مهمترین عناوین خبری ایلام در هفته ای که گذشت

ایلام - ایرنا - حضور وزیر جهاد کشاورزی و استانداران و مسئولان ۱۱ استان کشور در ایلام، حضور معاون بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور در نشست تودیع و معارفه مدیران کل بنیاد شهید ایلام، هجوم ملخ های صحرایی به شهرستان مرزی دهلران و برگزاری نشست ستاد بحران به ریاست استاندار ایلام و حضور رئیس دانشگاه ایلام در ایرنا از مهمترین عناوین و رویدادهای خبری استان ایلام در هفته گذشته است.

به گزارش ایرنا، سه شنبه هفته گذشته نشست هم اندیشی برنامه اقدام مشترک توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه زاگرس با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، خلیل آقایی رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، روسای مجامع نماندگان ۱۱ استان منطقه زاگرس، استانداران و معاونان استاندار ۱۱ استان زاگرس نشین و روسای سازمان های جهاد کشاورزی و مدیران کل منابع طبیعی این ۱۱ استان در ایلام برگزار شد.

سید منصور میرمرادی معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور نیز در آیین تودیع و معارفه مدیران کل بنیاد شهید ایلام حضور یافت که در این آئین اسداله تولیده به عنوان مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام معرفی و جایگزین سلیمان رستمیان شد.

همچنین هفته گذشته ملخ های صحرایی نابالغ نقاط مرزی دهلران را در بر گرفته و حدود پنج هزار هکتار از اراضی طبیعی نقطه صفر مرزی دهلران را آلوده کردند که در این راستا نشست ستاد مدیریت بحران استان به ریاست قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام برگزار شد.

**وزیر جهاد کشاورزی وارد ایلام شد

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز سه شنبه ۲۸ خردادماه به منظور شرکت در شورای اداری استان با موضوع پیگیری مسائل فراوری جنگل های منطقه زاگرس وارد ایلام شد.

وزیر جهاد کشاورزی پس از ورود به فرودگاه شهدای ایلام مورد استقبال استاندار و نمایندگان مردم ایلام در مجلس و جمع کثیری از مسئولان این استان قرار گرفت.

استان ایلام امروز سه شنبه میزبان وزیر جهاد کشاورزی، ۱۱ استاندار ناحیه زاگرس، رؤسای مجمع نمایندگان، رؤسای سازمان جهاد کشاورزی و مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری است.

برگزاری نشست اقتصاد مقاومتی استان با عنوان همایش «اقدام مشترک توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری در منطقه زاگرس» با حضور وزیر جهاد کشاورزی و استانداران از برنامه‌های مهم این سفر یک روزه وزیر به ایلام است.

گفتنی است محمود حجتی وزیر معین اقتصاد مقاومتی در استان ایلام است.

**وزیر جهاد کشاورزی: کمربند حفاظتی برای ۳۲ میلیون عرصه بیابانی زاگرس ایجاد شود

وزیر جهاد کشاورزی از برنامه ریزی های مطلوب جهت احیاء سطوح رویشی درختان منطقه زاگرس خبر داد و گفت: باید با کاشت نهال های متناسب کمربند حفاظتی برای ۳۲ میلیون عرصه بیابانی این منطقه ایجاد شود.

 محمود حجتی روز سه شنبه در نشست هم اندیشی برنامه اقدام مشترک توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه زاگرس در استان ایلام اظهار داشت: اقدامات غلط و دخالت‌های نابجای انسانی همچون قطع درختان و تخریب رویشگاه‌ها و همچنین تغییرات اقلیمی چون گرمایش هوا و بروز ریزگردها باعث شده که روند زایش در منطقه رویشی زاگرس دچار تغییر شود.

**عملیات کاداستر منطقه رویشی زاگرس امسال پایان می یابد

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: عملیات طرح کاداستر در تمام عرصه های طبیعی حوزه رویشی زاگرس معادل ۶ و نیم میلیون هکتار در سال ۹۸ به پایان می رسد.

خلیل آقایی روز سه شنبه در نشست هم اندیشی برنامه اقدام مشترک توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه زاگرس در استان ایلام اظهار داشت: انجام طرح کاداستر و نیز ایجاد کمربند حفاظتی به وسعت ۵۱۰ کیلومتر متناسب با هر منطقه رویشی باعث می شود که اراضی ملی از مردمی تفکیک یابد.

**۴۵۰ هزار هکتار از جنگل های زاگرس دچار خشکیدگی بلوط شده اند

دبیر ملی ستاد جنگل های زاگرس گفت: بیش از ۴۵۰ هزار هکتار از جنگل های زاگرس دچار خشکیدگی جنگل های بلوط شده اند.

فریبرز غیبی روز سه شنبه در نشست استانداران زاگرس نشین با حضور وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: زاگرس بزرگترین ناحیه رویشی و جنگلی کشور با وسعت بیش از ۶ میلیون هکتار است و بیش از ۸۰ درصد جمعیت عشایری کشور در این منطقه بسر می برند.

**استاندار ایلام: ۲۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی ایلام در سفر رئیس جمهوری احیاء می شود

 استاندار ایلام گفت: همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان طرح احیاء ۲۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به بهره برداری خواهد رسید.

قاسم سلیمانی دشتکی روز سه شنبه در جلسه هم اندیشی برنامه اقدام مشترک توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه زاگرس در استان ایلام از احیاء بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان با ایجاد شبکه های انتقال و توزیع آب از جمله ایجاد خطوط اصلی انتقال آب که توسط وزارت نیرو در استان ایلام خبر داد و اظهار داشت: با تامین شبکه های آبرسانی که با همت وزارت جهاد انجام شد اراضی کشاورزی تقویت شد.

**بیش از یک میلیون هکتار از اراضی کشور درگیر آفت ملخ صحرایی است

 معاون مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی گفت: ملخ‌های مهاجم صحرایی بیش از یک میلیون هکتار از اراضی زراعی، باغی و طبیعی کشور در ۱۰ استان کشور را درگیر و آلوده کرده است.

محمدچالاکی روز چهارشنبه در نشست ستاد بحران استان ایلام با محوریت حمله ملخ‌های صحرایی به ناحیه مرزی شهرستان دهلران اظهار داشت: تاکنون ۶۵۰ هزار هکتار از این گستره مبارزه با آفات انجام شده و مبارزه در سطح ۳۵۰ هزار هکتار باقی مانده است.

**سه میلیارد ریال برای مهار ملخ های صحرایی ایلام تخصیص یافت

استاندار ایلام گفت: اعتبار اولیه به میزان سه میلیارد ریال در گام اول برای مبارزه و مهار ملخ های صحرایی وارد شده به نوار مرزی استان ایلام در شهرستان دهلران تا فردا یا شنبه به حساب سازمان جهاد کشاورزی استان واریز می شود.

قاسم سلیمانی دشتکی روز چهارشنبه در نشست ستاد بحران استان ایلام با محوریت حمله ملخ های مهاجم صحرایی به دهلران اظهار داشت: این مبلغ از محل اعتبارات تخصیصی سیل استان ایلام برای موضوع ملخ ها با توجه به اهمیت مساله جابجا و به حساب سازمان جهاد کشاورزی استان واریز می شود.

**بنیاد شهید با کسری ۴۵ هزار میلیارد ریالی اعتبار مواجه است

معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور گفت: این نهاد امسال با کسری ۴۵ هزار میلیارد ریالی اعتبار در حوزه های مختلف مواجه است.

سید منصور میرمرادی روز شنبه در حاشیه آئین تکریم و معارفه مدیران کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام در گفت و گو با ایرنا افزود: اعتبار ابلاغ شده این نهاد در سال جاری ۱۳۵ هزار میلیارد ریال است که از این مبلغ ۱۲۰ هزار میلیارد ریال در حوزه حقوق و حق پرستاری هزینه خواهد شد.

**رئیس دانشگاه ایلام: دانشجویان سه کشور خارجی در دانشگاه ایلام تحصیل می کنند

رئیس دانشگاه ایلام گفت: دانشجویان سه کشور خارجی شامل عراق، افغانستان و مالزی در این دانشگاه تحصیل می کنند.

محمد علی اکبری روز یکشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز ایلام در جمع رئیس و خبرنگاران این مرکز افزود: هم اکنون ۷۰ دانشجوی خارجی در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه ایلام مشغول به تحصیل هستند و ۲۰ نفر نیز تا کنون فارغ التحصیل شده و در دانشگاه های عراق تدریس می کنند.

**طلبه دره شهری حین اطفای حریق درگذشت

طلبه دره شهری که برای کمک به خاموش کردن اتش سوزی رخ داده در اراضی این شهرستان به کمک تیم های امدادی رفته بود، حین اطفای حریق جان خود را از دست داد.

تشییع پیکر طلبه و بسیجی فداکار محمدحسین حسین زاده امروز ۲۵ خرداد با حضور پرشور مردم دره شهر در روستای عباس آباد برگزار شد.

**استاندار ایلام در دیدار با معاون اول ئیس جمهور: شهرک صنعتی تخصصی نفت در ایلام ایجاد می شود

استاندار ایلام از راه اندازی شهرک صنعتی تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی در این استان خبر داد. .

قاسم سلیمانی دشتکی در دیدار با معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر محورهای توسعه در استان خواستار پررنگ شدن توجه دولت بر سه گانه نفت و گاز پتروشیمی در استان شد و اظهار داشت: پرواضح است استانی با داشتن ۱۱ درصد منابع گاز کشور و چهار درصد نفت کشور و با وجود زیرساخت های لازم برای صنعت پتروشیمی و صنایع پائین دست می تواند در آینده ای نه چندان دور بعنوان قطب صنعت پتروشیمی در غرب کشور نقش آفرینی کند.

**رییس ستاد سفر رییس جمهور به ایلام معرفی شد

استاندار ایلام طی حکمی احمد کرمی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار را به سمت رییس ستاد سفر رییس جمهور به استان معرفی و منصوب کرد.

**نماینده ایلام: کمیسیون انرژی مجلس با وزیر نفت اختلاف نظر ندارد

نماینده ایلام و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای کمیسیون انرژی هیچگونه اختلاف‌نظری با وزیر نفت ندارند و چنین مباحثی در کمیسیون مطرح نیست.

جلال میرزایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: نمایندگانی که مشغول تخریب وزیر نفت هستند به اخبار محرمانه و مذاکرات رئیس جمهوری و وزرا دسترسی دارند و هر گونه اختلاف‌نظر در دولت بین رئیس جمهوری و وزیران را به عنوان داده در نظر گرفته و با تجزیه و تحلیل روی آن، هر آنچه که دوست دارند را به جامعه القا می‌کنند.

**مطالبات کارگران کشتارگاه ایلام پرداخت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: با آغاز فعالیت مجدد کشتارگاه صنعتی ایلام پس از ۱۶ ماه تعطیلی مطالبات کارگران با مدیریت جدید پرداخت شد.

شکرالله شیرخانی روز شنبه در نشست با مدیرعامل، کارکنان و کارگران کشتارگاه صنعتی ایلام اظهار داشت: ۱۶ ماه از تعطیلی این کارخانه بدلیل سوء مدیریت پیشین می‌گذرد که با سرمایه گذاری مالک و مدیرعامل جدید پرداخت بدهی آنان در اولویت قرار گرفت.

۶۰۳۲/۶۱۱۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =