۳۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۳۶
کد خبرنگار: 1762
کد خبر: 83363471
۰ نفر

برچسب‌ها

کوهنوردان شمالغرب کشور به قله جام سهند صعود کردند

مراغه - ایرنا - بیش از ۴۰۰ کوهنورد از شهرهای شمالغرب کشور به قله ۳ هزار و ۷۰۰ متری جام سهند صعود کردند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، در این برنامه کوهنوردی گروه‌های کوهنوردی از استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان و شهرستان‌های تبریز، مراغه، هشترود، میانه، ملکان، بناب و نیز کوهنوردانی از استان‌های کرمانشاه و البرز حضور داشتند.
این صعود سراسری از جبهه جنوبی قله جام سهند آغاز و کوهنوردان پس از پنج ساعت موفق به فتح قله شدند.
این دومین سال است که کوهنوردانی از شمالغرب کشور از مسیر قدیمی دسترسی به کوه سهند و پس از گذر از چندین روستا و طبیعت زیبای مراغه همچون کرمجوان، آلماچوان، بیانلوجه، احمدآباد و گلچوان به قله جام سهند صعود می‌کنند.
از نقاط قابل تأمل در این صعود می توان به برخورد گزینشی مسئولان برگزاری در همراهی گروه های خبری و استفاده از امکانات رفاهی اشاره کرد.
عدم اطلاع رسانی مناسب همایش در فضای مجازی و رسانه‌ها و عدم نصب بنر اطلاع رسانی در سطح شهرستان را می‌توان از مهمترین ضعف‌های این برنامه صعود عنوان کرد.
ناهماهنگی مسئولان برگزاری با تیم‌های کوهنوردی در مکان یابی محل کمپ و اسکان همایش و آغاز صعود از پای کوه به صورت گروه‌های کوچک و نه به صورت دسته جمعی از دیگر نقاط ضعف در این همایش بوده است.
کوه سهند با سه هزار و ۷۰۷ متر ارتفاع در ۳۴ کیلومتری شمال شرق شهرستان مراغه است.
سهند، نام قله و رشته کوهی آتشفشانی در جنوب تبریز، شمال مراغه و هشترود، غرب بستان آباد و شرق آذرشهر، عجب‌شیر و اسکو در آذربایجان شرقی است.
این رشته کوه دارای ۱۷ قله با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر است که بلندترین آنها قله کمال (قوچ‌گلی داغی) ۳۷۰۷ متر بلندی دارد و مرتفع‌ترین نقطه استان محسوب می‌شود.
رشته کوه سهند به دلیل انبوه گیاهان، چمنزارها، گلزارها و مراتع در آن به عروس کوه‌های ایران مشهور است چرا که سطح تمام مناطق این رشته کوه پوشیده از سبزه است.
کوه‌های کمال، جام، سهند، سلطان، دمیرلی، آغ داغ، موتال داغی، شیر داغی، حرم داغی، گیرو داغی، آتاشان و درویش از مهم‌ترین قلل رشته کوه سهند محسوب می‌شوند.
شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری جنوب غربی تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
۹۸۸۰/۳۰۷۷

برچسب‌ها