کمیته حمایت از خبرنگاران خواهان اقدام آمریکا علیه عاملان قتل خاشقچی شد

تهران- ایرنا- کمیته حفاظت از خبرنگاران بامداد پنجشنبه اعلام کرد، دولت آمریکا از نظر اخلاقی متعهد به اجرای پیشنهادات سازمان ملل در مورد مجازات قاتلان جمال خاشقچی خبرنگار سعودی است.

به گزارش خبرگزاری اسپتنیک، کمیته حفاظت از خبرنگاران (CPJ) در بیانیه‌ای با اشاره به گزارش سازمان ملل نسبت به نقش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در قتل خاشقچی اظهار کرد، آمریکا باید عاملان این قتل را مجازات کند.

به گفته این کمیته، دولت آمریکا و اعضای سازمان ملل از نظر اخلاقی متعهد به اجرای پیشنهادات سازمان ملل هستند و کوتاهی در این مورد بیانگر نادیده گرفتن جامعه جهانی به کشتار خبرنگاران است.

این کمیته در ادامه افزود، آمریکا باید با توجه به پیشنهادات سازمان ملل از ولیعهد عربستان و مقامات ارشد این کشور در مورد قتل خاشقچی بازجویی کند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور قتل‌های فراقانونی در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر کرد، پیشنهاد داده دارایی‌های شخصی ولیعهد عربستان تا زمانی که بی‌گناهی او ثابت شود، تحریم (مسدود) شود.

«آنیس کالامار» گفته است: نتیجه تحقیقات انجام شده در مورد قتل خاشقچی حاکی از آن است که او قربانی قتل عمد، از پیش برنامه‌ریزی شده و فراقانونی بوده که بر اساس قوانین بین‌الملل حقوق بشر، دولت عربستان سعودی مسئول آن است.

خاشقچی دوم اکتبر سال گذشته میلادی برای دریافت مدارک لازم برای ازدواج مجدد با یک شهروند ترکیه ای به کنسولگری سعودی در استانبول رفت و پس از آن دیگر دیده نشد.

عربستان پس از علنی شدن قتل فجیع خاشقچی در کنسولگری این کشور در استانبول، ابتدا اطلاع از سرنوشت وی را انکار کرد و مدعی بود که این روزنامه‌نگار منتقد با پای خود کنسولگری را ترک کرده است.

ریاض پس از آنکه ترکیه تصاویر دوربین‌های شهری از ورود خاشقچی را منتشر کرد مدعی شد دوربین‌های کنسولگری در روز واقعه مختل شده بودند و تصویری از خروج خاشقچی در دست ندارد.

دولت عربستان تنها پس از افزایش فشارهای بین‌المللی به قتل رسیدن خاشقچی در ساختمان کنسولگری را پذیرفت اما آن را متوجه «نیروهای خودسر» دانست.

گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل از کشورهای جهان خواسته است تا در واکنش به دست داشتن مقامات سعودی در این قتل، دامنه تحریم علیه عربستان را گسترش دهند تا شامل شماری از مقامات ارشد آن کشور از جمله ولیعهد شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =