روسیه به آمریکا برای اقدام بیهوده علیه ایران هشدار داد

مسکو - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه روسیه با خطرناک خواندن شرایط میان ایران و آمریکا اعلام کرد که ما به واشنگتن هشدار می دهیم که عواقب اقدامات بیهوده خود علیه ایران را بررسی کند.

سرگئی ریابکوف روز جمعه در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: خبرهایی که می‌شنویم نگران کننده است، شنیدیم که آمریکا نخست به دنبال واکنش بود اما بعد ترامپ از تصمیم خود منصرف شد، هم اکنون خطر درگیری ناپدید شده است و روسیه با افراد مسئول اگر در واشنگتن وجود داشته باشند تماس می‌گیرد تا به آنان بگوید عواقب اقدامات خود علیه ایران را محاسبه کنید چرا که ما درباره اقدامات بیهوده هشدار خواهیم داد.

خبرگزاری ریانووستی نیز به نقل از ریابکوف نوشته است که وی معتقد است، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ابتدا فرمان واکنش به ایران را صادر کرده بود ولی بعداً تصمیم خود را لغو کرد.

وی گفت: من نمی‌خواهم ارزیابی کنم که در این چند ساعت اخیر چه اتفاقاتی در این رابطه افتاده است، اما با توجه به اطلاعاتی که در دست است، کاملاً روشن است که وضعیت بسیار خطرناک است، من این را معادل آستانه شروع جنگ می دانم.

گفتنی است، نیویورک تایمز با اشاره به منابعی در دولت آمریکا مدعی شد ترامپ دیشب دستور اقدام نظامی را به دلیل سرنگونی پهپاد جاسوسی این کشور در حریم هوایی ایران صادر کرد، اما لحظاتی بعد از تصمیم خود پشیمان شد.

این رسانه چند هفته پیش نیز مدعی شده بود که آمریکا بزودی ۱۲۰ هزار سرباز خود را راهی خاورمیانه خواهد کرد، خبری که بشدت مورد انتقاد ترامپ قرار گرفت و از نیویورک تایمز به عنوان یک رسانه از رده خارج و فیک نیوز یاد کرد و آن را به خیانت به آمریکا متهم کرد.

در نخستین ساعات روز پنجشنبه، پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از تجاوز به حریم هوایی ایران در منطقه روبه‌روی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

** روسیه همچنان امیدوار به اجرای اینستکس است

معاون وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت که روسیه به حاصل شدن توافق برای استفاده از اینستکس در معاملات نفتی ایران امیدوار است.

ریابکوف اظهار داشت که مسکو امیدوار است که برای استفاده از مکانیسم اینستکس در زمینه معاملات نفتی ایران توافق حاصل شود.
وی گفت: تلاش های مشترک ضروری است و بسیار به اروپایی ها بستگی دارد؛ من هنوز فکر می کنم که امکان توافق برای کار با اینستکس برای معاملات نفتی وجود دارد.
به گفته ریابکوف، مسئله بازگرداندن حجم صادرات نفت ایران نه تنها به شرکای اروپایی عضو برجام که به کشورهای دیگری که مصرف کننده اصلی نفت ایران هستند نیز بستگی دارد.
وی افزود: ما همه را به این امر فرا می‌خوانیم، زمان رو به پایان است، اما هیچ جایگزینی وجود ندارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =