شبکه جهانی روهینگیایی خواستار برکناری دبیر کل سازمان ملل شد

تهران- ایرنا- به دنبال اعتراف سازمان ملل مبنی بر کوتاهی در موضوع مهاجران مسلمان میانمار، ائتلاف آزاد روهینگیا خواستار برکناری «آنتونیو گوترش» شده است.

به گزارش روزنامه دیلی استار بنگلادش، ائتلاف آزاد روهینگیا که یک شبکه جهانی از فعالان روهینگیایی است، با اشاره به گزارش ۳۶ صفحه‌ای سازمان ملل مبنی بر پذیرش شکست سیستماتیک در میانمار خواستار کناره گیری گوترش شد.

در گزارش  سازمان ملل که روز سه شنبه در روزنامه گاردین منتشر شد، با انتقاد از  عملکرد نیروهای زیرمجموعه خود در قبال مهاجران میانمار ت به کوتاهی و کاستی های اساسی در ساختار این سازمان اعتراف کرد.

به گزارش روز سه شنبه روزنامه گاردین، پس از آن که سازمان ملل به نادیده گرفتن افزایش خشونت‌ها در کشور میانمار علیه مهاجران متهم شد، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل دستور داد تا تحقیقاتی در مورد عملکرد این سازمان در مورد مهاجران میانمار تهیه شود.

گزارش عملکرد سازمان ملل که توسط وزیر خارجه سابق گواتمالا نوشته، بیانگر آن است نهاد بین‌المللی شکست‌های سیستماتیکی را در مدیریت اوضاع میانمار که موجب آوارگی جمعی روهینگیا در سال ۲۰۱۷ شد، تجربه کرده است.

«گرت روزنتال» در گزارش خویش می‌نویسد، اشتباهات متعدد  در سیستم سازمان ملل در مورد میانمار وجود دارد. در حالی که تعیین مسئولیت‌ها برای شکست‌های سیستماتیک دشوار است.  

روزنتال در ادامه می‌افزاید، از جمله دلایل ناکامی‌های سازمان ملل متحد در مورد مهاجران میانمار می‌توان به علاقه اولیه بخشی از جامعه بین‌المللی به گذار سیاسی اشاره کرد که مربوط به وضعیت تقریباً افسانه‌ای است که «آنگ سان سوچی» رهبر غیرنظامی این کشور به آن رسیده بود.

ارتش میانمار در آگوست سال ۲۰۱۷ سرکوب شدیدی علیه مهاجران روهینگیا در ایالت راخین انجام داد که سازمان ملل این اقدام را نسل کشی و پاک‌سازی نژادی خواند.

هم اکنون بیش از ۷۰۰ هزار مهاجر روهینگیایی از فشارهای دولت میانمار با عبور از مرزها به بنگلادش گریختند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =