دامداران کازرون باید دام های خود را پلاک کوبی کنند

شیراز- ایرنا- طرح پلاک کوبی دام ها در کازرون الزامی است و دامداران باید در این طرح مشارکت کنند در غیر این صورت به گفته مدیر جهاد کشاورزی کازرون، دام های بدون پلاک قاچاق محسوب می شوند.

مدیریت جهاد کشاورزی کازرون اعلام کرده است که طرح پلاک کوبی دام‌ها، طرح هویت دار شدن دام‌ها در این شهرستان است و از پنجشنبه آغاز شده و به دامداران برای پلاک دار کردن دامهایشان از ۶ ماه تا یکسال بسته به نوع دام فرصت داده شده است.
حمید رشیدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون در این زمینه به ایرنا گفت: طبق برنامه ریزی، تمام دام‌های سبک و سنگین با دریافت پلاک بین المللی با کد ۱۵ رقمی در یک سامانه جامع، هویت دار می‌شوند.
وی مزیت طرح پلاک گذاری دام‌های سبک و سنگین را داشتن بانک اطلاعاتی دقیق برای آمارگیری جمعیت دامی، اصلاح نژاد دام، میزان تولید گوشت قرمز و شیرخام، جلوگیری از قاچاق دام و… دانست.

رشیدی اعلام کرد: در قالب این طرح دامداران موظفند ظرف مدت ۶ ماه دام‌های سنگین و ظرف مدت یکسال دام‌های سبک خود را هویت دار کنند، در غیراین صورت دامشان به عنوان دام قاچاق کشف و ضبط می‌شود.

وی با بیان اینکه با دریافت پلاک ۱۵ رقمی همانند شماره ملی تمام هویت دام در یک سامانه ثبت می‌شود افزود: اجرای طرح پلاک گذاری و ثبت در سامانه رایگان نیست و هزینه‌های این طرح شامل هزینه‌های پلاک، خدمات پلاک گذاری از لحاظ فنی و نیروی انسانی توسط دامداران پرداخت می‌شود.
رشیدی گفت: تسهیل در صادرات و واردات، فروش اینترنتی، برنامه ریزی برای بهبود سلامت از دیگر اهداف اجرای این طرح است و پس از اتمام این طرح؛ خرید، فروش و حمل و نقل دام بدون شماره ملی ممنوع است و به عنوان دام غیر بومی تلقی و از سوی مراجع ذی صلاح به عنوان دام قاچاق محسوب می‌شود.

کازرون در ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز است.

۹۶۰۳/‏‬ ۱۸۷۶

برچسب‌ها