۳۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۱
کد خبرنگار: 1058
کد خبر: 83362438
۰ نفر
تخمین میزان نفت در زیر زمین با هوش مصنوعی

تهران - ایرنا - دانشیار گروه زمین شناسی دانشگاه تبریز و منتخب رشته زمین شناسی جایزه ابوریحان فرهنگستان علوم موفق شد تا به روش هوش مصنوعی خواص ذخایر نفتی و میزان نفت موجود در زیر زمین را تخمین بزند.

علی کدخدایی ایلخچی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: فعالیت من در دانشگاه تبریز در زمینه کاربرد روش‌های هوش مصنوعی در علوم زمین است، در شاخه زمین شناسی نفت فعالیت می‌کنم و به عنوان پژوهشگر جوان برجسته در شاخه زمین شناسی در مراسم بزرگداشت روز ابوریحان معرفی شدم.

وی افزود: در صنعت نفت هزینه‌های زیادی را صرف برداشت داده و اطلاعات می‌کنیم که گاهی تا میلیون یورو هم می‌رسد اما با کمک روش‌های هوش مصنوعی می‌توانیم اطلاعات مورد نیاز را با صرف هزینه کمتر با دقت قابل قبولی به دست آوریم، در واقع این روش‌ها نقش بسیار مهمی در کاهش و صرفه‌جویی زمان دارند به شرطی که به روش درستی مورد استفاده قرار گیرند تا بتوانند به جامعه علوم زمین و علوم نفتی خدمت کنند.

کدخدایی ادامه داد: معمولاً برای به دست آوردن اطلاعات از زیر زمین، چاه حفر می‌کنیم که به آنها «لاگ» گفته می‌شود که تا حدودی زمان بر و هزینه بر است اما توسط روش‌های هوش مصنوعی می‌توان با زمان و هزینه کمتری خواص سنگ، خواص مخازن نفتی، مقدار اشباع نفت و ذخیره نفتی را در زیر زمین تخمین زد، با این روش می‌توان به مدیران کمک کرد تا ارزیابی‌های اقتصادی درست‌تری با صرف زمان و هزینه‌های کمتر از میادین نفتی داشته باشند.

وی گفت: برای به دست آوردن اطلاعات از مخازن نفتی در زیر زمین یک سری روش‌های سنتی و آزمایشگاهی داریم که بسیار هم ارزشمند هستند اما چون زمان و بودجه ما محدود است و نمی‌توانیم کارها و مطالعات آزمایشگاهی را روی داده‌های زیادی انجام دهیم بهتر است با کمک فناوری از میزان بودجه و صرف زمان بکاهیم که با روش هوش مصنوعی موفق به شبیه سازی زیر زمین و مخازن موجود در آن شدیم.

کدخدایی افزود: معمولاً نفت در زیر زمین در طاقدیس‌ها قرار دارد اما ما در سطح زمین هیچ اطلاعات دقیقی از وضعیت این مخازن نداریم اما با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانیم وضعیت زیر زمین را شبیه سازی کنیم و تصویری از شکل لایه‌های زیر زمین و مقدار نفت موجود در آن به دست آوریم، یعنی زیر زمین را شبیه سازی می‌کنیم و میزان ذخیره نفتی در یک منطقه مشخص می‌شود.

وی تاکید کرد: این تحقیق بسیار مورد توجه جامعه علوم زمین ایران و دنیا قرار گرفته و نتایج آن در مجلات معتبر بین المللی به چاپ رسیده است.