۳۰ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۹
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 83362615
۰ نفر
 فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، رسما سرنگونی پهپاد خود را تایید کرد

تهران - ایرنا - فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا عصر روز پنجشنبه در بیانیه ای با تایید رسمی سرنگونی یک پهپاد آمریکایی از نوع "آر کی و-۴ ای گلوبال هاوک" مدعی شد که این پهپاد در فضای بین المللی بوده و اقدام ایران در سرنگونی آن "حمله ای بدون محرک" بوده است.

فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در این بیانیه ادعا کرده که این پهپاد آمریکایی در حال عملیات در حریم هوایی بین المللی بر فراز تنگه هرمز بوده که توسط یک موشک زمین به هوای ایران سرنگون شده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای ضمن اشاره به جزییاتی از هدف قرار گرفتن پهپاد متجاوز امریکایی اعلام کرد: هواپیمای متجاوز وارد فضای سرزمینی کشورمان شده بود که توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه مورد هدف قرار گرفت و سرنگون گردید.

به گزارش روز پنجشنبه پایگاه خبری سپاه نیوز، در پی سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی امریکایی پس از تجاوز به فضای سرزمینی ایران اسلامی در ساعات اولیه بامداد امروز مقابل منطقه کوه مبارک استان هرمزگان، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای به تشریح جزئیاتی از این اقدام پرداخت. در این اطلاعیه آمده است: پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک در ساعت ۱۴ دقیقه بامداد امروز از یکی از پایگاه های نیروهای امریکایی در جنوب خلیج فارس به هوا برخاسته و بر خلاف قوانین هوانوردی کلیه تجهیزات مربوط به معرفی خود را خاموش نموده و در نهایت پنهان‌کاری، از تنگه هرمز به سمت چابهار ادامه مسیر می‌دهد.

این اطلاعیه می‌افزاید: این هواپیمای بدون سرنشین در زمان بازگشت به سمت غرب منطقه در محدوده تنگه هرمز با تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران، مشغول جمع آوری اطلاعات و جاسوسی می‌شود.

در ادامه اطلاعیه روابط عمومی کل سپاه تصریح شده است: در ساعت ۴ و پنج دقیقه بامداد در حالی که هواپیمای متجاوز وارد فضای سرزمینی کشورمان شده بود، توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه مورد هدف قرار گرفت و سرنگون گردید. گفتنی است هواپیمای گلوبال هاوک یا rq۴c یکی از پیشرفته‌ترین هواپیماهای جاسوسی جهان محسوب می‌شود که بر اساس اطلاعات به دست آمده بیش از ۲۰۰ میلیون دلار میلیون دلار قیمت دارد.

به گزارش ایرنا بامداد روز پنجشنبه ۳۰ خرداد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی، حین تجاوز به حریم هوایی ایران خبر داد. در اطلاعیه سپاه آمده است: در نخستین ساعات بامداد امروز یک فروند هواپیمای جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

سردار سلامی فرمانده سپاه امروز پنجشنبه تاکید کرد که مرزها خط قرمز ماست و هر دشمنی به آن تعرض کند نابود خواهد شد.

سرنگونی پهپاد جاسوسی "گلوبال هاوک" آمریکا توسط نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بهت و حیرت کارشناسان خارجی از توانمندی نظامی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حریم کشور و مقابله با متجاوزان را به نمایش گذاشت. گلوبال هاوک بزرگترین پهپاد مورد استفاده در جهان است که در ارتفاع بسیار بالا پرواز می‌کند و کارشناسان می‌گویند که سرنگون ساختن این پهپاد نشان دهنده توانمندی بالای نیروی نظامی است. بنا بر اعلام شرکت "نورتروپ گرومن" سازنده این پهپاد ارتفاع پرواز این هواپیمای بدون سرنشین نزدیک به ۲۰ کیلومتر می‌رسد. این پهپاد نظامی آمریکایی که از نوامبر سال ۲۰۰۱ مورد بهره برداری عملیاتی قرار گرفته است، با سامانه یکپارچه حسگرهای خود عملیات جاسوسی و شناسایی ISR در نقاط مختلف جهان انجام می‌دهد. /‌

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =