۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۹
کد خبرنگار: 2660
کد خبر: 83364748
۰ نفر
نظارت کیفی بر ساخت و ساز مناطق سیل زده خوزستان تشدید می شود

اهواز - ایرنا - رئیس گروه برنامه ریزی بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: نظارت کیفی بر ساخت و ساز مناطق سیل زده خوزستان با هدف پیشگیری از بروز خسارت به واحدهای مسکونی ناشی از حوادث غیرمترقبه تشدید می شود.

حامد روحانی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اهواز افزود: همه مصالح به کار رفته در ساخت و ساز مناطق سیل زده باید استاندارد باشند در غیر این صورت دریافت تسهیلات بانکی با مشکل رو به رو می‌شود ضمن آنکه ناظرین فنی بنیاد مسکن نیز بر به کارگیری مصالح استاندارد نظارت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه از همه واحدهای بتن نمونه برداری شده و در آزمایشگاه فنی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد افزود: کیفیت در ساخت و ساز مناطق سیل زده فدای سرعت کار نمی‌شود.
روحانی افزود: دوره‌های آموزشی کوتاه مدت برای مهندسان ناظر با هدف کیفی سازی ساخت و ساز در مناطق سیل زده توسط بنیاد مسکن و ستادهای معین برگزار می‌شود.
وی همچنین از انعقاد قرارداد بنیاد مسکن با مشاوران ذیصلاح به منظور کنترل کیفی مصالح ساختمانی و نمونه برداری از آنان خبر داد و گفت: هر گونه تعلل در این خصوص به منزله هدر رفت منابع ملی است.
روحانی در ادامه افزود: برای تامین مصالح ساختمانی همچون سیمان و میلگرد برای مناطق سیل زده مش کلی وجود ندارد و بخش مهمی از مصالح توسط ماشین آلات بنیاد مسکن به مناطق سیل زده خوزستان منتقل شده است.

ضرورت همراهی دهیاران برای سرعت بخشیدن به بازسازی مناطق سیل زده
رئیس گروه برنامه ریزی بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور بر ضرورت همراهی دهیاران برای سرعت بخشیدن به بازسازی مناطق روستایی سیل زده تاکید کرد.
روحانی با اشاره به اینکه همراهی دهیاران با ستادهای معین بازسازی نقش کلیدی در بازسازی دارد افزود: دهیاران به دلیل آشنایی کامل به محیط روستاها می‌تواند همیار ستادهای معین باشد ضمن آنکه نقش مهمی در افزایش مشارکت مردم در بازسازی دارند.
وی خواستار نشست‌های مشترک فرمانداران و بخشداران با دهیاران با هدف هماهنگی بیشتر در روند بازسازی شد و گفت: توجیه ضمانت‌های زنجیره‌ای برای دریافت تسهیلات بانکی باید توسط دهیاران صورت گیرد.
روحانی همچنین خواستار بهره گیری از استادان و پیمانکاران محلی و بومی برای تامین نیازهای ساختمانی با هدف کاهش هزینه‌ها و سرعت بخشیدن به روند بازسازی در مناطق سیل زده شد.

سهمیه ۳۵ هزار تنی سیمان برای مناطق سیل زده خوزستان
رئیس گروه برنامه ریزی بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: برای بازسازی مناطق سیل زده خوزستان ۳۵ هزار تن سیمان اختصاص یافته که تاکنون حدود چهار هزار تن توزیع شده است.
روحانی با اشاره به اینکه سهمیه سیمان مناطق سیل زده خوزستان اهدایی رهبر معظم انقلاب است که توسط بنیاد مستضعفان توزیع می‌شود افزود: برای هر واحد احداثی هشت تن و برای واحدهای تعمیری روستایی و شهری یک تن به صورت رایگان اهدا می‌شود.
بر اساس اعلام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جریان سیلاب اخیر در کشور، ۱۱ هزار و ۸۴۶ واحد مسکونی شهری، ۵۶ هزار و ۵۰۰ واحد روستایی به کلی تخریب شدند و ۱۰۱ هزار واحد مسکونی روستایی و شهری آسیب دیدند که باید مرمت شوند.
دولت پرداخت ۸۳ هزار میلیارد ریال برای کمک به بازسازی منازل آسیب دیده ناشی از سیل را تصویب کرده و بانک‌ها موظف هستند این کمک‌ها و تسهیلات را که به صورت بدون عوض و وام قرض الحسنه هستند پرداخت کنند.
سیل فروردین امسال و طغیان رودخانه‌های کرخه، کارون و دز در خوزستان بر زندگی حدود ۴۰۰ هزار نفر در مناطق شمالی، مرکزی و غربی خوزستان تاثیر مستقیم گذاشت و خساراتی را در این مناطق موجب شد.
در جریان این سیلاب که دست کم در ۱۰۰ سال اخیر بی سابقه بوده یک هزار و ۵۴۲ واحد روستایی تخریب و به هشت هزار و ۴۵۰ واحد روستایی خسارت وارد شد ضمن آنکه ۸۴ واحد مسکونی شهری زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت تخریب و به یک هزار و ۱۱۲ واحد آسیب جدی وارد شد.
مجموع خسارات وارده سیل‌های آذر و بهمن ۱۳۹۷ و فروردین ماه ۱۳۹۸ در خوزستان ۱۲۵ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.
۶۰۶۵/‏۶۰۰۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =