۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۶
کد خبرنگار: 2178
کد خبر: 83364864
۰ نفر
سازمان ملل: متهم اصلی پرونده خاشقچی محاکمه نشده است

تهران - ایرنا - سازمان ملل متحد با ارائه گزارشی در خصوص قتل«جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی تاکید کرد که مقامات عربستانی همچنان «سعود القحطانی» متهم اصلی این پرونده و مشاور پیشین ولیعهد عربستان را محاکمه نکرده اند.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری آناتولی سازمان ملل افزود: ریاض پیشتر اسامی ۱۱ نفر از متهمان قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول را اعلام کرده بود که نام القحطانی در میان آنان دیده نمی شود.

بنابر گزارش های متعدد بین المللی القحطانی به عنوان مشاور وقت "محمد بن سلمان" در زمان ترور خاشقچی با سرتیم سعودی پیوسته در تماس بوده است.

پس از مشخص شدن ابعاد قتل خاشقچی و تحت فشار قرار گرفتن مقامات عربستانی، القحطانی از منصب خود عزل شد ولی نام وی هرگز در میان متهمان معرفی شده به دادگاه قرار نگرفت.

علاوه بر وی «محمد العتیبی» کنسولگر سابق سعودی در استانبول و از متهمان اصلی برنامه ریزی قتل خاشقچی تاکنون محاکمه نشده است.

همچنین ۶ فرد دیگر نیز که از اعضای تیم ترور خاشقچی به حساب می آیند همچنان محاکمه نشده اند.

خاشقچی سردبیر پیشین روزنامه دولتی الوطن و مشاور شاهزاده «ترکی الفیصل» سفیر سابق سعودی در واشنگتن بود که پس از تعیین محمد بن سلمان به ولیعهدی، خاک کشورش را ترک کرد.

این روزنامه نگار ۵۹ ساله به عنوان منتقد هیات حاکمه سعودی، یک هفته پس از آنکه از مقام های سعودی به خاطر سکوت در برابر اهانت های رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرده بود، در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسید.

خاشقچی پیشتر نیز در سلسه مقالاتی در روزنامه واشنگتن پست آمریکا، از سیاست های عربستان در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد مقامات سعودی با رسانه های و فعالان مدنی به ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد کرده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =