۳۰ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۲
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 83361989
۰ نفر
دستور کار راهبردی اتحادیه اروپا در بروکسل مشخص می شود

تهران - ایرنا - رهبران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا از امروز (پنجشنبه) نشست دو روزه ای را در بروکسل آغاز می کنند تا درباره دستور کار راهبردی سال های آینده اتحادیه اروپا تصمیم گیری کنند و موضوعاتی از جمله روابط خارجی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اتحادیه اروپا، رهبرانی اروپایی در این نشست دو روزه در خصوص پستهای عالی اتحادیه اروپا در سال‌های آینده بحث می‌کنند. سند مربوط به دستور کار راهبردی سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴، خط مشی اتحادیه اروپا در پنج سال آینده را تعیین می‌کند و هدف آن تعیین اولویت‌های اصلی کاری اتحادیه اروپا در دوره بعدی حول چهار محور محافظت از شهروندان و آزادی‌ها، توسعه پایه محکم اقتصادی، ساختن یک اروپای سبز و سازگار با محیط زیست و ارتقا و ترویج منافع و ارزشهای اروپایی در صحنه جهانی است. سران کشورهای اتحادیه اروپا همچنین درباره آب و هوا، انتشار اطلاعات نادرست، بودجه بلندمدت اتحادیه اروپا و روابط خارجی بحث خواهند کرد.

رهبران اروپایی در قالب شورای اتحادیه اروپا در ارتباط با مسائل خارجی درباره اوضاع شرق اوکریان و دریای آزوف گفت وگو خواهند کرد.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، سایر رهبران اروپایی را از تحولات مربوط به اجرای "توافق مینسک" آگاه می‌کنند. سران کشورهای اتحادیه اروپا همچنین درباره موضوع "فعالیت‌های حفاری غیرقانونی ترکیه در شرق مدیترانه" بحث خواهند کرد.

هرچند در بیانیه رسمی اتحادیه اروپا به موضوع تنش‌های خلیج فارس و تحولات مربوط به توافق هسته‌ای با ایران اشاره نشده است، اما انتظار می‌رود که رهبران اروپایی در گفتگوهای غیررسمی خود به این مسائل نیز بپردازند. وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه این هفته در لوکزامبورگ درباره اتهام زدن به ایران در ارتباط با حملات ادعایی به نفتکش‌ها در دریای عمان هشدار دادند. آمریکا مدعی دست داشتن ایران در این حملات ادعایی شده، اما دیپلمات‌های اروپایی تاکید دارند که شواهد ارائه شده کافی نیست.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه از دیپلمات‌های ارشد این اتحادیه خواست که شتابزده نتیجه گیری نکنند و تاکید کرد که خویشتنداری و عقلانیت حداکثری باید به کار بسته شود. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز گفت که کشورش هنوز به نتیجه‌ای در خصوص مسئول حملات ادعایی به نفتکش‌ها نرسیده است و تاکید کرد که تصمیم درباره چنین مسائلی به دقت زیادی نیاز دارد و زمان می‌برد.

تصمیم گیری درباره مشاغل عالی اتحادیه اروپا از دیگر محورهای نشست دو روزه سران اروپا در بروکسل است. خبرگزاری رویترز گزارش داده که آلمان و فرانسه دو قدرت بزرگ اروپایی درباره اینکه چه کسی باید در سال جاری ریاست "کمیسیون اروپا" بازوی اجرایی اتحادیه اروپا را بر عهده گیرد، اختلاف نظر دارند و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان از ریاست "مانفرد وبر" سیاستمدار راست میانه آلمانی حمایت می‌کند. مکرون رئیس جمهور فرانسه رهبری گروهی را به دست گرفته که درصدد جلوگیری از ریاست وبر بر کمیسیون اروپا به علت "فقدان تجربه رهبری در سطح ملی" هستند. پاریس و مادرید درپی انتخابات اوایل خرداد پارلمان اروپا خواستار این هستند که مشاغل عالی اتحادیه اروپا به نامزدهای لیبرال و سوسیالیست برسد.

ریاست پارلمان جدید اروپا، ریاست بانک مرکزی اروپا و دیپلمات ارشد اروپا در بروکسل از جمله دیگر مشاغلی است که باید مسئولان جدید آنها مشخص شود. نشست روز جمعه سران اتحادیه اروپا بدون حضور "ترزا می" نخست وزیر انگلیس برگزار خواهد شد. در این نشست موضوعات اصلاحات در منطقه "یورو" و همچنین برگزیت مطرح می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =