۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۳
کد خبرنگار: 965
کد خبر: 83364585
۰ نفر
آمادگی لازم برای مهار حریق در مراتع قم ایجاد شده است

قم – ایرنا – مدیر کل مدیریت بحران استانداری قم با بیان اینکه از ابتدای در هفته های گذشته بیش از ۷۷۰ هکتار از مراتع استان دچار حریق شده است گفت: با جلسات هماهنگی و مانورهای اطفاء حریق صورت گرفته ، آمادگی لازم برای جلوگیری و مهار این آتش سوزی ها ایجاد شده است.

محسن اوروجی عصر شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به برگزاری جلسات متعدد مقابله با آتش سوزی مراتع استان بین دستگاه‌های مختلف استان افزود: به دلیل بارندگی‌های خوب چند ماه گذشته شاهد پوشش مناسب گیاهی در مراتع استان هستیم که با گرم شدن هوا، این مراتع مستعد آتش سوزی شدند که این موضوع ضرورت آمادگی دستگاه‌های مسئول برای مقابله با این آتش سوزی‌ها را افزایش داده است.

وی اظهار داشت: احتمال آتش سوزی مراتع بسیار افزایش یافته است، که برای هماهنگی، کنترل و جلوگیری از خسارت‌های ناشی از این آتش سوزی‌ها هفته گذشته مانور اطفا حریق در بخش‌های کهک، خلجستان و سلفچگان استان با حضور تمام دستگاه‌های مسئول و اهالی منطقه اجرا شد.

اوروجی با بیان اینکه پوشش گسترده گیاهی و خشکی آنها در فصل گرما، موجب شده تا این مراتع با کمترین حرارتی دچار حریق شوند، گفت: به منظور فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به اهالی منطقه و استفاده از ظرفیت نمازجمعه و مساجد منطقه در کاهش این آتش سوزری ها، روزهای گذشته جلساتی با ائمه جمعه و جماعات بخش‌های استان برگزار شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم ادامه داد: اطلاع رسانی رسانه‌ها در هفته‌های گذشته بسیار مؤثر بوده و تعداد آتش سوزی مراتع در استان طی هفته‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته است که با توجه به شرایط خاص مراتع، ضروری است این اطلاع رسانی ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: آتش سوزی در مراتع علاوه بر خسارت‌های سنگین به طبیعت و زمین‌های کشاورزی اهالی منطقه، نیازمند ۱۲۰ میلیون ریال برای اطفا هر آتش سوزی است که تکرار این حوادث، هزینه سنگینی بر استان تحمیل می‌کند.

اوروجی با تاکید بر نقش اهالی منطقه برای جلوگیری از وسعت آتش سوزی گفت: به دلیل اینکه روستاییان نزدیکترین افراد به این مراتع هستند، ضمن لزوم توجه به رعایت مسائل ایمنی ضرورت دارد در صورت مشاهده هر گونه آتش سوزی، پیش از گسترده شدن آتش، اقدام‌های لازم را برای اطفای حریق انجام دهند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری قم ادامه داد: از شهروندان درخواست داریم در صورت حضور در مراتع استان، هر آتشی را که روشن می‌کنند، قبل از ترک منطقه از خاموشی آن اطمینان کامل حاصل نمایند.

قم دارای ۹۷۵ هزار هکتار منابع طبیعی و مرتع است که این مراتع با بارش‌های بسیار خوب ماه‌های گذشته به مناطق مستعد آتش سوزی در فصل گرما تبدیل شده است.

۷۴۰۴/ ۶۱۳۳/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =