شورای نظارت بر ارزیابی خدمات رسانی به بیماران در حال شکل گیری است

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شورای نظارت بر ارزیابی خدمات رسانی به بیماران در حال شکل گیری است و نمایندگان استان ها انتخاب شده و در حال معرفی هستند.

سعید نمکی روز یک شنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره تشکیل این شورا افزود: پیگیر تشکیل شورای نظارت بر ارزیابی خدمات رسانی به بیماران هستم و این موضوع را به شدت دنبال می کنم.

وی ادامه داد: دکتر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت و دکتر جبارزاده معاون سابق وزیر کشور به صورت افتخاری مسئول تشکیل این شورا هستند. همچنین از استانداران و شوراهای محلی نظرسنجی انجام شده و در حال تکمیل و تشکیل این شبکه هستیم.

وزیر بهداشت افزود: به هر حال ایجاد شبکه استانی در کشوری به گستردگی ایران نیازمند زمان است. زیرا باید افرادی در این شورا حضور داشته باشند که ذیصلاح بوده و انصاف داشته باشند و بر کار وزارت بهداشت نظارت کنند.

وزیر بهداشت ۲۱ بهمن ۹۷ طی ابلاغی تاکید کرد که برای اشراف بیشتر به نحوه خدمت رسانی و جلب رضایت بیماران در سراسر کشور، شورای نظارت بر ارزیابی خدمات رسانی به بیماران در هر استان با حضور ۵ نفر از افراد ذیصلاح تشکیل شود.

نمکی در این ابلاغ خطاب به معاون کل وزارت بهداشت، معاون درمان، معاون بهداشت، مدیرکل دفتر بازرسی و ارزیابی عملکرد و رئیس مرکز روابط عمومی اعلام کرد که اعضای این شورا در استان ها باید شامل نماینده سازمان نظام پزشکی، نماینده انجمن های علمی یا سازمان های مردم نهاد عرصه سلامت در استان و سه نفر از دانشگاه علوم پزشکی منطقه باشند.

وزیر بهداشت همچنین به راه اندازی داشبورد مدیریتی مبتنی بر سطح بندی اطلاعات مورد نیاز برای سطوح نظارتی مختلف برای این شورا نیز اشاره و تاکید کرده بود از همه ظرفیت ها مانند تبادل پیامک با ارباب رجوع، نصب صندوق در مراکز مهم و تعیین رابط برای انتقال موارد به شوراهای نظارت استانی و مرکزی استفاده شود.

قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت نیز ۱۸ اسفند ۹۷ در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا از شکل گیری شورای نظارت بر خدمت رسانی به بیماران به دستور وزیر بهداشت و ‏آغاز فعالیت این شورا از ابتدای سال ۹۸ خبر داده و گفته بود: شورای نظارت بر خدمت رسانی به ‏بیماران دو قسمت دارد که بخشی از آن در سطح استان‌ها و بخش دیگر در وزارت بهداشت است. در شورای ‏استان‌ها، رئیس دانشگاه‌های علوم پزشکی، معاون درمان، نماینده سازمان نظام پزشکی و دو نماینده از طرف وزیر بهداشت و مسئول ‏بازرسی دانشگاه عضویت دارند. در ستاد وزارت بهداشت نیز معاون کل، معاون درمان، معاون بهداشت، بازرسی و نماینده سازمان نظام پزشکی ‏عضو هستند. در شورای مرکزی، گزارش‌های استان‌ها و وضعیت نظارت‌ها بررسی و پایش می‌شود. از طرفی در حوزه‌های درمان ‏و بهداشت، نظارت‌های جداگانه‌ای نیز وجود دارد که این موارد نیز در شورای مرکزی مورد بررسی قرار می‌گیرد. شورای نظارت بر خدمت رسانی به بیماران فعلاً در حال شکل گیری است و از ابتدای سال ۹۸ فعال می‌شود.‏

معاون وزیر بهداشت همچنین گفته بود: قرار نیست که این شورا ساختار نظارت در حوزه‌های درمان و بهداشت را تغییر بدهد. نظارت در حوزه ‏درمان و بهداشت و غذا و دارو از طریق سامانه ۱۹۰ انجام می‌شود. شورای مرکزی تمام این شکایت‌ها را تجمیع، تحلیل و سیاست گذاری می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =