ایران اسلامی مدافع غیور و قدرتمندی است

قم ـ ایرنا ـ خطیب جمعه قم با اشاره به سرنگونی پهباد آمریکایی در خلیج فارس گفت: جمهوری اسلامی ایران اهل جنگ نیست، اما مدافع غیور و قدرتمندی است.

آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه شهر مقدس قم افزود: سپاه پاسداران انقلاب در کمال شجاعت و اقتدار از مرزهای ایران اسلامی دفاع می‌کند و به خوبی نشان داد که در برابر سلاح‌های فوق پیشرفته نیز آمادگی کامل دارد.

وی با بیان اینکه ما هرگونه تهاجم به کشورمان را با قدرت و شجاعت دفع خواهیم کرد، اظهار داشت: سیاست ایران اسلامی، ایستادگی در برابر مهاجمان و مستکبران است و جبهه مقاومت در برابر تروریسم اقتصادی، اطلاعاتی، امنیتی و نظامی مقاومت خواهد کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور خاطرنشان کرد: امروز همچون گذشته به دلیل عهدشکنی مستکبران و رذالت آمریکایی‌ها، همه امت اسلام و آزادیخواهان جهان فریاد «مرگ بر آمریکا» سرمی دهند و این فریاد همچنان طنین افکن است.

وی همچنین به ملاقات نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: سخنان مقام معظم رهبری در آن اتاق کوچک و بی پیرایه به اندازه یک قرن و جهان عظمت داشت و نمادی از دیپلماسی خردمندانه، انقلابی، مؤثر و شجاعانه در برابر مستکبران بود و همه مسؤولان باید از آن الگو بگیرند تا دشمنان با شکست و خفت عقب نشینی کنند.

اعرافی در ادامه از کشف و انهدام شبکه عظیم جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا در فضای سایبری توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) قدردانی کرد و گفت: این اقدام هوشمندانه که موجب شگفتی جهانیان شده است، شر دشمنان را خنثی و قدرت علمی کشورمان را به رخ کشید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تبلیغ دینی باید همواره نوسازی و بهسازی شود تا جامعه در مسیر سعادت و سلامت گام بردارد، خاطرنشان کرد: مردم باید همواره در تبلیغ دینی و فعالیت‌های فرهنگی و معنوی پیشگام باشند و از قدیم در سنت ما این بوده که روحانیون متکی به مردم بوده‌اند.

وی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه و دستگاه‌های فرهنگی در تربیت و پرورش مبلغان دینی آنگونه که باید اقدام نکرده‌اند و در این رابطه وظایف سنگینی برعهده دارند، تصریح کرد: دولت اسلامی، فقط دولت رفاه و تأمین نیازهای مادی و معیشت جامعه نیست، بلکه در برابر آخرت و سعادت مردم هم وظیفه دارد.

خطیب جمعه قم با بیان اینکه دولت باید در تبلیغ دین و زمینه سازی و فراهم آوردن مقدمه‌های آن اقدامات اساسی انجام دهد، اظهار داشت: اینکه دولت خود را در برابر بهشت و جهنم مردم مسؤول نداند با منطق دینی سازگار نیست و دولتمردان باید با نهایت دقت، تکلیف خود در برابر دین و فرهنگ جامعه را به انجام رسانده و برنامه‌های جامع و راهبردی طراحی کنند.

وی در ادامه افزود: انتظار جامعه این است که شورای انقلاب فرهنگی نیز بیش از گذشته فعال شود و جلسات آن به درستی برگزار شده و اجرای مصوبات به خوبی پیگیری شود، اما متأسفانه در حال حاضر شاهد یک خلاء در این رابطه هستیم.

اعرافی با اشاره به فرارسیدن هفته قوه قضائیه، انتظار جامعه اسلامی از این نهاد را اجرای درست عدالت دانست و گفت: قوه قضائیه در تراز انقلاب اسلامی باید درون خود سالم بوده و عدالت پرور باشد و ضمن تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قضائی، علمی و فنی بوده و کاهش پرونده‌ها و پیشگیری از مفاسد و مبارزه بی امان با فساد و بی عدالتی در جامعه را پیگیری کند.

وی همچنین فرارسیدن روز اصناف را مورد توجه قرار داد و گفت: کسب و کار و تجارت در جامعه اسلامی باید بر اصول اخلاقی، دینی و فقهی استوار بوده و در شرایط تحریم و دشواری اقتصادی، اصناف و بازاریان در سلامت بازار و کنترل نرخ‌ها نقش تعیین کننده خود را ایفا کنند تا از این بحران‌ها و نقشه‌های شوم دشمنان عبور کنیم.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور درادامه با اشاره به پنجم تیرماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: کشورمان در ۴۰ سال گذشته سد استواری در برابر توسعه مواد مخدر در جهان بوده، اما متأسفانه مجامع بین المللی به نقش مهم و محوری جمهوری اسلامی ایران در مهار این بلای خانمانسوز توجه نمی‌کنند.

وی همچنین با بیان اینکه از قم انتظار می‌رود که این خطه مقدس نماد اخلاق و فرهنگ ایرانی و اسلامی بوده و از ناپاکی و ناهنجاری‌ها منزه باشد، اظهار داشت: زیرساخت فرهنگ سالم و شهر انقلابی به دست مردم است، اما این به معنای کنار کشیدن مسؤولان نیست و همه دستگاه‌ها باید وظایف خود را به درستی انجام دهند.

اعرافی در ادامه از کاهش کمک رسانی به مناطق سیل زده نیز انتقاد کرد و گفت: مسئولان همچنان به وعده‌های خود به مردم سیل زده به خوبی عمل نکرده‌اند و ارسال کمک‌ها به این مناطق کاهش یافته است که باید مورد توجه آنان قرار بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عوامل مؤثر در تربیت صحیح فرزندان و پرورش شخصیت انسان، لزوم رعایت ایمان و اخلاق در خانواده را مورد توجه قرار داد و گفت: مکتب والای اسلام نگاهی فراتر از دیگر مکتب‌های تربیتی به مسأله تغذیه فرزندان دارد و آن نکته حلال بودن کسب و کار در خانه است.

۸۱۴۶/‏‬ ۶۱۳۳/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =