تقاضا در بخش پزشکی و الکترونیک عامل رشد بازار نانوذرات طلا

تهران -ایرنا - بخش پزشکی به ویژه درمان سرطان بر روی توسعه بازار نانوذرات طلا در سال‌های آتی تأثیر زیادی خواهد داشت، بعد از بخش پزشکی، صنعت الکترونیک موجب گسترش این بازار خواهد شد. در مجموع بازار این حوزه در سال ۲۰۲۶ به رقم ۱.۵۲ میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، بازار نانو ذرات طلا تا سال ۲۰۲۶ با رشد ۱۰.۲ درصدی به رقم ۱.۵۲ میلیارد دلار می‌رسد. یکی از دلایل رشد بازار نانوذرات طلا، محصولات پزشکی است، نانوذرات طلا به دلیل خواص ویژه‌ای که در این حوزه دارد بسیار مورد توجه سازندگان محصولات پزشکی است از این رو، حوزه پزشکی را می‌توان یکی از عوامل مؤثر در افزایش بازار نانوذرات طلا دانست. در رتبه بعد، صنعت الکترونیک قرار دارد که انتظار می‌رود روی رشد بازار نانوذرات طلا تأثیرگذار باشد.

در درمان سرطان مشکلاتی مانند کم بودن اثربخشی روش درمان، تعداد کم داروها و تومورهای مقاوم در برابر دارو وجود دارد که بررسی‌ها نشان داده نانوذرات طلا می‌توانند به حل این چالش‌ها کمک زیادی کند، از نانو ذرات طلا برای تصویربرداری نیز استفاده می‌شود. در مجموع می‌توان گفت که با افزایش بیماری سرطان، بازار نانوذرات نیز گسترش می‌یابد.

وجود برخی ویژگی‌ها در نانوذرات طلا این ماده را برای محققان جذاب کرده است، از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به مساحت سطحی بالا، خواص فیزیکی، شیمیایی و نوری منحصربه‌فرد، انطباق‌پذیری زیستی و همچنین امکان ترکیب شدن با مواد دیگر اشاره کرد، این ویژگی‌ها بر روی توسعه بازار نانوذرات طلا مؤثر هستند.

از نانوذرات طلا می‌توان در حوزه الکترونیک مانند ساخت تراشه یا سیم استفاده کرد. بهینه‌سازی و کوچک‌سازی دو عامل بسیار مهم در صنعت الکترونیک است که نانوذرات طلا برای رسیدن به این هدف بسیار مفید هستند. رشد صنعت الکترونیک در منطقه آسیا - اقیانوسیه به رشد جهانی بازار نانوذرات طلا کمک خواهد کرد.

حسگرها در صنعت مواد غذایی و نوشیدنی بسیار کاربرد داشته و نانوذرات نقش مهمی در ساخت این حسگرها دارند. حسگرهای مبتنی بر نانوذرات طلا برای سنجش کیفیت مواد غذایی و تأیید اصالت آنها قابل استفاده هستند. حسگرها نیز در توسعه بازار نانوذرات طلا مؤثر خواهند بود.

از نانوذرات طلا در ساخت حافظه‌ها نیز استفاده می‌شود، علاوه بر این، به دلیل خواص نانوذرات طلا از آن‌ها در کاتالیست‌ها نیز می‌توان استفاده کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =