نمایشگاه آثار تصویرگری براتیسلاوا در قم گشایش یافت

قم ـ ایرنا ـ آیین گشایش نمایشگاه آثار تصویرگری براتیسلاوا عصر پنجشنبه با حضور لوبومیو گلیان سفیر کشور اسلواکی در ایران، در نگارستان اشراق شهر مقدس قم برگزار شد.

سردبیر فصلنامه نقد کتاب هنر در این آئین که با حضور جمعی از هنرمندان و علاقه مندان به تصویرگری کتاب کودکان برگزار شد، با اشاره به سابقه نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری مشترک ایران و اسلواکی اظهار داشت: این نمایشگاه شامل آثار منتخب تصویرگری دوسالانه براتیسلاوا بوده که از مهمترین رویدادها در زمینه تصویرگری کتاب کودک و نوجوان است.

علی بوذری با بیان اینکه نمایشگاه تصویرگری براتیسلاوا به کتاب‌های چاپ شده کودکان و نوجوانان پرداخته و از این جهت کاملاً منحصربفرد است، خاطرنشان کرد: نمایندگان هر کشور برای حضور در این نمایشگاه دوسالانه، توسط داوران هموطن خودشان انتخاب می‌شوند و از این جهت رویکردها و نیازهای بومی هرچه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از سال‌های نخستین برگزاری این نمایشگاه با آن همراه بوده است، گفت: ایران اولین جایزه خود در دوسالانه براتیسلاوا را در سال ۱۹۶۹ دریافت کرده و در ۵۴ سال گذشته موفق به دریافت ۱۲ جایزه بوده و ۸ داور از کشورمان نیز در دوره‌های مختلف در این نمایشگاه حضور داشته اند.

عضو هیأت مدیره انجمن تصویرگران کشور در پایان تصریح کرد: قم یکی از قطب‌های تصویرگری کتاب‌های کودکان و نوجوانان است و اکنون به عنوان پنجمین استان، میزبان نمایشگاه آثار منتخب دوسالانه تصویرگری است و در طی مدت برگزاری، کارگاه‌های آموزشی با حضور اساتید برجسته نیز برپا خواهد شد.

این نمایشگاه تا ۱۹ تیرماه امسال هر روز از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۷ تا ۲۰ در نگارخانه اشراق واقع در خیابان شهدا پذیرای علاقه مندان است، ۲۹ اثر از تصویرگران اسلواکی و ۱۳ اثر از تصویرگران ایرانی که موفق به دریافت جایزه دوسالانه براتیسلاوا شده اند، برای بازدیدکنندگان به نمایش درآمده است.

دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا زیر نظر دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) هر دو سال یک بار با پشتیبانی یونسکو در شهر براتیسلاوا در کشور اسلواکی به مدت ۵۴ سال است که برگزار می‌شود.

۸۱۴۶ / ‏‬ ۱۱۷۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =