وجود هشت هزار فارغ التحصیل بیکار فاقد مهارت در بروجرد

بروجرد - ایرنا - رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد گفت: هشت هزار نیروی فارغ التحصیل بیکار فاقد مهارت در این شهرستان شناسایی شده است.

عبدالعلی گیوه کی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: هم اکنون ۲۱ هزار نیروی بیکار و به هم این میزان نیز نیروی بیمه شده در شهرستان وجود دارد که ازاین تعداد حدود هشت هزار نیروی بیکار با مدرک تحصیلی دانشگاهی در بروجرد شناسایی شده که متأسفانه این نیروی تحصیل کرده بیشتر فاقد مهارت کافی و لازم برای نیاز بازار کار هستند و تنها تصورشان از اشتغال نیز کار دولتی و پشت میز نشینی است.

وی اظهارداشت: خروج نیروی تحصیل کرده‌ای که بدون توجه به نیاز جامعه از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند یکی از مشکلات عمده در حوزه اشتغال و تولید است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد گفت: امروزه اغلب فارغ التحصیلان منتظرهستند دولت یا بخش خصوصی در جایی کارخانه‌ای راه اندازی کند و آنها مشغول به کار شوند.

گیوه کی با تاکید بر توسعه فرهنگ کارآفرینی ادامه داد: کارآفرینی یک نوع احساس مسئولیت است که شخصی متعهد از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود بصورت خلاقانه کارآفرینی می‌کند و با این تعریف باید اذعان داشت که ما کارآفرین نداریم و همه بدنبال این هستند در جایی به کار گرفته شوند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد با اشاره به اقدامات مؤثر دولت در راستای تقویت تولید به طرح تکاپو اشاره کرد و گفت: منظور از طرح تکاپو توسعه کسب و کار پایداراست که در قالب بسته‌های مختلف تعریف شد و در استان‌هایی که مشکلات بیشتری داشتند رویکردهای محلی لحاظ شد.

گیوه کی افزود: یکی ازاین بخش‌ها کارورزی است که حدود ۱۰۵ نفر کاروز داریم و این طرح دربرگیرنده افراد فوق دیپلم به بالا با سابقه بیمه کمتر از سه ماه و در واقع با سابقه کار اولی هستند.

وی گفت: یکی دیگر از اقدامات دولت مشوق‌های بیمه‌ای برای جذب نیروی لیسانس به بالا است به این صورت که اگر کارفرمایی از نیروی معرفی شده برای جذب نیروی مورد نیازش استفاده کند به مدت یکسال بیمه رایگان خواهد بود.

گیوه کی به بسته اشتغال فراگیر بعنوان یکی دیگر از اقدامات دولت در راستای رونق تولید اشاره کرد و گفت: در طرح اشتغال فراگیر در بروجرد مجموع ۷۶ طرح تأیید و میزان ۱۸ میلیارد و نیم نیز وام پرداخته شد که زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر را فراهم می‌کند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد در خصوص بسته اشتغال روستایی گفت: در طرح اشتغال روستایی در مجموع ۲۳۶ با میزان اعتبار ۲۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تهیه شد که می‌تواند زمینه اشتغال ۸۳۲ نفر را فراهم کند.

گیوه کی گفت: در زمینه مشاغل خانگی نیز ۲۴۳ طرح معرفی شد که از این بین تعداد ۱۴۳ طرح تأیید شد و میزان ۷۵۰ میلیون تومان اعتبار برای آنها در نظر گرفته شد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد اظهار داشت: با مجموع حمایت‌های صورت گرفته خوشبختانه کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی که در بروجرد با مشکلاتی مواجه بودند اکنون در حال بازگشت به چرخه تولید هستند از جمله کارخانه کاشی جم، سامان کاشی و عظیم خودرو در حال فعال شدن است.

گیوه کی گفت: در خصوص پرونده‌های مرتبط با اخراج کارگران در سال ۹۷ یک هزار و ۲۷۰ پرونده شکایت داشتیم که تعداد ۷۵۰ نفر آنها بیمه بیکاری شدند و بقیه یا بازگشت به کار شدند و یا اینکه در جاهای دیگری به کار گرفته شدند.

وی افزود: طی یکی دو سال اخیر از نظر میزان پرونده‌های شکایت مرتبط با اخراج از کار با روند ثابتی حدود هزار و ۲۰۰ پرونده در سال مواجه هستیم.

گیوه کی با تاکید بر ضروت تقویت فرهنگ کار گروهی و جمعی گفت: سال ۹۷ تعداد ۲۰ تعاونی با زمینه اشتغال برای ۳۶ نفر ایجاد شد و سال گذشته تعداد هفت تعاونی برتر به استان معرفی شده است.

۶۰۵۲/‏۶۰۶۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =