نیروی واکنش سریع برای مقابله با آتش سوزی احتمالی پارک گلستان تشکیل شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: به منظور مقابله با آتش سوزی مراتع و جنگل ها پارک ملی گلستان نیروی واکنش سریع در شهرستان های گرمه و مانه و سملقان واقع در این استان شمال شرق کشور تشکیل شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، سیداصغر مطهری در نشست با فرمانداران شهرستان های گرمه و مانه و سملقان اظهار داشت: در این شهرستان ها ۱۰۰ نفر نیروی واکنش سریع اعم از نیروهای محیط زیست، منابع طبیعی، هلال احمر و نیروهای مردمی آماده هستند تا در صورت بروز آتش سوزی در مناطق به محل اعزام شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: اهمیت پارک ملی بر کسی پوشیده نیست و با توجه به بارندگی های امسال پوشش گیاهی مناسبی را در مناطق داریم که خشک شدن این گیاهان مرتعی میتواند باعث بروز آتش سوزی شود.

مطهری با تقدیر از فرمانداران شهرستان های مانه و سملقان و گرمه در خصوص هماهنگی نیروهای این دو شهرستان، افزود: هماهنگی بین جوامع محلی در کنار نیروهای واکنش سریع با مدیریت فرمانداری ها می تواند بسیاری از مشکلات را در خصوص برنامه ریزی و پشتیبانی نیروها مرتفع کند.

وی خاطر نشان کرد تجهیزات انفردای مناسبی از طریق سازمان حفاظت محیط زیست خریداری شده و بزودی در اختیار ادارات قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه هم اکنون یک دستگاه کامیون اطفای حریق و یک دستگاه خودروی سبک اطفا حریق در پاسگاه محیط بانی چمن بید مستقر هستند افزود: ایجاد یک مرکز اطفای حریق در منطقه حفاظت شده قرخود در سفر ریاست محترم جمهوری به استان پیشنهاد شده است که امیدواریم با ایجاد این مرکز پوشش مناسبی به آتش سوزی های احتمالی منطقه حفاظت شده قرخود و پارک ملی گلستان داشته باشیم.

در این دیدار فرماندار شهرستان مانه و سملقان با بیان اینکه نیروهای مردمی ظرفیت خوبی برای کنترل آتش سوزی هستند، افزود: آموزش این نیروها بطور پیوسته در طول سال باید مد نظر قرار گیرد.

معموری افزود: در حال حاظر ۲ پد فرود بالگرد در منطقه ایجاد شده و شناسایی محل های جدید ایجاد پد فرود بالگرد در دست بررسی و اقدام است.

فرماندار شهرستان گرمه نیز در این نشست گفت: آموزش برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی میتواند بسیاری از مشکلات را مرتفع سازد.

عبدالله قدرتی افزود: امکانات و تجهیزات و نیروهای انسانی پارک ملی گلستان به هیچ وجه پاسخگوی مشکلاتی از قبیل آتش سوزی نبوده و این پارک ملی که دارای حساسیت جهانی است نیازمند حضور نیروی انسانی و پشتیبانی بیشتری است.

رییس اداره محیط زیست پارک ملی گلستان نیز در این جلسه گفت: اهمیت پارک ملی گلستان در جوامع بین المللی باعث شده تا اخبار و حوادث این منطقه با حساسیت بین المللی دنبال شود.

علی تیموری افزود: بارندگی های امسال باعث احیای مراتع و ایجاد چشمه های زیادی در این پارک شده که خوشبختانه نگرانی خاصی بابت کم آبی حیات وحش نداریم.

وی با بیان اینکه حضور بالگرد در ساعات اولیه ایجاد حریق می تواند بسیار مثمر ثمر باشد افزود: در حال حاضر یک چادر مخصوص آتشبان در پارک ملی گلستان مستقر شده اما نیاز داریم تعداد آتشبانان را در چند ماهه آینده افزایش دهیم تا بتوانیم با حضور سریع آتش سوزی های احتمالی را کنترل کنیم.

به گزارش ایرنا پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره گاه زیست کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =