پرونده های رسوب شده در دادگستری خراسان شمالی  ۱۱ هزار فقره است

بجنورد- ایرنا- رئیس کل دادگستری خراسان شمالی گفت: ۱۱ هزار پرونده از سال های قبل در این دادگستری باقیمانده که به علل مختلف قابل رسیدگی نبوده است.

حجت الاسلام اسدالله جعفری روز پنجشنبه در نشست خبری که به مناسبت آغاز هفته قوه قضائیه برگزار شد، گفت: ۹۵۷ پرونده از این رقم از ۱۳ سال قبل باقیمانده بود اما با رسیدگی به آنها در سال ۹۷ اکنون شمار پرونده های قدیمی به ۸۷ فقره رسیده است.

وی شمار پرونده های قضائی ورودی به دادگستری خراسان شمالی را در سال ۹۷، ۱۸۶ هزار ۸۹۹ فقره دانست و افزود: این پرونده ها در مراحل مختلف رسیدگی است.

قاضی القضات خراسان شمالی با بیان اینکه ۱۸۲ هزار و ۵۹۶ پرونده مختومه شده است، افزود: در سال ۹۷ با وجود اینکه پرونده های وارده به دادگستری ۱۵.۲ درصد بیشتر از سال ۹۶ بود اما با کار مضاعف همکاران قضائی به آنها رسیدگی شد.

کمبود نیرو

وی کمبود نیرو را مهم ترین مشکل دادگستری خراسان شمالی بیان کرد و اظهار داشت: پست های مصوب قضائی استان ۲۷۲ پست است اما تعداد شاغلان ما در این بخش ۱۵۹ نفر است و از این رقم ۴ قاضی نیز بتازگی بازنشسته شده اند.

وی در مورد پست های مصوب اداری نیز گفت: با وجود اینکه تعداد پست های مصوب اداری دادگستری خراسان شمالی هزار و ۲۷۴ پست است اما تعداد شاغلان این بخش ۴۶۰ نفر است.

حجت الاسلام جعفری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ۳۰ درصد از پرونده های وارده به شورای حل اختلاف استان منجر به صلح و سازش می‌شود که در مقایسه با دیگر استان‌ها طبیعی است اما در تلاشیم درصد صلح و سازش در این شوراها را به ۴۰ درصد برسانیم.

بافت فرسوده تعیین تکلیف می‌شود

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی با بیان اینکه پرونده بافت فرسوده در شعبه ای ویژه ای که تشکیل شد در حال رسیدگی است خاطرنشان کرد: قول داده ایم این پرونده امسال با صدور حکم قضائی تعیین تکلیف شود و در پرونده هزار واحدی مسکن مهر هم به نماینده این مردم راهکاری را باید در پیش بگیرد اعلام شده است.

وی در مورد تغییر کاربری های اراضی باغی و زراعی و ویلاسازی هایی که در خراسان شمالی انجام شده است نیز گفت: با وجود اینکه سازمان جهاد کشاورزی متولی حفظ و صیانت از اراضی زراعی و باغی است اما به تکلیف قانونی خود درست عمل نکرده است.

وی بدون اشاره به تعداد پرونده های این بخش اظهار کرد: برخی بی توجهی ها و هم چنین نبود نیرو و تجهیزات منجر به ساخت و سازهایی شد که اکنون باید قلع و قم شود و اکنون تعدادی پرونده در این زمینه داریم که در حال رسیدگی است.

وی عملکرد شرکت آب منطقه ای را نیز در مورد تصرف غیر مجاز حریم و بستر رودها مناسب ندانست و افزود: در این بخش نیز سیل نشان داد که بی توجهی ها چه خسارت هایی به بار می آورد.

دلایل لغو کنسرت‌

دلایل لغو کنسرت اخیر یکی از مواردی بود که در این جلسه مطرح شد و جعفری با بیان اینکه دستگاه قضا وظیفه خود می داند که با دفاع از عفت و اخلاق از برگزاری مجالسی که با شرع و قانون و اخلاق مغایرت دارد جلوگیری کند، افزود: این موارد رعایت نشد و در کنسرت هایی که برگزار شده است مکرر به مسئولان تذکر و هشدار داده ایم و آنها نیز تعهد داده و اعلام کرده اند که باید قانون در برگزاری کنسرت رعایت شود و سعی می کنیم دیگر تکرار نشود اما این اتفاق نیفتاد.

وی افزود: برگزار کنندگان و مسئولان این کنسرت ها بدانند که اجازه برگزاری مراسمی که با قانون و شرع و اخلاق مغایر است نمی دهیم و مسئولان برگزار کننده را هم پای میز پاسخگویی می کشانیم.

وی با بیان اینکه برای شرکت در کنسرت هیچ فردی را بازداشت نکرده ایم گفت: ۴ نفری که بازداشت شدند به علت هتاکی و فحاشی به مامور قانون بوده است.

وی در مورد مدیر سابق صمت استان نیز گفت: تا صدور حکم نهایی، فعالیت این فرد در مشاغل اداری تعلیق شده است.

وی به حکم یک قاضی متخلف نیز اشاره کرد و افزود: این قاضی در خراسان شمالی به دلیل تخلف انفصال از خدمت شد.

‌ب / ‏‬ ۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =