۳۰ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۵
کد خبرنگار: 2836
کد خبر: 83362499
۰ نفر

برچسب‌ها

معاون وزیر جهاد کشاورزی:دانش کشاورزان را بالا ببریم

شیراز-ایرنا-معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور بیان کرد: باید در مسیر کاهش مصرف آب حرکت و تلاش کنیم که این موضوع نیازمند بالابردن دانش کشاورزان در زمینه بهره وری است.

کاظم خاوازی پنجشنبه در همایش «آب، کشاورزی و زندگی» در جهرم افزود: آنچه که می‌تواند بخش کشاورزی را متحول کند اعتلای دانش در این حوزه است؛ دانش فقط مربوط به‌دانشگاه و مراکز پژوهشی نیست، بلکه بخش مهمی از آن مربوط به کشاورزی و کشاورزان است.

وی با بیان اینکه بخش مهمی از دانش کشاورزی در اختیار بهره‌برداران است، ابراز کرد: به عنوان نمونه در سیستان و بلوچستان برای تشخیص آفت سرخرطومی، کشاورزان از روشی بومی استفاده کرده بودند که حتی کارشناسان فائو را به تحسین و اعجاب واداشت.

معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور ابراز کرد: برای حل مشکل آب نیازمندیم الگوهای کشت را تغییر دهیم و ارقام مشخصی را بکاریم.

به گفته وی امسال ۸۰ رقم جدید در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

خاوازی گفت: برخی ارقام مثل گندم رخشان یک تا دو نوبت مصرف آب را کم می‌کند و متوسط برداشت محصول آن زیر ۱۲ تن نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به زوال مرکبات در شهرستان جهرم گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته به دستور وزیر جهاد کشاورزی یک تیم از متخصصان داخلی و خارجی در این عرصه در جهرم گرد هم آوردیم و نسخه مشخصی ارائه شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: از گذشته تا کنون مسئله و مشکل آب برای جهرم مطرح بوده و یک چالش برای این منطقه بوده است.

احمدعلی کیخا افزود: مدیران و مسئولان به بخش کشاورزی توجه و دقت بیشتری داشته باشند.

وی ابراز کرد: دولت ۴۰ سال است که به صورت تصنعی نرخ ارز را برای کمک به بخش صنعت، ماشین سازی و… پایین نگه داشته تا فلان دستگاه و صنعت وسیله خوب بسازد و پیشرفت کند در حالی که این سیاست ظلم پنهان به بخش کشاورزی است.

وی بیان کرد: این همه ارزی که در بخش خودرو گذاشتیم که هنوز هم به‌کیفیت و قیمت مطلوب و مناسب نرسیدیم اگر همان پتانسیل و توجه را در بخش کشاورزی گذاشته بودیم اکنون وضعیت و اقتصاد کشور خیلی بهتر بود.

کیخا بیان داشت: نباید حرف کشاورز را پس زد بلکه باید با جان و دل حرف و مشکلات کشاورزان را شنید و برای حل مشکلات آنان اقدام و تلاش جدی صورت بگیرد.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برخی افراد مانع کار قانونی کشاورز می‌شوند در حالی که دولت به کارمندان برای برداشتن و حل مشکلات کشاورزان از بیت‌المال حقوق می‌دهد.

کیخا گفت: استان فارس در زمینه کشاورزی پیشروست و می‌تواند با دانش و امکانات به‌روز علاوه بر اینکه مشکلات آب و منابع طبیعی استان را برطرف کند می‌تواند راه و چراغی برای کل کشور باشد.

وی اضافه کرد: از ۳۰ سال پیش کشاورزان جهرمی پیشرو و ممتاز بودند و زمانی که در دانشکده کشاورزی شیراز تحصیل می‌کردم از جهرم نمونه خاک را برای آزمایش و … می‌آوردند و می‌گفتند جهرم بسیار ممتاز در کشاورزی است و این آغاز شناخت من از این شهرستان بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: چالش آب بر کسی پوشیده نیست و از چهل سال پیش جهرم دشت ممنوعه‌ای بوده است؛ از این رو اولین سامانه‌های آبیاری تحت فشار و ایستگاه‌های کشاورزی در جهرم ایجاد شده است.

محمد مهدی قاسمی اظهار کرد: بخش کشاورزی همیشه به دو دلیل تأمین امنیت مواد غذایی کشور و اشتغالزایی برای جوانان توسعه یافته و مورد توجه بوده است.

وی ابراز کرد: این توسعه افقی بوده و چون راهکار دیگری به مردم داده نشده است، توسعه عمودی کشاورزی رخ نداده است.

قاسمی اضافه کرد: هرجا می‌خواهیم مثالی از وضعیت وخیم آب کشاورزی و منابع آبی بزنیم وضعیت جهرم را مثال می‌زنیم و ما چهل سال است که می‌دانیم در جهرم چالش آب وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس بیان کرد: متوسط عمق چاه‌های آب زیرزمینی در جهرم به ۳۰۰ متر رسیده است و چاه پانصد متری در این شهرستان حفر شده است.

قاسمی گفت: بهره بیشتر از میزان بارندگی‌هایی که در این منطقه وجود دارد و منجر به سیل می‌شود با استفاده از ظرفیت بندهای تغذیه مصنوعی و آبخوان‌ها و آبخیزها و بالابردن بهره‌وری آب از طریق سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دو راهکار عمده برای حل بحران آب است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به لزوم بهره‌وری آب که در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی هم قرار گرفته است، بیان کرد: یکی از بحث‌های به وجود آمدن زوال نوع آبیاری بوده و عواملی مانند نوع آبیاری، کوددهی و.... باعث ایجاد زوال می‌شود.

قاسمی با بیان اینکه به روش‌های هوشمند آبیاری نپرداخته‌ایم، گفت: گاهی بیش از نیاز گیاهان و درختان به آنان آب می‌دهیم و یا حتی به‌موقع و در زمان مناسب آبیاری صورت نمی‌گیرد.

وی گلخانه را یکی از روش‌های بالا بردن راندمان فیزیکی در امر کشاورزی عنوان کرد و بیان داشت: گلخانه ۷۰ درصد از هرز روی آب و تبخیر آن جلوگیری می‌کند و بهره‌وری آب تا ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس یکی دیگر از روش‌های بالا بردن راندمان آب را پوشش سایبان عنوان خواند و گفت: این امر هم باعث بهره‌وری ۳۰ تا ۴۰ درصدی است که جهرم در این زمینه پیشرو و پیشتاز بوده است.

قاسمی افزود: در جهرم، داراب و قیر که پوشش سایبان بیشتر است زوال کمتری داشتیم.

شهرستان جهرم در ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد.

۹۹۱۰ /‏۱۸۷۶‬

سرخط اخبار استان‌ها