راه اندازی بازارچه  تولیدات مشاغل خانگی در استان مرکزی ضروری است

اراک - ایرنا - استاندار مرکزی گفت: اختصاص مکان های مناسب در شهرستان های استان برای راه اندازی بازارچه های عرضه ه تولیدات مشاغل خانگی و خرد ضروری است.

به گزارش ایرنا، سید «علی آقازاده» روز پنجشنبه در دومین کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی افزود: برنامه ها در راستای اجرای ماده ۱۶ قانون بهبود مستمر کسب و کار و ایجاد مکان‌های مناسب برای دسترسی واحدهای کوچک و مشاغل خانگی به بازار فروش در استان باید قوی دیده شودو متولیان موظف هستند در این حوزه باتقسیم بندی وظایف راهکاری عملیاتی در ایجاد بازارچه‌ها ارایه دهند.

وی ادامه داد: ایجاد بازارچه‌های فروش تولیدات مشاغل خانگی نقش مهمی در افزایش اشتغال و کاهش نرخ بیکاری استان دارد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی، اداره کل تأمین اجتماعی و اتاق اصناف استان باید با تقسیم بندی کارها گزارشی از نحوه ایجاد این بازارچه‌ها در نشست بعدی کارگروه تخصصی اشتغال استان ارایه دهند.

آقازاده گفت: استان مرکزی با وجود تلاش و اقدامات مناسب دبیرخانه کارگروه تخصصی اشتغال در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در برخی حوزه‌ها از جمله پرداخت تسهیلات به نهادهای حمایتی در حد انتظار نبوده است.

وی ادامه داد: می طلبد در نشستی با حضور اداره کل بهزیستی استان مرکزی و بانک‌ها این مهم مورد بررسی قرار گرفته و زمینه رفع مشکلات فراهم شود.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: سه هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری به این استان ابلاغ شده که تا کنون ۲ هزار و ۷۹۸ میلیارد ریال ریال عادل ۹۰ درصد به استان تخصیص داده شده است.

«محمد تقی آبایی» افزود: یک هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال این منابع مالی به بانک کشاورزی، ۴۷۶ میلیارد ریال به بانک توسعه و تعاون، ۴۷۴ میلیارد ریال به پست بانک و ۶۱۷ میلیارد ریال به صندوق کارآفرینی تخصیص داده شده است.

وی ادامه داد: یک هزار و ۹۵۳ طرح تا کنون توسط کمیته‌های شهرستانی و استانی تأیید و به بانک‌های عامل برای دریافت سه هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال معرفی شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: پیش بینی می‌شود پرداخت این تسهیلات چهار هزار و ۸۵۹ فرصت شغلی در مناطق روستایی و عشایری ایجاد شود.
آبایی افزود: ۴۸۵ طرح با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال توسط بانک‌های عامل در دست بررسی و یک هزار و ۴۶۹ طرح با اعتباری بالغ بر ۲ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال مصوب شده است.

وی ادامه داد: یک هزار و ۳۹۷ طرح از مجموع طرح‌های مصوب به انعقاد قرارداد منجر شده و یک هزار و ۳۶۸ طرح نیز پرداخت شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: با پرداخت این منابع مالی ۲ هزار و ۸۱۸ فرصت شغلی در مناطق روستایی و عشایری استان در سال جاری ایجاد شود.

آبایی گفت: ۱۴۰ عنوان طرح توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کار در زمینه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری جمع آوری و به استان‌ها ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: در بازرسی‌این طرح‌ها ۱۳ درصد طرح ها انعقاد قرارداد و ۸۷ درصد پرداخت شده است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: ۹۰ درصد این طرح‌ها معادل ۱۲۵ فقره از نظر پیشرفت فیزیکی با زمان بندی بانک‌های عامل تطبیق داشتند.

آبایی افزود: ۲۶ درصد این طرح‌ها معادل ۳۶ فقره در حوزه دامداری و دامپروری بوده که ۱۰۰ درصد آنها اجرایی شده است.

وی ادامه داد: ۵۷۹ طرح نیز در کمیته‌های فنی شهرستان‌ها بوده و اکنون بازدید از این طرح‌ها در حال انجام است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: سه درصد طرح‌های نظارت شده در مرحله انعقاد قرار داد است و ۹۷ درصد در مرحله پرداخت قرار دارند.

آبایی افزود: ۹۱ درصد این طرح‌ها معادل ۵۳۰ فقره از مجموع طرح‌های بازدید شده از بعد پیشرفت فیزیکی با زمان بندی پیش بینی شده در قرارداد بانک‌ها مطابقت دارد.

وی ادامه داد: ۲۷ درصد معادل ۱۵۸ طرح در زمینه فعالیت‌های دامداری و دامپروری است که ۹۸ درصد آنها بخشنامه‌های مرتبط با دام را رعایت کرده‌اند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: ۲۸ درصد معادل ۳۹۲ نفر از اشتغال ایجاد شده بیمه تأمین اجتماعی بوده‌اند.

آبایی خاطرنشان کرد: ۴۶۱ مورد تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری به متقاضیان دستگاه‌های حمایتی در استان مرکزی پرداخت شده که ۴۲۸ مورد معادل ۹۲ درصد آنها مربوط به کمیته امداد امام خمینی (ره) بوده است.

وی ادامه داد: می طلبد که بنیاد شهید و اداره کل بهزیستی استان مرکزی در زمینه پرداخت این تسهیلات از تجربیات اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره) بهره مند شوند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی نیز در این نشست گفت: طرح مهارت آموزی در محیط کار از سال ۹۶ در کشور تصویب شده که بر اساس آن امکان مهارت آموزی به افرادی نیازمند مهارت در بنگاه‌های اقتصادی فراهم شده است.

«سعیدرضا شاه محمدی» افزود: سال نخست اجرای این طرح در استان مرکزی ۲۴ نفر و ۱۲ واحد متقاضی در سامانه طرح مهارت آموزی در محیط کسب و کار ثبت نام کردند که این تعداد پارسال به ۹۴۰ نفر و تعداد واحدهای پذیرنده به ۳۶۴ واحد افزایش یافت.

وی ادامه داد: آموزش یک هزار و ۲۲۲ نفر سال گذشته در این طرح برای اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی تعهد شده بود که ۷۸ درصد تکالیف محقق شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی گفت: اصناف و واحدهای اقتصادی سال گذشته مشکلاتی در زمینه بیمه این افراد داشتند که امسال حل شده است.

شاه محمدی افزود: مهارت آموزی به ۸۰۵ نفر امسال برای اداره کل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای استان مرکزی تعهد شده است که تا کنون ۱۱۲ نفر در سامانه ثبت نام کرده‌اند.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: نرخ بیکاری استان بر اساس آمارهای موجود حدود هشت درصد است که این شاخص بین دانش آموختگان دانشگاهی افزایش می یابد.

«مجید نیکی ملکی» افزود: نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی و تعادل نداشتن در بازار کار از جمله مهمترین مشکلات استان مرکزی است.

وی ادامه داد: ایجاد اشتغال در زمینه فعالیت های صنعتی نیازمند سه میلیارد ریال اعتبار است و ایجاد شغل با کمترین سرمایه گذاری از جمله مهمترین طرح کارورزی در کشور و استان مرکزی است.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری مرکزی گفت: بر اساس آمارهای موجود حدود ۶۰ درصد افرادی که در طرح های کارورزی که در واحدها و بنگاه های اقتصادی برگزار می شود جذب بازار کار می شوند که مدیریت این طرح در استان یک هزار و ۳۰۰ نفر اشتغال را در بین جوانان به همراه دارد.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان دارای بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است و جمعیت کارگری آن نیز بیش از ۳۰۰ هزار نفر است.

۱۹۵۵/‏۶۰۱۳/‏

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها