۳۰ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۰۳
کد خبرنگار: 1049
کد خبر: 83362735
۰ نفر

برچسب‌ها

امام جمعه تبریز: هنر باید در خدمت اعتلای انسان باشد

تبریز - ایرنا - نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: هنر باید در راه صلاح، اعتلای انسان و پیشرفت های گوناگون بشری باشد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم روز پنجشنبه در مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی افزود: بیشترین جوشش هنر زمانی است که هنرمند با اعتقاد قلبی برآمده از دینداری به کار هنری بپردازد.

وی اظهار کرد: نقش هنرمندان بسیار کارساز و متأثر است و می‌تواند هم ایمان آفرین باشد و هم ایمان را از بین ببرد و هم فرهنگ ساز یا فرهنگ سوز باشد و می‌تواند مستحکم کننده پیوند قلبی بین اسلام و پیروان اسلام باشد.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه پیام هنر می‌تواند برای مخاطب رحمانی یا غیر رحمانی باشد، گفت: در دنیا به کمک هنر باطل‌ترین حرف‌ها را در ذهن یک مجموعه عظیم انسانی حق جلوه می‌دهند، بنابراین هنر مهمترین وسیله برای گسترش یک فکر درست یا نادرست است.

حجت الاسلام آل هاشم، ادامه داد: وقتی هنرمند زیبایی را ستایش و برای آن اثر خلق می‌کند، در واقع خودش را خلق می‌کند و از درون، فکر و دل خود رونمایی می‌کند.

وی با بیان اینکه هنر می‌تواند الهی یا غیرالهی باشد، یادآوری کرد: هنر با فکر و ایمان هنرمند ارزش و معنی پیدا می‌کند و امید است ارزش هنر در همان جایگاه خودش که محصول الهی است مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه تبریز خطاب به هنرمندان گفت: به هنر خود احترام بگذارید و آن را برای خدا خرج کنید و در خدمت اهداف الهی قرار دهید.

حجت الاسلام آل هاشم، افزود: استفاده از واژه هنرمند جهان اسلام برای نامیدن هنرمند، نقش و اهمیت تک تک این هنرمندان را بیشتر می‌کند، زیرا این واژه معمولی نبوده بلکه نشان می‌دهد که این هنر دینی و هنرمند دیندار است.

وی گفت: بنابراین این هنر در خدمت خشونت، ابتذال و استحاله هویت انسانی نیست، بلکه در خدمت اعتلای انسان و انسانیت قرار دارد.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با اشاره به تاریخچه پرشکوه آذربایجان و تبریز در زمینه هنر و صنایع دستی گفت: تاریخ آذربایجان با هنر و خلاقیت و نوآوری پیوند ناگسستنی دارد و عنوان شهر اولین‌ها برای تبریز گواهی بر این ادعاست.

محمدرضا پورمحمدی، افزود: هنر و صنایع دستی تبریز از جمله فرش، گلیم بافی، صنعت چرم، نگارگری، سفالگری، پارچه بافی، منبت کاری و قلم زنی در طول تاریخ به نقاط مختلف جهان صادر شده و در زمان کنونی اغلب صنایع دستی آذربایجان در موزه‌های معتبر جهانی می‌درخشند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر این آثار حاصل نبوغ و هنر زنان این دیار است، اظهار داشت: بر اساس گزارش مرکز توسعه صادرات ایران حدود ۸۰ درصد از کل قالی بافان ایران را زنان تشکیل می‌دهند و این رقم در برخی روستاها به ۹۷ درصد می‌رسد.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه دین مبین اسلام نیز بر نقش مهم زنان در جامعه و اجتماع تاکید دارد، گفت: این دین کامل‌ترین و جامع‌ترین نگرش را نسبت به اشتغال و شخصیت زنان دارد و بر اساس این آموزه و فرهنگ دینی این دیار زنان آذربایجانی همپای مردان خالق صنایع دستی هستند.

پورمحمدی، ادامه داد: صنایع دستی به عنوان دومین عامل رشد و شکوفایی تولید ناخالص ملی در کنار صنعت گردشگری از مهمترین منابع رشد اقتصادی هر کشور محسوب می‌شود و سوق دادن بخشی از پژوهش‌های مراکز دانشگاهی به توسعه صنایع دستی، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی و تشکیل تعاونی‌های تولید، توزیع و مصرف صنایع دستی در سطح ملی و جهانی، اهمیت ویژه ای داشته و باید مورد توجه قرار گیرد.

وی یادآوری کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی به ویژه در مقیاس بین المللی و استفاده از تجارب و یافته‌های دیگران بسیار اثر بخش است.

چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی با شرکت ۷۰ سخنران و هنرمند از ۳۰ کشور جهان اسلام از ۲۳ تا ۳۰ خرداد در ۳ بخش همایش، نمایشگاه و رقابتی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد.

۸۰۲۳/‏۵۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =