مسافران و گردشگران در مسیر رودخانه های آذربایجان شرقی اتراق نکنند

تبریز - ایرنا - معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به ناپایداری جوی، مسافران و گردشگران در مسیر رودخانه ها، مسیل ها و مناطق مرتفع استان اتراق نکنند.

محمد اشجعی، روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: طبق نقشه‌های پیش یابی هواشناسی شرایط ناپایدار جوی در ساعات بعد از ظهر و اوایل امشب و روز جمعه در استان حاکم می‌شود.

وی اظهار داشت: این شرایط موجب رشد ابرهای همرفتی، رگبار باران، غرش آذرخش، اصابت صاعقه، احتمال بارش تگرگ، آب گرفتگی معابر عمومی و وزش تندبادهای لحظه‌ای ۳۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌شود.

معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: از هفته آینده به ویژه روزهای دوشنبه تا چهارشنبه دمای استان به صورت محسوس ۳ تا ۸ درجه افزایش می‌یابد و احتمال آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها وجود دارد بنابراین باید اقدام‌های پیشگیرانه از سوی مردم و مسئولان انجام شود.

اشجعی، ادامه داد: هم اکنون حدود ساعت (۱۵ ظهر) جلفا با ۳۴ و خسروشهر با ۹ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز نیز ۲۹ درجه بالای صفر است.

آذربایجان شرقی منطقه‌ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می‌آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متأثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره داغ در شمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

۸۰۲۳/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =