۳۰ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱:۲۵
کد خبرنگار: 2100
کد خبر: 83361783
۰ نفر

برچسب‌ها

آیین یادبود حافظ پژوه فقید شیرازی برگزار شد

شیراز- ایرنا- آیین یادبود هاشم جاوید شاعر و حافظ‌پژوه فقید شیرازی در یکمین سال درگذشت او، به همت مرکز حافظ‌شناسی و کرسی پژوهشی حافظ برگزار شد.

در این نشست که شامگاه چهارشنبه ۲۹ خردادماه با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و مرکز پژوهش‌های زبان و ادب در دانشگاه شیراز برگزار شد، مدیر مرکز حافظ‌شناسی با بیان اینکه هاشم جاوید از سرمایه‌های عظیم و گرانمایه شیراز بود، ابراز داشت: اگر حتی تنها کتاب زنده یاد "حافظ جاوید" از او باقی مانده بود، ما را به تعظیم و سپاس در برابر دانش و اندیشه او وا می‌داشت.

کاووس حسنلی افزود: آثار قلمی و پژوهش‌های ارزشمند شادروان جاوید، به لحاظ صحت و نکته سنجی علمی و باریک اندیشی و نثر ممتاز، بسیار سودبخش و راهگشاست و همواره مانند چراغ روشنی پیش پای جویندگان حقیقت و به منزله الگوی استواری از تحقیق ادبی نزد پژوهشگران، ماندگار خواهد بود.

رضا رستگاری، پژوهشگر دوره پسادکتری کرسی پژوهشی حافظ نیز در این نشست با اشاره‌ای کوتاه به‌زندگی جاوید، به معرفی آثار وی پرداخت که شامل اشعار، مقالات چاپ‌شده در مجلات قدیم، کتاب حافظ جاوید و تصحیح دیوان حافظ با همکاری بهاءالدین خرمشاهی است.

وی با اشاره به اهمیت بازخوانی متون گذشته و درنگ و دقت در آن‌ها افزود: همه نویسندگان و پژوهشگران بزرگ، مانند هاشم جاوید، آثار تحقیقی خود را پس از مطالعات بسیار و در دوران پختگی عرضه کرده‌اند.

رستگاری درباره کتاب حافظ جاوید گفت: دقت و ایجاز قلم نویسنده و شیوه تقریر پلکانی در نگارش مقالات، از شگردهای خاص مرحوم جاوید بوده است؛ درصورتیکه هریک از مقالات کوتاه این کتاب که راهگشای مطالعات حافظ‌پژوهی است، می‌توانست با حواشی و تفصیلی ملال‌آور نوشته شود.

این پژوهشگر در ادامه به دانشنامه حافظ و حافظ‌پژوهی ذیل مدخل حافظ جاوید اشاره کرد و اظهار داشت: در این کتاب آمده که این کتاب حاوی ۱۱۰ مقاله است؛ در حالیکه چاپ دوم کتاب در سال ۱۳۷۷ با اصلاحات و الحاقات فراوان منتشر شد و تعداد مقالات کتاب به ۱۲۱ رسید.

وی افزود: این کتاب براساس قرائت‌گزینی انتقادی از میان تصحیح‌های معتبر پیشین به‌چاپ رسیده و مصححان افزون بر روایت نسخ و دگرسانی‌های شعری، به‌مسأله‌ی درایت و درست‌خوانی شعر هم نظر داشته‌اند.

۹۸۸۵/ ۲۰۲۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =