۳۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۴
کد خبرنگار: 915
کد خبر: 83363266
۰ نفر

برچسب‌ها

۸۰ درصد اوراق قضایی گنبدکاووس الکترونیکی ابلاغ می شود

گنبدکاووس - ایرنا - رئیس دادگستری گنبدکاووس درشرق استان گلستان اعلام کرد که هم اکنون ۸۰ درصد اوراق محاکم قضایی از جمله اظهارنامه ها، دادنامه ها و آرای قضات این شهرستان به صورت الکترونیک به طرفین دعاوی که ثبت ثنا (ثبت نام الکتروینک ابلاغ قضایی) کرده باشند، ابلاغ می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی یزدانی روز جمعه به مناسبت فرارسیدن هفته قوه قضاییه (اول تا هفتم تیرماه) در جمع نمازگزاران گنبدی در مصلی امام جعفر صادق (ع) این شهرستان، از تمامی افراد جامعه درخواست کرد تا با ثبت ثنا کردن مشخصات خود و دادن شماره تلفن همراه از نتایج دعاوی خود در محاکم قضایی مطلع شوند.

وی بدون اشاره به تعداد دفاتر خدمات الکترونیک حوزه دستگاه قضایی گنبدکاووس، از راه اندازی دو دفتر دیگر در آینده ای نزدیک در این شهرستان خبر داد و گفت: افرادی که در سامانه ثنا ثبت نام کنند بالاخص طرفین دعاوی با رمزی که در اختیار آنان قرار داده می شود می توانند به راحتی در جریان مراحل مختلف پرونده قضایی خود قرار گیرند.

یزدانی، اطاله دادرسی در پرونده ها را از دغدغه های دستگاه قضایی به دلیل تراکم پرونده های ورودی دانست و اضافه کرد: اگرچه اکنون اطاله دادرسی در محاکم دادسرای بسیار اندک است زیرا به سرعت به پرونده های این محاکم رسیدگی می شود اما در محاکم حقوقی و کیفری گنبدکاووس حداقل زمان رسیدگی به پرونده ۳۶ روز است که تلاش داریم این مدت به کمتر از یک ماه کاهش یابد.

وی، رسیدگی به پرونده های بالای دو سال را از راهبردهای جدید دستگاه قضایی ذکر کرد و گفت: بر این اساس تمامی اینگونه پرونده ها تا پایان سال ۹۷ در محاکم کیفری و حقوقی گنبدکاووس رسیدگی شده و تنها سه پرونده باقی مانده است.

رئیس دادگستری گنبدکاووس همچنین از رویه مجازات جایگزین حبس برای جرایم کم اهمیت توسط قضات، پیگیری احداث ساختمان جدید دادگستری شهرستان با پنج هزار متر مربع و اجرای طرح های ارتقای امنیت اجتماعی را از دیگر اقدامات و برنامه های دادگستری ذکر کرد و ادامه داد: با افرادی که به هر دلیل موجبات اخلال در نظم عمومی، شرارت و قاچاق مواد مخدر داشته باشند، بشدت برخورد خواهد شد.

یزدانی، افزایش آمار پرونده های طلاق و دعاوی خانوادگی، افزایش ورود پرونده به محاکم قضایی و شورای حل اختلاف، آسیب های فضای مجازی و پرونده های این حوزه، دقت نکردن مردم در تنظیم قراردادهای حقوقی و تجاری و ثبت نکردن آن در دفاتر اسناد رسمی، افزایش پرونده های سرقت و مطالبه طلب و استفاده نادرست از اوراق تجاری (چک و سفته) توسط مردم را از مهمترین نگرانی های دادگستری گنبدکاووس برشمرد.

وی گفت: دستگاه های متولی نهاد خانواده باید بیشتر به این نهاد مقدس و آسیب هایی که آن را تهدید می کند، توجه نمایند و خانواده ها نیز بایستی بیشتر مراقب فرزندان خود در استفاده از فضای مجازی و آسیب های آن باشند ضمن اینکه مردم، قبل از تنظیم قراردادهای تجاری یا حقوقی خود حتماً با کارشناسان حقوقی مشورت نمایند.

گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است.

/‌۳۰۳۹/‌۱۸۶۰