برخورد با چاه های غیرمجاز آب کشاورزی برنامه های اولویت دار استان مرکزی است

اراک - ایرنا - استاندار مرکزی گفت: برخورد با چاه های غیر مجاز آب کشاورزی با هدف مدیریت مصرف آب سفره های زیر زمینی ، برنامه اولویت دار در این استان است.

به گزارش ایرنا سید «علی آقازاده» روز پنجشنبه در شورای گفت و گو دولت با بخش خصوصی استان مرکزی، افزود: اضافه برداشت از طریق چاه‌های غیرمجاز آسیب جدی برای منابع آبی زیرزمینی استان است.

وی اظهار داشت: قوانین و دستورالعمل‌های وزارت نیرو در خصوص نظام تعدیل آب‌های زیرزمینی باید به صورت جدی و دقیق در استان اجرایی شود.

استاندار مرکزی گفت: اعمال مفاد نظام تعدیل آب‌های زیرزمینی برای بهره برداری از چاه‌های آب کشاورزی ضروری است و اگر هر تصمیم در مدیریت منابع آبی استان منوط به اجرای درست مواردی قانون است.

آقازاده افزود: بهره بردارانی که پروانه چاه کشاورزی دارند با توجه به شرایط اقتصادی کشور باید کمترین کمترین آسیب را با توجه به خشکسالی داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: سرمایه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان کمتر از ۵۰ میلیارد ریال بود و برخی موانع باعث شده است که افزایش ۶۰۰ میلیاردی سرمایه این صندوق محقق نشود.

استاندار مرکزی در ادامه گفت: این استان به زودی میزبان رئیس قوه قضائیه است و برنامه‌های این سفر در مراحل تدوین است.

آقازاده افزود: نقش قوه قضائیه در راستای رفع موانع تولید مهم است و رویکرد رئیس قوه قضائیه نیز نشان دهنده وجود انرژی و انگیزه کافی برای حرکت در این مسیر با بسیج امکانات است.

وی اظهار داشت: قوه قضائیه با تلاش برای رفع موانع تولید به دستگاه‌های اجرایی جسارت می‌دهد و با حمایت از تولیدکنندگان به رونق بازار داخلی کمک می‌کند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی نیز گفت: هفت هزار و ۳۰۰ حلقه چاه آب کشاورزی با مجوز رسمی در استان وجود دارد که یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب برداشت می‌کنند.

«عزت الله آمره ای» افزود: یک هزار و ۶۰۰ حلقه چاه آب کشاورزی فاقد پروانه در استان ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب برداشت می‌کنند.

وی اظهار داشت: سالانه ۲۴۰ میلیون مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی استان مرکزی کسر می‌شود.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی نیز گفت: وضعیت منابع آبی این استان در دهه ۶۰ مطلوب بود و به همین علت مجوز هفت هزار و ۳۰۰ حلقه چاه در استان صادر شد.

«محمود قد بیگی» افزود: برداشت بی رویه چاه‌های آب کشاورزی در طول سه دهه اخیر منجر به کسری مخازن سفره‌های آب‌های زیرزمینی به شکل تجمیعی به میزان پنج هزار میلیون مترمکعب شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: برای جلوگیری از اضافه برداشت‌ها باید برای ذخایر آبی هر دشت بررسی دقیق صورت گیرد تا تعدیل چاه‌های کشاورزی در استان عملیاتی شود.

«سعید فرخی» اظهار داشت: این مهم در نشست آتی به عنوان دستور کار اولویت دار دنبال می‌شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی گفت: اتاق اصناف استان سال‌های قبل در رتبه بندی وزارت کشور جایگاه بیست و ششم را داشت که با تلاش‌های صورت گرفته به رتبه سوم ارتقا یافته و کوشش می‌شود که تا پایان سال این شاخص بهبود داشته باشد.

«حامد امینی» افزود: استان مرکزی در برگزاری کمی و کیفی نشست شورای گفت و گو دولت با بخش خصوصی در زمره استان‌های برتر کشور است.

استان مرکزی با بهره مندی از ۲ هزار و ۸۰۰ واحد تولیدی و صنعتی به عنوان قطب دوم صنایع مادر تخصصی و قطب چهارم صنعت کشور است.

این استان در حوزه کشاورزی نیز جز ۱۰ استان مطرح کشور می‌باشد.

تمامی دشت‌های استان مرکزی در دهه اخیر به دلیل مصرف بی رویه آب سفره‌های زیرزمینی و افت شدید سطح آب ممنوعه اعلام شده است.

۶۹۹۱/‏