راهکارهای تقویت گردشگری  بین کیش و  افغانستان در نشستی مشترک  بررسی شد

کیش -ایرنا - راهکارهای تقویت گردشگری بویژه جذب گردشگران سلامت بین کیش و کشور همسایه افغانستان در نشستی مشترک مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی منطقه آزاد کیش " در این نشست که با حضور مجید ملا نوروزی معاون گردشگری این منطقه، سید محمد رضا مداح مشاورو مدیرکل حوزه مدیرعامل و عبدالجبار شلگری مشاورعالی ریاست اجرایی دولت افغانستان در کیش برگزار شد، معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش، اشتراکات فرهنکی و همسایگی ایران و افغانستان راعامل مهمی در توسعه گردشگری میان کیش و افغانستان برشمرد.

مجید ملا نورزوی ضمن اعلام آمادگی جزیره کیش برای پذیرش گردشگران سلامت از کشورهای عضو اکو از جمله افغانستان از برقراری پروازهای جدید بین کابل، مشهد و کیش خبرداد.
همچنین در این نشست سید محمد رضامداح مشاورو مدیرکل حوزه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به مزیت‌های جزیره کیش گفت: باتوجه به تفاهمنامه سازمان منطقه آزادکیش باسازمان فرهنگی اکو ما علاقه مند هستیم تا مراودات خود را باافغانستان به عنوان یکی از کشورهای عضو اکو که رابطه دوستانه‌ای هم با ایران دارد توسعه دهیم و گردشگری سلامت می‌تواند مبنای خوبی برای آغازهمکاری باشد.

مداح با اشاره به اینکه برای سفر به جزیره کیش نیازی به روادید نیست گفت: این مزیت سفر گردشگران سلامت به جزیره کیش راتسریع می‌کند.

در این جلسه عبدالجبار شلگری مشاورعالی ریاست اجرایی دولت افغانستان نیز با اشاره به مشکلات این کشور در حوزه سلامت و تأمین خدمات درمانی برای بیماران افغانی گفت: باتوجه به پیوندهای دوستانه دو ملت ایران و افغانستان، زبان مشترک و قرابت فرهنگی امکان همکاری بین دو کشور بامحوریت جزیره کیش در زمینه‌های مختلف از جمله گردشگری در بخش‌های سلامت و تفریحی وجود دارد.

وی افزود: با توجه به امکانات مناسب اقامتی، طبیعت زیباو هوای تمیز جزیره کیش، این منطقه آزاد مقصدی مطلوب برای گردشگران سلامت افغانستان است.

در این جلسه که دکتر مصطفی نادعلی نژاد رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش حضور داشتند، دکترهاشم وهاج عضو ارشداتاق بازرگانی افغانستان با اشاره به سطح بالای خدمات پزشکی در ایران و همچنین امکانات جزیره کیش بر تقویت گردشگری سلامت بین کیش و افغانستان تاکید کرد.

وی بابیان اینکه تنها ۵ درصد از نیازدارویی افغانستان تولید داخل است و ۹۵ درصد آن وارداتی است تصریح کرد: برای توسعه همکاری بین جزیره کیش و افغانستان درزمینه گردشگری سلامت تبلیغات رسانه‌ای ضروری است که این مهم با استفاده ازظرفیت های یک شرکت سلامت محور مشترک بین افغانستان، هندوستان و پاکستان قابل اجرا است.

در این نشست که بدون حضور رسانه ها برگزار شد، احمد سیر الکوزی معاون بین الملل اتاق بازرگانی افغانستان، محمدپورسینا مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش و رضا دهقان نایب رئیس فدراسیون بین المللی گردشگری سلامت (اوتساف) نیز حضور داشتند.

۱۳۳۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =