۳۰ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۳
کد خبرنگار: 1116
کد خبر: 83362695
۰ نفر

برچسب‌ها

ایران از آمریکا به دلیل نقض حریم هوایی خود شکایت کند

تهران-ایرنا- استاد حقوق بین الملل در واکنش به تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران گفت: دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل باید و حتما سند شکایت از تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم هوایی جمهوری اسلامی را ثبت کند و اقدامات حقوقی خود را فارغ از هر نتیجه ای در سازمان ملل پیگیری کند.

«یوسف مولایی» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره اقدامات حقوقی ایران برای مقابله با تعرض هوایی آمریکا تصریح کرد: به لحاظ حقوقی حضور پهپاد آمریکا در خاک ایران تعرض به حاکمیت و تمامیت ارضی ایران است که جمهوری اسلامی هم با آن برخورد و این پهپاد را سرنگون کرده است و اقدام ایران از این نظر مورد تأیید است.
این استاد دانشگاه درباره واکنش‌های داخلی و خارجی به این اقدام هم گفت: نباید بدون در دست داشتن اطلاعات درست وارد جزئیات حقوق روابط بین الملل و ارزیابی علمی و حقوقی این موضوع شد.
مولایی تاکید کرد: زمانی که موضوع به امنیت ملی کشور و حوزه نظامی ارتباط پیدا می‌کند و داده‌های دقیق و متقنی هم درباره آن به طور کامل در دسترس نیست، باید از اظهارنظرهای متفاوت پرهیز کرد و باید موضع گیری ها از طریق وزارت خارجه و شورای عالی امنیت ملی بیان شود.
وی افزود: ایران می‌تواند و حتماً باید به شورای امنیت شکایت کند. با وجود حق وتوی آمریکا در شورای امنیت و حمایت متحدانش نمی‌توان انتظار خاصی از شورای امنیت داشت اما ایران باید اقدامات حقوقی خود را فارغ از هر نتیجه‌ای در سازمان ملل پیگیری کند.
این استاد دانشگاه درباره امکان استناد به عهدنامه مودت و محکومیت آمریکا در تجاوز پهپادی به حریم هوایی ایران گفت: ما هرگونه اقدام تنش زا و غیر دوستانه را که در مسیر برهم زدن توازن بین دو کشور ایران و آمریکاست مغایر با پیمان مودت می‌دانیم. اما با توجه به خروج آمریکا از این عهدنامه، استناد ایران به آن نمی‌تواند چندان راهگشا باشد.

به گزارش ایرنا بامداد روز پنجشنبه ۳۰ خرداد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی، حین تجاوز به حریم هوایی ایران خبر داد. در اطلاعیه سپاه آمده است: در نخستین ساعات بامداد امروز یک فروند هواپیمای جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد. خبرگزاری «رویترز» به نقل از کاپیتان «بیل اوربان» سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده «سنتکام» هدف قرار گرفتن یک پهپاد آمریکایی را تأیید کرد. این افسر نیروی دریایی آمریکا اما مدعی شد که این هواپیمای بدون سرنشین در حریم ایران پرواز نمی‌کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =