افزایش داده است.

وی اظهار داشت: استاندار خراسان رضوی به درستی مشکل استان را شناسایی و محور همه اقدامات را اقتصاد مقاومتی قرار داده است و دستگاه قضائی استان نیز از طرح مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی ایشان حمایت کرده و کمیسیون‌های متعددی نیز برای حمایت از سرمایه گذاری مشروع ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر حمایت دستگاه قضائی از مدیران اجرایی گفت: حمایت از مسئولان، وظیفه دستگاه قضائی است و علاوه بر تأمین امنیت حقوقی دستگاه‌ها، برنامه‌هایی نیز برای رسیدگی به مشکلات شخصی دارد.

حجت الاسلام مظفری افزود: به هیچ وجه حامی مدیر فاسد نیستیم و برخورد با مفسد از دستگاه قضائی گرفته تا دیگر دستگاه‌ها جدی است، با این حال تعداد مدیرانی که به دلیل فساد در استان تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند، در برابر مدیران پاکدست بسیار ناچیز است.

وی اظهار داشت: در سال گذشته حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار پرونده وارد دستگاه قضائی استان شد که این تعداد علاوه بر ۱۰ هزار پرونده وصولی قبلی بود.

وی گفت: به طور میانگین مدت زمان رسیدگی به هر پرونده و صدور رأی در دستگاه قضائی خراسان رضوی ۲ ماه است و از نظر زمان دسترسی این استان جزو استان‌های اول کشور به شمار می‌رود.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در باره پرونده شرکت پدیده شاندیز نیز افزود: حدود سه سال و نیم از زمان ورود پرونده پدیده به دستگاه قضائی می‌گذرد که در ابتدا با ورود مناسب دادستان به پرونده، اقدام لازم صورت گرفت و همه مدیران این شرکت بازداشت شدند.

وی اظهار داشت: با این حال در ارتباط با مشکل اصلی پدیده اقدام جدی صورت نگرفته بود و هرچه به ستاد تدبیر در این زمینه مهلت می‌دادیم اتهامات در پرونده پدیده بیشتر و مشکل آن جدی تر می‌شد.

وی گفت: هم اکنون بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ صفحه از دادسرا به دادگاه ارسال و به پرونده پدیده افزوده شده است، جلسات متعددی که در دادگاه ویژه برگزار می‌شد نیز ۵۰۰ صفحه دیگر را به این پرونده افزوده و آن را تبدیل به پرونده سنگینی کرده است.

حجت الاسلام مظفری افزود: با حضور آقای رزم حسینی در خراسان رضوی رسیدگی به پرونده پدیده جدی تر شد و از ستاد تدبیر تقاضاهایی برای شرکت پدیده و وضعیت سهامداران به دادگاه داده شد تا در رأی دهی دادگاه لحاظ شود.

وی اظهار داشت: دادگاه دادرسی خود را تمام کرده، این هفته نیز فرصت قانونی داده شده تا هم دادگاه یک بار دیگر پرونده را مطالعه و به جمع بندی نهایی برسد و هم متهمان فرصتی برای دفاع نهایی از خود داشته باشند.

وی گفت: جمع بندی ستاد تدبیر و نظر نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی بر اولویت دادن به احقاق حقوق مردم در این پرونده است که با ختم این پرونده یکی از موارد مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی استاندار مبنی بر تعیین تکلیف مجموعه بزرگ سرمایه گذاری در این استان به سرانجام خواهد رسید.

۷۴۸۹ / ‏‬ ۶۰۵۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =