دستگاه قضا در تامین آرامش جامعه نقش محوری دارد

زنجان- ایرنا نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: قانون اساسی، مدیریت جامعه را تحت نظر فقیه جامع‌الشرایط و با تقسیم‌ بندی به سه قوه مطرح کرده که قوه قضاییه برای تامین آرامش جامعه در سایه رفع خصومت‌ها ایجاد شده است.

حجت‌الاسلام علی خاتمی روز پنجشنبه در دیدار مسئولان قضایی استان زنجان به مناسبت هفته قوه قضاییه با بیان اینکه قضاوت، کار دشوار و سخت و البته بسیار ارزشمند است، اظهار داشت: در خصوص اهمیت قوه قضاییه همین بس که طبق روایت‌ها، جامعه به ۴ گروه تقسیم شده و قضات را اهل نجات معرفی می‌کنند.

وی با اشاره به نقش مهم و موثر قوه قضاییه در تامین آرامش جامعه، خاطرنشان کرد: با توجه به آمار مراجعه‌کنندگان به این قوه در صورتی که در هر پرونده، ۲ نفر درگیر باشند در شرایط عمومی حداقل نیمی از این مراجعه‌کنندگان به دلیل اینکه فکر می‌کنند به حق خود نرسیده‌اند، ناراضی هستند.

خاتمی افزود: بر این اساس، قضاوت دشوار بوده و قوه قضاییه در تامین آرامش جامعه نقش موثری دارد.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان اضافه کرد: مجموعه دستگاه قضایی استان، کم خطاترین دستگاه بوده و تخلفات برجسته‌ای نیز در سطح استان وجود نداشته و گلایه‌مندی از دستگاه قضایی استان، کم‌تر از سایر دستگاه‌ها است.

وی با بیان اینکه خروجی ضریب رضایت مردم از هر دستگاه به نظام برمی‌گردد، گفت: در رابطه با ایجاد اعتماد جامعه به نظام در معرض آسیب هستیم که باید برای افزایش اعتماد در جامعه تلاش شود.

خاتمی خاطرنشان کرد: آسیب‌های اجتماعی، یکی از نکات حساسی است که قوه قضاییه با شناخت آسیب‌ها و یافتن راه‌حل با استفاده از تجربه خود برای کاهش آن کمک زیادی کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب، دغدغه‌مند و نگران آسیب‌های اجتماعی هستند، ادامه داد: ایشان طی جلسات مستمر، گزارش اقدامات در کاهش آسیب‌ها را از مسئولان مربوطه می‌خواهند و لذا هر اندازه آسیب‌های اجتماعی کاسته شود از دشواری کار قوه قضاییه نیز کاسته شده و در نتیجه آرامش جامعه بیشتر می‌شود.

خاتمی اظهار داشت: رئیس قوه قضاییه، تلاش فراوانی برای کاهش آمار زندانی‌ها دارند که این امر نیز به افزایش آرامش جامعه کمک می‌کند.

وی یادآوری کرد: هر کسی در قوه قضاییه فراموش شود، شهید بهشتی هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد و الگوی خوبی برای همه مسئولان است.

محور برنامه‌های هفته قوه قضاییه، ارتباط تنگاتنگ با مردم است

رئیس کل دادگستری استان زنجان نیز در این دیدار گفت: ۱۷۰ عنوان برنامه متنوع و متفاوت‌تر از سال‌های گذشته در طول هفته اجرا می شود که محور و شاه بیت برنامه‌ها ارتباط تنگاتنگ با مردم است.

حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی خاطرنشان کرد: شرکت و سخنرانی در نماز جمعه، ارائه خدمت و پاسخگویی در میعادگاه‌های نماز جمعه، حضور همکاران در تمام مساجد استان در طول هفته و پاسخگویی به سوالات مردم، گلباران مزار شهدا و برگزاری نشست خبری از جمله برنامه‌هایی است که به همت همکاران در دادگستری و سازمان‌های تابعه اجرا می‌شوند.

وی این هفته را فرصت مناسبی برای ارائه عملکرد دستگاه قضا در استان خواند و اظهار داشت: گاهی ممکن است اقدام قوه قضاییه در برابر ناملایمات، منعکس نشده و جامعه، برخورد با ناملایمات و بدی‌ها را ندیده و دلخور و نگران شود.

این مسئول ادامه داد: بیان عملکرد می‌تواند امیدبخشی را تزریق و به افزایش اعتماد جامعه کمک کند.

صادقی نیارکی افزود: سال گذشته به بیش از ۲۷۷ هزار پرونده فقط در دادگستری استان رسیدگی شده که ۸ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش داشته است، درحالی که تعداد قضات و پرسنل دادگستری افزایش نیافته و این نشان می‌دهد که دادگستری استان ۸ درصد نسبت به سال ۹۶ عملکرد بیشتری داشته است.

رئیس کل دادگستری استان زنجان خاطرنشان کرد: شمار پرونده‌های یکتا (غیر تکراری) ۱۲۱ هزار مورد است که البته این مقدار هم زیاد بوده و باید برای کاهش شمار آن‌ها تلاش و تدبیر شود.

وی اظهار داشت: میانگین وقت رسیدگی به پرونده‌ها در مهر سال گذشته ۱۰۷ روز بود که در سال جاری به ۷۵ روز کاهش یافته و میانگین رسیدگی به پرونده‌ها در شعب ۶۲ روز است، با این حال میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها در اجرای احکام، بالا است که امیدواریم کاهش یابد.

وی شمار پرونده‌های مُسن (خاک‌خورده) که بیش از یک سال زمان برده‌اند را ۱۰ هزار و ۹۰۰ فقره خواند و گفت: این میزان در سه ماهه اول سال جاری به ۹ هزار و ۸۶ پرونده کاسته شده که باید باز هم برای کاهش آن تلاش کنیم.

رئیس کل دادگستری استان زنجان با بیان اینکه ۲ اتفاق مهم برای کاهش طلاق افتاده است، خاطرنشان کرد: ستاد صیانت از خانواده در استان تحت نظارت نماینده ولی فقیه راه‌اندازی شده که تلاش‌های این ستاد، اقدام مناسبی در صیانت از خانواده و پیشگیری از طلاق است.

وی افزود: اقدام دوم، راه‌اندازی سامانه «تصمیم» بود که از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرده و بازدهی مراکز مشاوره را افزایش داده و از شکل نمایشی خارج کردیم.

صادقی نیارکی ادامه داد: سامانه تصمیم، خروجی مطلوبی داشت و ۱۰ درصد از طلاق‌هایی که به مراکز مشاوره ارجاع داده شده بودند را کاهش داد.

رئیس کل دادگستری استان زنجان با بیان اینکه یک هزار و ۴۵۵ زوج در نیمه دوم سال ۹۶ از یکدیگر جدا شده بودند، اظهار داشت: این میزان با ۲۴ درصد کاهش در نیمه دوم سال گذشته به یک هزار و ۱۱۱ طلاق رسید.

وی با بیان اینکه استان زنجان در مجازات‌های جایگزین نیز اقدامات قابل توجهی داشته است، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ۳۴ پابند در پای محکومین نصب شده و در مهریه نیز جزء استان‌های نادر هستیم و از ابزارهای مختلف برای جایگزینی حبس، استفاده مطلوبی شده است.

از یکم تا هفتم تیرماه به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله شهید دکتر بهشتی (ره) و ۷۲ تن از یاران انقلاب اسلامی به عنوان هفته قوه قضاییه نامگذاری شده است.

۸۰۶۸/‏۹۵۵۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =