سهم آذربایجان غربی از تسهیلات اشتغال روستایی بازبینی شود

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان غربی گفت: سهم تسهیلات اشتغال پایدار روستایی استان و دستگاه‌های حمایتی نیازمند بازبینی از سوی مسئوولان کشوری است.

«محمدمهدی شهریاری» روز پنجشنبه در دومین جلسه کارگروه اقتصاد، اشتغال و سرمایه گذاری آذربایجان غربی طی سال جاری، افزود: این سهم حدود ۵۱۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است در حالی که طبق میانگین جمعیت روستایی، باید بیشتر از این مقدار باشد.

پیشنهاد استاندار آذربایجان غربی برای تثبیت جمعیت روستایی

استاندار آذربایجان غربی معتقد است که اگر ساکنان روستاهای بالای ۱۰ هزار نفر در کشور تا میزان مشخصی از خدماتی چون آب، برق، گاز و تلفن به صورت رایگان استفاده کنند، جمعیت حاشیه شهرها به روستاها بازمی گردند؛ معضلات اجتماعی نیز با اجرای این طرح در جامعه کمتر و جمعیت روستایی تثبیت می‌شود.

وی اضافه کرد: نمایندگان با مطرح کردن این پیشنهاد در مجلس شورای اسلامی و تکمیل آن می‌توانند در این راستا کمک کار باشند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: تخصیص اعتبارات اشتغال روستایی براساس میانگین جمعیت استان انجام شود زیرا با توجه به جمعیت روستاهای استان اعتبارات این بخش در حال حاضر متناسب با این جمعیت نیست.

رضا حسینی با اشاره به اینکه ۳۳ درصد جمعیت این استان روستایی هستند، ادامه داد: بخش عمده‌ای از جمعیت شهری نیز از فعالیت در مشاغل روستایی درآمد دارند و این امر اهمیت بخش کشاورزی را بیش از پیش نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت: مسئولان کشوری در امر تخصیص بودجه به این منطقه نظارت و مساعدت ویژه داشته باشند.

وی به لزوم راه اندازی «زنجیره‌های ارزش و تولید» در آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: در زنجیره مدیریت تولیدات کشاورزی و باغی این استان به تریلرهای یخچال دار متناسب با میوه‌های منطقه نیاز است.

وی افزود: بسته بندی خشکبار به ویژه در میوه‌های هسته دار چون انگور نیز در آذربایجان غربی باید با جدیت پیگیری شود.

حسینی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی از حیث ظرفیت‌های دامداری به کشور هلند شبیه است، اضافه کرد: وسعت، میزان بارندگی و اقلیم این مناطق شباهت دارد اما در این استان بصورت سنتی انجام می‌شود و باید دامداری‌های صنعتی راه اندازی شود.

وی ادامه داد: ۲۱ هزار تن عسل در آذربایجان غربی تولید می‌شود در حالی که تنها یکهزار تا یکهزار و ۵۰۰ تن از این میزان بسته بندی می‌شود که باید در این راستا با حمایت دولت فعال‌تر باشیم.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی گلخانه‌ها در حوزه دریاچه ارومیه منافاتی با طرح احیای نگین آبی آذربایجان ندارد، پیشنهاد کرد تا از این ظرفیت اقتصادی نیز بهره کافی برده شود.

وی تاکید کرد: کارشناسان آذربایجان غربی آمادگی دارند در سریع‌ترین زمان ممکن طرح‌های زنجیره ارزش و تولید این استان را در راستای شکوفایی اقتصادی استان ارائه کنند.

دومین جلسه کارگروه اقتصاد، اشتغال و سرمایه گذاری آذربایجان غربی امروز / پنجشنبه ۳۰ خرداد / با حضور «محمد امید» معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری برگزار شد.

۷۱۲۹/۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =