۳۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۴
کد خبرنگار: 1053
کد خبر: 83363249
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۲۰ هزار پرونده در دادگستری قزوین ثبت شد

قزوین - ایرنا - رییس کل دادگستری استان قزوین گفت:۳۲۰ هزار پرونده سال گذشته در دادگستری قزوین ثبت شد که نسبت به مدت مشابه قبل ۱۲ درصد افزایش یافته است.

حجت الاسلام و المسلمین نورالله قدرتی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر قزوین به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار داشت: در سال ۹۶، ۲۸۰ هزار پرونده کیفری، حقوقی و خانواده در دادگستری استان تشکیل شده بود.
وی اضافه کرد: ۸۰ درصد پرونده های سال ۹۷ را ۲۵ عنوان کیفری و حقوقی در بر گرفته است و می توان با آگاه سازی و پیشگیری از میزان وقوع بسیاری از آنها جلوگیری کرد.
حجت الاسلام قدرتی اضافه کرد: از مهمترین عوامل تشکیل پرونده در دستگاه های قضائی استان می‌توان به نا آگاهی مردم نسبت به حق و حقوق خود که منشأ بسیاری از پرونده‌ها نیز بوده و همچنین تضعیف ارزش های اسلامی و باورهای دینی اشاره کرد.
این مقام قضائی استان با اشاره به اینکه در سال ۹۱ مقام معظم رهبری ۲۱ مورد از آسیب های اجتماعی را برشمرده و بر اصلاح آن تأکید داشته‌اند، افزود: متأسفانه توجه نداشتن به این قبیل موضوعات باعث شده تا برخی از شهروندان در معاشرت‌های خود دروغ گفته، بسیاری از قوانین و مقررات را رعایت نکرده و در نتیجه شاهد مشکلات زیادی در حوزه فرهنگ عفاف و حجاب باشیم.
به گفته وی، امروز جامعه اسلامی در حوزه قانون ستیزی و قانون‌گریزی به یک جهاد همگانی نیازمند است.
رئیس کل دادگستری استان قزوین با اشاره به مبارزه جدی قوه قضائیه با مفاسد اقتصادی، افزود: موضوع حقوق عامه و مبارزه با مفسدان اقتصادی به فرموده مقام معظم رهبری خط قرمز نظام هستند و دستگاه قضا نیز در سریع‌ترین زمان ممکن و به دور از هر نوع جهت گیری سیاسی با آنها برخورد می‌کند.
وی با تاکید بر لزوم آگاهی مردم در خصوص حقوق عامه ادامه داد: البته مردم نیز باید روز به روز با حقوق خود آشنا و آگاه‌تر شوند تا هنگام احساس تعرض به حقوق خود بدون ایجاد هیچ تنشی به دستگاه قضا مراجعه کنند.
این مسئول قضائی، انجام وظایف قانونی دستگاه قضا و نیز دادرسی عادلانه را از مهمترین انتظارات مردم از قوه قضائیه دانست و تاکید کرد: انجام دادرسی‌ها باید عادلانه، شجاعانه، شفاف، به موقع و به دور از هر باند بازی و نگرش‌های جناحی باشد.
در حاشیه برگزاری نماز جمعه این هفته قزوین، اعضای شورای مسئولان قضائی استان به مناسبت هفته قوه قضائیه با برپایی میز خدمت در حوزه شورای حل اختلاف، بازرسی، دادستانی، زندان‌ها، ثبت اسناد، دادسرای نظامی، تعزیرات حکومتی و مشاوره‌های حقوقی پاسخگوی مشکلات مردم بودند.
۶۱۰۱* ۸۰۵۴