۳۰ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۹
کد خبرنگار: 962
کد خبر: 83361916
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۴۸ مار توسط آتش نشانان در کرمان زنده گیری شد

کرمان - ایرنا - مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان از انجام ۳۴۸ مورد زنده گیری انواع مار طی سه ماه ابتدای سال جاری در شهر کرمان خبر داد و گفت: لازم است شهروندان نکات ایمنی در خصوص نحوه محافظت از خود در برابر مارها را فراگیرند.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان علی عسکری افزود: ضروری است که شهروندان در خصوص نحوه محافظت از خود در برابر مارها و همچنین اقدامات اولیه در مقابل مار گزیدگی را بدانند.

وی با تاکید بر لزوم آشنایی شهروندان با انواع مارها گفت: مارهای سمی دارای سر مثلثی بزرگتر از عرض بدن, مردمک چشم بیضی شکل و فرو رفتگی در بین دو چشم هستند, در مارهای سمی دندانهای نیش از سایر دندانها بزرگتر و به خوبی قابل تشخیص است, مارهای سمی داری دم کوتاه و معمولاً پوستی رنگین و پر از خط و خال هستند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان ادامه داد: مارهای غیر سمی داری سر گرد یا بیضی هستند و از قسمت میانی بدن تا دم باریک میشوند و مارهای نیمه سمی همه مشخصات مارهای غیر سمی را دارا می باشند و تنها تفاوت آنها با مار غیر سمی دم متوسط شان می باشد که کوتاهتر از مارهای غیر سمی و بلندتر از مارهای سمی است.

وی به شهروندان توصیه کرد: اگر در طبیعت چادر زده اند درب آن بسته باشد و شیشه و دربهای اتومبیل را باز نگذارند.
عسکری افزود: از تردد غیر ایمن در مکانهایی که فاقد دید کافی و یا دارای گل و گیاه فراوان هستند پرهیز شود و شهروندان برای کوهنوردی و پیاده روی در طبیعت از کفشهای ساقه بلند مانند چکمه و پوتین استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه هر مار گزیدگی را باید جدی گرفت و سمی تلقی کرد گفت: چنانچه شخصی دچار مار گزیدگی شد از شکافتن و مکیدن محل گزش یا تزریق مواد شیمیایی و دارویی در محل گزش خودداری شود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر کرمان همچنین بر لزوم پرهیز از قرار دادن کیسه یخ در محل گزش افزود: در صورت مار گزیدگی ابتدا باید سعی در آرامش بیمار شود و ضمن بی حرکت نگه داشتن عضو دچار مار گزیدگی آن ناحیه از بدن در سطح پایین تر از قلب نگه داشته شود.

وی گفت: باید نسبت به دور کردن بیمار از محل آسیب و انتقال او در سریعترین زمان به نزدیکترین مرکز درمانی مناسب حتی در غیاب علایم مار گزیدگی اقدام شود.

وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده مار در منزل و محیط اقامت از برخورد تهاجمی با مار پرهیز کنند و با حفظ خونسردی با شماره ۱۲۵ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تماس گرفته شود.

۷۴۲۰ / ‏‬ ۵۰۵۴

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =