۳۰ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۱
کد خبرنگار: 2203
کد خبر: 83362739
۰ نفر

برچسب‌ها

۷۰ درصد منابع آبی خراسان جنوبی دارای شوری بالا است

بیرجند - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: اکنون بیش از ۷۰ درصد منابع آب استان دارای EC (هدایت الکتریکی یا میزان شوری آب) بالای ۳ هزار است که در بحث آب شرب و توسعه کشاورزی محدودیت ایجاد می کند.

حسین امامی روز پنجشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان با اشاره به منابع تجدید شونده منابع آبی در استان افزود: میزان بارش‌ها از ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیمتر در مدت پنج ساله به ۱۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیمتر کاهش یافته است که نشان می‌دهد در این مدت وضعیت منابع حادتر شده است.

وی ادامه داد: همچنین منابع آب تجدید شونده استان به طور متوسط در بازه زمانی ۲۰ ساله ۹۲۴ میلیون میلیمتر بوده که در پنج سال اخیر به ۸۳۷ میلیون میلیمتر کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب و منطقه‌ای خراسان جنوبی اظهار داشت: کسری مخزن تجمعی متوسط ۲۰ ساله استان سه میلیارد متر مکعب بود به این معنا که سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخزن آب داشته‌ایم.

وی کسری مخزن تجمعی در استان را ۷۰۳ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: کسری مخازن آب استان از ۱۷۰ میلیون مترمکعب در پنج سال گذشته امسال به کمتر از ۱۲۰ میلیون مترمکعب رسید.

امامی عنوان کرد: جمعیت شهری و حاشیه نشینی خراسان جنوبی رو به رشد است در حالی که جمعیت روستاها به دلیل مهاجرت در حال کاهش است یا رشد چندانی ندارد.

وی از کاهش ۲۴ درصدی روان آب‌ها در استان خبر داد و گفت: میزان روان آب‌ها در میانگین بلند مدت ۲۰ ساله و پنج ساله کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و منطقه‌ای خراسان جنوبی یادآور شد: تغییرات کیفی منابع آب سطحی و زیرسطحی بیانگر این است که وضعیت در مجموع بدتر می‌شود.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد اقدامات شرکت آب منطقه‌ای با تفکر سیستمی انجام می‌شود نه تفکر اعتباری گفت: تمام بحث مدیریت منابع آب سهم بندی شده است.

امامی بیان کرد: روند تغییر الگوی کشت در بخش کشاورزی استان نیز سبب شد درآمد کشاورزان و اشتغال در این بخش بهبود یابد و معیشت افراد تحت تأثیر قرار نگیرد.

وی ادامه داد: همچنین سطح باغات استان نیز علیرغم کاهش مصرف آب توسعه یافته است که نشان می‌دهد الگوی کشت از زراعت به توسعه تولید تغییر پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی تاکید کرد: الگوی کشت می‌تواند راهگشا باشد چرا که در آبیاری تحت فشار با توجه به کیفیت آب نگرانی وجود ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز گفت: بیش از ۲۷ درصد جمعیت استان در بخش کشاورزی فعال هستند لذا باید معیشت و درآمد جامعه کشاورزی مورد توجه واقع شود.

غلامرضا قوسی افزود: همچنین بخش کشاورزی بیش از ۲۴ درصد ارزش افزوده را به خود اختصاص داده است لذا نمی‌توان رشد اقتصادی در این بخش را نادیده گرفت.

وی بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی برنامه مدونی در بخش بهره وری آب بخش کشاورزی دارد و هدف استفاده حداکثری از منابع موجود آبی در این بخش است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: در مجموع فعالیت‌های آبخیزداری، تا پایان برنامه هفتم ۱۶۱ میلیون مترمکعب تزریق و تقویت سفره‌های آب زیر زمینی را هدفگذاری کرده‌ایم.

وی ادامه داد: با اجرای طرح‌های غیر سازه‌ای در استان (به زارعی و به باغی) حدود ۵۴ میلیون مترمکعب صرفه جویی آب انجام خواهد شد.

۷۵۵۷ * ۶۰۵۴

برچسب‌ها

اخبار مرتبط