شتاب بخشی بر روند گازرسانی در مناطق مرزی در دستور کار دولت است

ارومیه- ایرنا- مشاور وزیر نفت با اشاره به نگاه ویژه دولت برای توسعه شبکه گازرسانی در مناطق روستایی استان های مرزی کشور، گفت: توسعه شبکه در این مناطق با تاکید وزیر نفت در دستور کار شرکت ملی گاز قرار گرفته و امسال اعتبارات و بودجه خوبی در فصل گازرسانی برای آن پیش بینی شده است.

به گزارش ایرنا محمود آستانه شامگاه چهارشنبه در دیدار با استاندار آذربایجان غربی افزود: در حال حاضر به بیش از ۹۹.۵ درصد مناطق شهری و ۸۲ درصد از مناطق روستایی کشور گازرسانی شده است.

وی ادامه داد: با وجود شتاب بخشیدن به روند گازرسانی در مناطق روستایی آذربایجان غربی در حال حاضر به ۶۶ درصد از این مناطق گاز رسانی شده و برای گازرسانی به ۳۴ درصد دیگر از مناطق روستایی استان برنامه ریزی شده است.

وی با اشاره به آمادگی وزارت نفت برای تامین مواد اولیه پالایشگاه های فرآورده های گازی در آذربایجان غربی گفت: با توجه به همسایگی این استان با سه کشور خارجی و موقعیت ویژه جغرافیایی آن، در صورت علاقه مندی سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در این استان، وزارت نفت آمادگی کامل برای عقد قرارداد بلندمدت برای تامین مواد اولیه این سرمایه گذاران را دارد.

استاندار آذربایجان غربی نیز در این دیدار با قدردانی از تلاش شرکت گاز استان در شتاب بخشیدن به توسعه شبکه گازرسانی گفت: با وجود روند رو به رشد گازرسانی در مناطق روستایی و ارتقای این شاخص در استان، آذربایجان غربی در شاخص گازرسانی به مناطق روستایی پایین تر از میانگین کشوری قرار دارد و نیاز است وزارت نفت نگاه ویژه ای به این بخش داشته باشد و اعتبار ویژه ای به این موضوع اختصاص دهد.

«محمدمهدی شهریاری» در ادامه سخنان خود به فروش سوخت سهیمه مرزنشینان استان از طریق مزایده نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر با تدابیر اندیشیده شده این سهمیه از طریق مزایده به فروش می رسد و علاوه بر واریز شدن درآمد آن به خزانه دولت بخشی از این درآمد نیز به حساب مرزنشینان استان واریز می شود.

هم‌اکنون یک هزار و ۱۴۲ شهر به همراه ۲۸ هزار و ۷۲۹ روستا در کشور از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند که برای گازرسانی به آنها ۳۵۲ هزار کیلومتر شبکه و ۳۷ هزار کیلومتر خطوط اصلی انتقال گاز اجرا شده است.

۷۱۲۵/‏۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =